Haber 2023

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Eğitim
 4. »
 5. GÜSOD Başkanı Turgay ŞAHAN: Sektör başlıkları belirlenerek, önemli bazı alanlarla ihtisaslaşma eğitimleri verilmeli

GÜSOD Başkanı Turgay ŞAHAN: Sektör başlıkları belirlenerek, önemli bazı alanlarla ihtisaslaşma eğitimleri verilmeli

admin admin -
13 0

GÜSOD Lideri Turgay ŞAHAN: 

Sektör başlıkları belirlenerek, kıymetli kimi alanlarla ihtisaslaşma eğitimleri verilmeli

 

Özel güvenlik vazifelilerinin, hizmet verdiği bölüm özelinde ihtisaslaşması gerektiğini vurgulayan Güvenlik Servisleri Tertip Derneği (GÜSOD) Lideri Turgay ŞAHAN, alan eğitimleri konusunda öncelikli olarak dal başlıklarının belirlenerek değerli birtakım alanlarda ihtisaslaşma eğitimleri verilmesi gerektiğini söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından “Özel Güvenlik Eğitimlerini Geliştirme ve Alan/Branş Eğitimleri Projesi” (ÖZGE Projesi) başlatıldığını ve 8-12 Kasım’da Antalya’da çalıştay gerçekleştirileceğini bildiren ŞAHAN, bu husustaki çalışmaların değerli olduğunu vurguladı. Alan eğitimlerinin başka bir yetkinlik ve paha kazandırdığını tabir eden ŞAHAN, “GÜSOD olarak, uzun müddettir alan eğitimleri konusunu hayata geçmiş üzere uyguluyoruz. Derneğimiz bünyesinde yer alan tüm güvenlik şirketleri, istihdam ettikleri çalışana, çalışma alanları doğrultusunda eğitimler veriyor. Dala baktığımızda bu eğitimlerin ne kadar yararlı olduğunu ve nasıl fark yarattığını görüyoruz. Alan eğitimleriyle ihtisaslaşan özel güvenlik vazifelilerinin, yüzde 63 daha hakikat müdahalede bulunduğunu ölçümledik. GÜSOD olarak, verilen hizmet kalitesini yüzde 30’un üzerinde artırırken, özel güvenlik kesimine de katkı sağlıyoruz” dedi.

 

Özel güvenlik bölümü her geçen gün süratle büyüyor ve değeri de giderek artıyor. Bölümün en esaslı ve önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Güvenlik Servisleri Tertip Derneği (GÜSOD), güvenlik muhtaçlığının çeşitlenmesi nedeniyle özel güvenlik vazifelilerinin daha fazla uzmanlık ve ihtisaslaşmaya gereksinimi olduğunu belirtti. Alan eğitimleri ile bölümün genel kalitesinin artacağını ve müşteri memnuniyetinin yükseleceğini söz eden GÜSOD Lideri Turgay ŞAHAN, bilhassa turizm, eğitim, sıhhat, hudut kapıları, entegre hizmetlerinin yürütülmesi ve başka kesimlerde misyon yapacak özel güvenlik vazifelilerinin muhtaçlıklarının, standart eğitimlerin ötesine geçtiğini bildirdi.

 

Özel güvenlik vazifelisi olmak isteyenlerin temel ve yenileme eğitimleri alarak hizmet vermeye başladıklarını tabir eden GÜSOD Lideri ŞAHAN, “Bütün özel güvenlik vazifelileri 5188 sayılı yasanın getirdiği temel ve yenileme eğitimlerini alıyorlar. Lakin bu temel eğitimler, bazen ihtisas uygulaması yahut işin özelliğinden ötürü farklı yetkinlikler gerektirdiği için kâfi olamayabiliyor. Örneğin  beş yıldızlı ve üstü otellerin ihtiyaçları farklı. Havalimanlarında milletlerarası kuralların geçerliliği kelam konusu. Havacılık bölümünün gereklilikleri, 5188 sayılı yasa içerisinde yalnızca temel olarak veriliyor lakin havalimanlarındaki uygulamalar epey farklı. Ayrıyeten, 5188 sayılı yasa kapsamında verilen eğitimlerin içeriğinde hastanelerde kullanılan mavi, beyaz, sarı kod üzere çok kıymetli olan bilgilerle ilgili eğitimler verilmiyor. Bu nedenle de hastanelerde misyon yapacak özel güvenlik vazifelileri, ek eğitim almak zorunda. Şu anda bu muhtaçlık, derneğimizi üyesi olan özel güvenlik şirketlerinin yaptığı formda ek eğitimlerle gideriliyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Büyükakın: İtfaiyemizin Kahramanlarıyla Gurur Duyuyorum

 

“VERDİĞİMİZ EĞİTİMLERLE FARK YARATMAYI AMAÇLIYORUZ”

Özel güvenlik kelam konusu olduğunda hizmet verilen alan yelpazesinin hayli geniş olduğunu söyleyen ŞAHAN, bu mevzuda hassas olduklarını ve segmente nazaran işçi yönlendirmesi yaptıklarını söz etti. GÜSOD üyesi tüm güvenlik şirketlerinin, kendi içlerinde istihdam sağladıkları özel güvenlik görevlilerine hem yüz yüze hem de online eğitimler verdiklerini açıklayan ŞAHAN, “Derneğimiz bünyesindeki tüm güvenlik şirketleri, bu eğitimleri verebilmek için ek yatırımlar ve tertipler yapıyor. Bu yatırımlar hem özel güvenlik şirketlerimize katkı sağlıyor hem de hizmet verdiğimiz müşterilerimize de ayrıcalıklı hizmet sunabiliyoruz. Kamu da artık bu alan eğitimlerinin bölümler ve kendileri tarafından ortaya konacak prensip ve sistemlerle uygulanmasını istiyor. Fakat bizim avantajımız, rastgele bir mecburilik olmamasına karşın bu alan eğitimlerini farkındalık yaratmak ve profesyonel bir hizmet vermek gayesiyle uyguluyoruz. Bizim şu an hayata geçirdiğimiz hizmetler, umuyoruz ki bir motivasyon kaynağı olur. Alan eğitimleri katiyetle gerekli ve çok kıymetli. Bunun şuurunda olduğumuz için de uzun müddettir kendi imkânlarımızda uyguladığımız ek eğitimlerin, artık kamu otoriteleri tarafından bir standarda oturtulacak olması ve ÖZGE Projesi ile bu mevzuya ayrıcalık tanınması, bizim içinde epey kıymetli bir gelişme. Bugün kendi bünyemizde verdiğimiz eğitimlerin sonucunda, ihtisaslaşma eğitimlerini alan özel güvenlik vazifelilerinin yüzde 63 daha gerçek müdahalede bulunduklarını fark ettik. Böylelikle GÜSOD olarak, özel güvenlik bölümünün hizmet kalitesini artırırken yüzde 30 oranında daha âlâ bir hizmet sunma imkanı sağlıyoruz” dedi. 

 

Dünyada da bununla ilgili örnekler olduğunu söyleyen GÜSOD Lideri ŞAHAN, “20 yıldır üyesi olduğumuz COESS’de alan eğitimlerini destekliyor ve kendilerine üye şirketlerin bu bahse tartı vererek farkındalık yaratması gerektiğini vurguluyor. AB’de üye ya da aday ülkelerin muhtaçlıklar dâhilinde faydalanabileceği TAIEX isminde bir program bulunuyor. Bu programla ek fon sağlanarak, başvuran şirkete katkı sunuluyor. Türkiye, şu anda aday ülke statüsünde olduğu için, biz de bu fondan yararlanabiliyoruz. Şu ana kadar alan eğitimleri muhtaçlıkları ek maliyet oluşturmasına karşın şirketlerimiz tarafından karşılanıyordu” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Narlıdere Belediyesi hizmet binasını yeniliyor

 

“ÖZEL GÜVENLİK VAZİFELİLERİ FARKLI BAHİSLERDE DA UZAKTAN EĞİTİMLE DESTEKLENMELİ”

Özel güvenlik vazifelilerinin daha fazla uzmanlaşmaları için yalnızca proje özelindeki eğitimlerle değil farklı mevzularda da uzaktan eğitimle desteklenmesi gerektiğini ifaden eden ŞAHAN, “Alan eğitimleri yadsınmaması gereken bir mevzu. Kesimimizin kendi özelinde bir hassasiyeti var lakin sektörel bazda baktığımızda işimizi daha ayrıntılı ve kaliteli yapmamızı sağlıyor. Bu manada kesime özel çalışmalar yürütüyoruz. GÜSOD olarak en az 11 alanda ihtisaslaşma eğitimleri verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. ŞAHAN bu alanları şöyle sıraladı:

 • Alarm izleme merkezi güvenliği
 • Spor tesisleri ve stadyum güvenliği
 • Okul, yerleşke güvenliği
 • Hastane ve sıhhat tesisleri güvenliği
 • Raylı sistem ulaşım güvenliği
 • Kritik tesisler güç santral ve barajların güvenliği
 • Hava alanı güvenliği
 • Deniz liman güvenliği
 • Para ve değerli eşya nakli güvenliği
 • Perakende dalı ve AVM güvenliği
 • Turizm otel güvenliği

 

ÖZGE PROJESİ YOLDA

Özel güvenlik vazifelilerinin eğitimlerinin, günün gelişen kurallarına uygun hale getirilmesi emeliyle; İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Eylül 2022 tarihli onayı ile “Özel Güvenlik Eğitimlerini Geliştirme ve Alan/Branş Eğitimleri Projesi” (ÖZGE Projesi) başlatıldı. Bu kapsamda YÖK Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı ortasında 1 Kasım 2022 tarihinde İş birliği Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, özel güvenlik vazifelilerinin eğitimlerinde kullanılacak; eğitim içerikleri, eğitici nitelikleri ve kullanılan eğitim malzemelerinde tekdüzeliğin ötesine geçerek çağdaş dünyanın güvenlik muhtaçlığına karşılık verebilecek donanıma sahip özel güvenlik ve müdafaa vazifelileri yetiştirmek amaçlanıyor. Ayrıyeten özel güvenlik vazifelilerinin aldığı temel, yenileme ve alan eğitimleri başka ayrı yine yapılandırılarak, uygulamalı derslerin de bulunduğu yetkinlik temelli modüler eğitim uygulamasına geçiş hedefleniyor. Proje kapsamında bölüme yönelik eğitimler düzenlemek maksadıyla Antalya’da Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Eğitim Merkezi açıldı. Kesimden gelecek tüm alan eğitimi talebi hem yerinde hem de pilot vilayet olarak seçilen Antalya Bölge Başkanlığında bulunan eğitim merkezinden karşılanabilecek. Özel güvenlik vazifelisi eğitimlerinin yine yapılandırılması için 8-12 Kasım tarihlerinde Antalya’da “Özel Güvenlik Eğitimlerini Geliştirme ve Alan/Branş Eğitimleri Çalıştayı” gerçekleştirilecek.

İlginizi Çekebilir;  Binlerce Balkan Göçmeni Nilüfer'de Buluştu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar