Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Huawei Türkiye genç bilişimcileri ‘Gelecek için Tohumlar Bursu’ ile destekliyor

Huawei Türkiye genç bilişimcileri ‘Gelecek için Tohumlar Bursu’ ile destekliyor

admin admin -
48 0
Huawei Türkiye genç bilişimcileri ‘Gelecek için Tohumlar Bursu’ ile destekliyor

 

Huawei, global seviyede yürüttüğü bir numaralı toplumsal kıymet programı Seeds for the Future (Gelecek için Tohumlar) kapsamında, Türkiye’de kıymetli bir burs projesini hayata geçiriyor. Huawei Türkiye, 28 Kasım’da şirketin Ar-Ge Merkezi’nde düzenlediği merasimle, Türkiye’deki sekiz üniversiteden 80 öğrenciye takviye olacağı, ‘Gelecek için Tohumlar Bursu’ programını duyurdu. 

 

Huawei Türkiye, ‘Gelecek için Tohumlar Bursu’ ile Türkiye’deki sekiz üniversiteden 80 öğrenciye 1,2 milyon TL pahasında özel bir dayanak programını hayata geçiriyor. Yeşil güç tahlilleri, 5.5G ve bulut teknolojilerinin de dahil olduğu ileri teknolojileri Türkiye bilişim bölümünün gelişimine sunmaya devam eden Huawei, bu teknolojilerin ülkemizde daha fazla geliştirilmesi maksadıyla, bilişim alanında eğitim gören öğrencilere bilişim yetenekleri geliştirme programı kapsamında daha fazla katkı sağlamayı hedefliyor.

 

İstanbul’da bulunan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde 28 Kasım’da duyurulan ‘Gelecek için Tohumlar Bursu’ merasimine; Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu İstanbul Bölge Müdürü Asım Gürlük, Huawei Türkiye Genel Müdürü Kaya Shi, burs programına dahil olan üniversitelerin temsilcileri ile programdan yararlanacak üniversite öğrencileri katıldı.

 

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong yaptığı değerlendirmede, “Çin, teknoloji inovasyonunu ülkenin gelişim stratejisinin merkezine koymaya devam ediyor. Huawei, Çin’in ıslahat ve dışa açılımının değerli bir temsilcisi olmanın yanı sıra, Çin’in inovasyon alanındaki gelişiminin de bir özeti olarak kabul ediliyor. Huawei ayrıyeten, toplumsal sorumluluklarını yerine getirme konusunda da özverili bir çalışma sürdürüyor. Gelecek İçin Tohumlar projesi, Huawei’in Türkiye’deki bilişim ve teknoloji alanında nitelikli insan kaynağı oluşturulmasının, Türkiye’nin inovasyon ve dijital dönüşümüne sağladığı katkının kıymetli bir örneğidir. Türkiye’deki faaliyetlerine 2002 yılında başlayan Huawei Türkiye, Türkiye’ye hizmet etmek misyonuyla yola çıkmıştır. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, sürdürülebilirlik odaklı teknoloji tahlillerle kıymet üretmeye devam ediyor. Kıtalar ortası bir köprü olarak konumlanan bu merkezde, yazılım alanında yenilikçi projeleri hayata geçiren Huawei Türkiye; yapay zeka, taşınabilir servisler, bulut teknolojileri ve 5G alanlarında ses getiren birçok fikir ve projeye imza attı. Gelecek İçin Tohumlar projesinin, Türkiye’nin teknolojik inovasyonunu geliştirmek üzere daha fazla genç yeteneği yetiştirmesini umut ediyor, ‘Gelecek İçin Tohumlar Bursu’ almaya hak kazanan akademik kurumları ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

 

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu İstanbul Bölge Müdürü Asım Gürlük yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi, “Huawei Türkiye’nin geleceğimizin teminatı olan gençlerimize yaptığı yatırım ve onlara olan inancı bizleri de onurlandırıyor. Ülkemizin bilişim alanında gösterdiği gelişimin birer payesi olan bu çalışmalar, hepimiz için büyük bir heyecan kaynağıdır. Bu programla, Türkiye’deki genç yeteneklere verilen değer bir sefer daha gözler önüne seriliyor. Bu dayanak, öğrencilerimizin teknoloji alanındaki gelişimlerine katkıda bulunacak ve eğitimleri için sağlam bir temel oluşturacaktır. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi de bu potansiyelin kıymetli bir göstergesidir. İleri teknoloji tahlilleri ile donatılmış bu merkez, ülkemizin bilişim altyapısını güçlendirecek ve global ölçekte rekabet gücümüzü artıracaktır. Huawei Türkiye ile yeşil güç, bulut teknolojileri ve 5G üzere alanlardaki iş birliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu aktiflik, Huawei ile düzenlediğimiz birinci aktiflik değil, eminim son da olmayacaktır. Bu vesileyle Huawei’e, dayanağı için teşekkür ediyorum. Bu burs programının öğrencilerin kendilerini geliştirmesi açısından çok değerli olduğunu düşünüyor, hak kazanan öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyorum.”

 

Huawei Türkiye Genel Müdürü Kaya Shi ise konuşmasında, “Faaliyete başladığımız birinci günden bu yana, Türkiye’nin bilişim altyapı ve ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Türkiye bilişim ekosistemine yeni yetenekler kazandırmak için akademik iş birliklerimizi geliştiriyoruz. Bu vizyonla başlattığımız ‘Huawei Bilişim Yeteneklerini Geliştirme Programı’ kapsamında, ‘Gelecek İçin Tohumlar’, ‘Huawei Bilişim Akademisi’, ‘Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu’ ve ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’ üzere birçok projeyi hayata geçirdik. Bugün bu projelerin bir yenisini daha hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. ‘Gelecek İçin Tohumlar Burs Programı’, ‘Huawei Bilişim Yeteneklerini Geliştirme Programı’nın bir kesimi. Türkiye’nin bilişim alanındaki yetenekli gençlerini finansal olarak desteklemeyi amaçlayan bu projeyle, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bilişim alanında eğitim gören ve akademik muvaffakiyet elde etmiş lisans öğrencilerine odaklanıyoruz. Burs programımız kapsamında, sekiz üniversiteden 80 öğrenciye toplam 1,2 milyon TL’lik takviye sağlıyoruz. Huawei Türkiye olarak, gelecekte de bilişim yetenek ekosistemine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Bu projede emeği geçen herkese, iş birlikleri ve değerli katkıları için teşekkür ediyorum” dedi.

 

‘Gelecek İçin Tohumlar Burs Programı’ merasimi, ilgili üniversite temsilcilerinin evraklarını alması ve konukların Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’ni ziyaretleriyle sona erdi.

 

İlginizi Çekebilir;  'Engelsiz Üniversite' ödüllü DEÜ'den 3 Aralık Mesajı: Hedeflerimize Kararlılıkla Yürüyoruz

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar