Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İBB’den Halk Sağlığı Hizmeti: Ücretsiz Kanser Taraması

İBB’den Halk Sağlığı Hizmeti: Ücretsiz Kanser Taraması

admin admin -
57 0

İBB’nin birinci defa Mart 2023’de başlattığı Göğüs Kanseri Nezaret Hizmeti, İBB’nin Tozkoparan, Kayışdağı, Şehzadebaşı ve Esenyurt’taki Tıp Merkezlerinde fiyatsız olarak devam ediyor. İstanbullular tıp merkezlerine giderek ya da ‘İstanbul Senin Uygulaması’ üzerinden müracaat yaparak muayene olabiliyor. Toplum sıhhatini yakından ilgilendiren proje kapsamında bugüne kadar 2 bin 122 bayana göğüs kanseri nezaret hizmeti verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sıhhat Dairesi Başkanlığı, kentsel hayatın olumsuz tesirlerinden bayanları korumak ve erken teşhis ile bayanları bilinçlendirerek kanserle çabayı güçlendirmek gayesiyle sıhhat hizmetlerini çeşitlendirmeye devam ediyor. Kentsel hayat stilinin beraberinde getirdiği sıhhatsiz beslenme, obezite, spordan uzak hareketsiz ömür, artan endüstriyel besin tüketimi ve gerilimin tetiklediği göğüs kanseriyle çaba kapsamında 3 Mart 2023 tarihinde Göğüs Kanseri Nezaret Hizmeti başlatıldı. İBB Sıhhat Dairesi Başkanlığı Sıhhat ve Hıfzıssıhha Şube Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu Göğüs Kanseri Nezaret Hizmetiyle, klinik bulgular şimdi ortaya çıkmadan muhtemel bir kanser gelişiminin erken evrede tespit edilebiliyor ve süratlice tedaviye yönlendiriliyor. 

 

İLK DEFA BU YIL BAŞLADI

3 Mart 2023’de başlayan göğüs kanseri nezaret hizmetinde bugüne kadar bin 564 bayana mamografi çekildi. 726 bayan renkli dopler hizmeti aldı. Göğüs kanseri nezaret hizmeti dahilinde sıhhat süreci yapılan bayan sayısı 2 bin 384  ise oldu. Toplamda 2 bin 122 bayan göğüs kanseri nezaret hizmetinden faydalandı.

 

TIP MERKEZLERİ VE DİJİTAL KANALLAR ÜZERİNDEN BAŞVURU

İBB Sıhhat Dairesi Başkanlığı Sıhhat ve Hıfzıssıhha Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Tıp Merkezlerinde “Meme Kanseri Nezaret Hizmeti müracaatları alınarak fiyatsız bir halde nezaret ve denetim süreçleri başlatılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tozkoparan Tıp Merkezi, İBB Kayışdağı Darülaceze Tıp Merkezi, İBB Şehzadebaşı Tıp Merkezi ile İBB Esenyurt Tıp Merkezleri’nden İstanbullu yurttaşlar müracaatlarını gerçekleştirebiliyor. Ayrıyeten “İstanbul Senin Uygulaması” üzerinden de  “Meme Kanseri Fiyatsız Gözetim” hizmetine müracaat yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir;  Çocuklarda Soluk Borusunu Tıkayan Yabancı Cisimlere Dikkat!

 

ERYİĞİT : “KADINLARIN SAĞLIKLI OLMADIĞI BİR ORTAMDA TOPLUM DA SAĞLIKLI OLMAZ”

İBB Sıhhat Dairesi Lideri Dr. Öğretim Üyesi Lider Yüksel Eryiğit, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hami önleyici ve tedavi edici sıhhat hizmetlerini eşit, adil ve paydaş olarak İstanbul’a kesintisiz bir halde sunduklarını tabir ederek şunları söyledi:

“Meme kanserinin bayan ve halk sıhhati açısından taşımış olduğu risklerin şuurunda ve takibindeyiz. Bu sorumluluk dahilinde görülme sıklığı en yüksek olan göğüs kanserine karşı Göğüs Kanseri Nezaret hizmetini başlattık. Gerek tıp merkezlerimizde gerekse ruhsal danışmanlık merkezlerimizde göğüs kanserine yönelik farkındalık çalışmaları ve seminerler düzenliyoruz. Kanserin bir tetikleyicisi olan sıhhatsiz beslenme ve obeziteye karşı diyetisyen hizmeti de sunuyoruz. Kanserin öbür bir tetikleyicisi olan gerilimle çaba gayesiyle İBB Ruhsal Danışmanlık Merkezlerimizin sayısını 15’ten 28’e çıkarttık. Ayrıyeten ruhsal danışmanlık hizmetimizi telefon yoluyla da vatandaşlarımıza sunmaya başladık. Sağlıklı hayatı teşvik etmek hedefiyle İBB’nin spor tesisleri vatandaşlarımıza açıldı.  Biliyoruz ki bayanların sağlıklı olmadığı bir ortamda toplum da sağlıklı olmaz. Bayanı ve aileyi merkez alarak tüm sıhhat hizmetlerimizi tasarlıyor, yıllık faaliyet planları ve stratejik planımızı buna nazaran gerçekleştiriyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar