Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güler Sabancı: “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılının, Kız Çocuklarının Kendi Geleceklerini İnşa Ettiği Yüzyıl Olacağına İnanıyoruz”

Güler Sabancı: “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılının, Kız Çocuklarının Kendi Geleceklerini İnşa Ettiği Yüzyıl Olacağına İnanıyoruz”

admin admin -
55 0

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için yayınladığı iletisinde, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının, kız çocuklarının nitelikli eğitim alarak kendi geleceklerini inşa ettikleri yüzyıl olacağına inanıyoruz. Bunun için kız çocuklarının önünde pürüz olarak duran toplumsal cinsiyet rolleriyle uğraş edebilecek özgüvene sahip olması ve fırsat eşitliğiyle büyüyebilmeleri için başta aileler olmak üzere hepimize büyük vazife düşüyor.” dedi.

 

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle bir bildiri yayınladı. 

 

Güler Sabancı, “50. yılına yaklaşan Vakfımızın kuruluşundan bu yana bayanlar ve kız çocuklarının eğitimden kopmadan, ekonomik ve toplumsal hayata iştiraki için var gücümüzle çalışıyoruz. Her vakit altını çizdiğimiz üzere kız çocuklarına inandığımız ve onların önünü açtığımızda geleceğin başarılı bayanlarına dönüştüklerini görüyoruz. Bu manada, kız çocuklarının önünde geleceklerini şekillendirmelerinde pürüz olarak duran toplumsal cinsiyet rolleriyle gayret edebilecek özgüvene sahip olması ve fırsat eşitliğiyle büyüyebilmeleri için başta aileler olmak üzere hepimize büyük misyon düşüyor. Eşitliğin ailede başladığını biliyor fakat eğitim sisteminde de birebir halde desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Ne memnun ki, ülkemizde kız çocuklarının nitelikli eğitime erişimiyle ilgili son periyotta kıymetli kazanımlar elde ettik. Lakin, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken bu kazanımlar hala istek ettiğimiz noktada değil. Kız çocuklarının evvel eğitimde daha sonra da istihdamda eşit bir biçimde yer alabilmesi için somut ve süratli adımlar atılması gerekiyor. Tıpkı, Vakfımızın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için hazırladığı sinemadaki üzere Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının, kız çocuklarının nitelikli eğitim alarak, geleceklerini inşa ettikleri yüzyıl olacağına inanıyoruz.” sözlerini kullandı. 

 

“Kız çocuklarına potansiyellerini ortaya çıkaracak fırsatlar sunulduğunda, hayallerinin peşinden koşup dünyayı değiştirecek muvaffakiyetler elde ediyorlar” 

İlginizi Çekebilir;  Konak'ın okulları yeni eğitim dönemine hazır

 

Güler Sabancı yayınladığı bildiride şöyle devam etti: “Türkiye’de kız çocuklarının geleceklerini kurmaları noktasında hem eğitim hem de istihdam boyutundan baktığımızda zorluklarla karşılaştıklarını görüyoruz. TÜİK 2022 bilgilerine nazaran, 18-29 yaş kümesindeki genç bayanların %45’i ne eğitimde ne istihdamda (NEET) yer alıyor. Eğitim düzeylerine nazaran baktığımızda, eğitim düzeyi lise altı olan genç bayanların %64’ü ne eğitimde ne istihdamda bulunuyor, bu oran yüksek okul mezunları ortasında %33,5. Eğitim düzeyi arttıkça NEET olma riskinin azaldığını görüyoruz. Bununla birlikte toplumsal cinsiyet rolleriyle hayatın her alanında karşılaşan üniversite mezunu genç bayanların da geleceklerini kurma noktasında pürüzlerle karşılaştıklarını görüyoruz. Bu nedenle, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, kız çocuklarının kendi geleceklerini inşa etmeleri için hem eğitime eşit katılmalarını sağlamamız hem de özgüven, liderlik, geleceğin yetkinlikleri hususlarında güçlenmelerini hedeflememiz gerekiyor. Zira biliyoruz ki kız çocuklarına potansiyellerini ortaya çıkaracak fırsatlar sunulduğunda, hayallerinin peşinden koşup dünyayı değiştirecek muvaffakiyetler elde ediyorlar. Bir kız çocuğunun hayatını değiştirmek, etrafını dönüştürmesine de sebep oluyor. Sabancı Vakfı olarak, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da kız çocuklarının bugün eğitimde yarın istihdamda yer alması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.
 

Sabancı Vakfı’ndan Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel görüntü: “Hangi yüzyılda yaşıyoruz?”

Sabancı Vakfı’nın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel yayınladığı sinema, kız çocukları ile ilgili zihinlerde yer etmiş birtakım kalıpların Cumhuriyetimizin 100. yılında aileler tarafından nasıl cevaplandığını mevzu alıyor. Sinema, bir köy kahvesinde babaya yöneltilen “Senin kız ne vakit sana tarlada yardım etmeye başlayacak” sorusuyla başlıyor. Bu soruya babanın yanıtı “Hangi yüzyılda yaşıyoruz?” oluyor. Sinemanın devam sahnelerinde de kız çocuklarına yönelik toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili benzeri sorular karşısında ailelerin tıpkı yanıtla baş kaldırdığı görülüyor ve tek yanıtlarının “Hangi yüzyılda yaşıyoruz?” olduğu duyuluyor. Sabancı Vakfı bu sinema ile “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında da kız çocuklarının bugün eğitimde yarın istihdamda yer alması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” bildirisini veriyor. Direktör koltuğunda Kıvanç Baruönü’nün oturduğu, TBWA/Istanbul imzası taşıyan sinemanın imalini Organic Sinema üstleniyor. 

İlginizi Çekebilir;  Şehit Polis Memuru Erkan Kurşun'un ismi okulda yaşatılacak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar