Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gülnarlı Öğrencı̇ler Akkuyu NGS Sahasını Gezdi

Gülnarlı Öğrencı̇ler Akkuyu NGS Sahasını Gezdi

admin admin -
12 0

Gülnarlı Öğrencı̇ler Akkuyu NGS Alanını Gezdi

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çocuklara yönelik meslek rehberliği aktifliklerine devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümü hasebiyle düzenlenen seyahatler, çocukların bilime ve nükleer teknolojilere ilgisini artırmayı amaçlıyor

AKKUYU NÜKLEER A.Ş, Gülnar ilçesinde okuyan öğrencilere Türkiye’nin birinci nükleer güç santralinin inşa alanını ziyaret etme fırsatı sundu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) alanına yapılan heyecan verici ve bilgilendirici seyahatler sırasında çocuklar, NGS’nin çalışma prensipleri ve santral inşaatının özellikleri konusunda bilgi edindiler ve iş makinelerini tanıdılar.

Gülnar ilçesindeki birinci ve orta dereceli okullardan 100’den fazla öğrencinin 26 Ekim – 1 Kasım tarihleri ortasında yaptığı saha tipleri, şantiyedeki güvenlik kuralları hakkında bilgi verilmesiyle başladı. Çocuklara büyük boyutlu ekipmanları taşıyan gemilerin yanaştığı Doğu Kargo Terminali, dünyanın en güçlü paletli vinci Liebherr LR 13000 ve NGS’nin güvenliğinde büyük kıymet teşkil eden bir tesis olan itfaiye ünitesi gösterildi. Akkuyu NGS itfaiyecileri çocuklara, çeşitli itfaiye ekipmanlarını göstererek, itfaiyecilerin çalışmaları, muvaffakiyetleri ve orman yangınlarının çıktığı periyotta Mersin itfaiyesine verdikleri dayanak hakkında bilgi verdiler. Çocuklar deniz düzeyinden 200 metre yükseklikteki seyir doruğundan inşaat halindeki güç ünitelerini görme fırsatını da yakaladılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümü münasebetiyle düzenlenen seyahatler, Gülnar İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile koordineli yürütülüyor. Akkuyu NGS alanı ziyareti ve nükleer güç hakkında verilen temel bilgilerle, eğitim sürecinin çeşitlendirilmesi ve öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgisinin artırılması hedefleniyor.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva mevzuyla ilgili olarak şunları belirtti: “Akkuyu NGS uzun vadeli bir projedir. Santral, bölgeye en az 60 yıl boyunca sağlam ve etraf dostu elektrik sağlayacak. Şimdiden, bugün sıralarda oturan lakin çok yakında mesleklerini seçecek çocukların geleceğini düşünüyoruz. Çocuklar için Akkuyu NGS alanına düzenlenen seyahatler, şirketimizin hoş bir geleneği haline geldi ve inşaat bölgesindeki büyük ölçekli meslek rehberliği projesinin bir kesimini oluşturuyor. Birçok çocuğun burada çalışan ebeveynleri var. Çocuklara nükleer teknolojileri, annelerinin ve babalarının muvaffakiyetle vazife yaptığı dünyanın en büyük nükleer şantiyesini göstermek ve anlatmak bizim için ehemmiyet taşıyor. Öğrencileri ağırlamaktan, onların parlayan gözlerini ve gülümsemelerini görmekten, tüm sorularını yanıtlamaktan memnunluk duyuyoruz. Bizim için en büyük ödül, çocukların memnunluğu ve sevinci, merakı ve yeni bilgiler için duydukları hasret.”

İlginizi Çekebilir;  Sistem Global, Hollanda merkezli teknoloji şirketi Move Mobility'ye ortak oldu

Ziyaretin anısına her öğrenciye AKKUYU NÜKLEER A.Ş ismine armağanlar dağıtılırken NGS’lerin üretimi ve işletimine ait bilgi yarışında en fazla gerçek yanıtı veren dikkatli öğrencilere mükafatlar verildi.

Çocuklara yönelik düzenlenen saha tiplerinin bu yılki ayağı 22 Kasım’da sona erecek. Çeşitler, gelecek yıl da devam edecek.

Akkuyu NGS projesinde vazife yapanlar, çocukların eğitimine farklı bir değer veriyor. NGS alanı etrafındaki okullarda okuyan çocuklar için meslek rehberliği faaliyetleri ve seyahatler, ulusal seviyede yaratıcı müsabakalar, okullarda açık dersler, eğitim kampları, şenlikler ve daha birçok aktiflik sistemli olarak gerçekleştiriliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar