Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İGA İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin  İlk Havalimanı ‘Kargo Paydaş Platformu’nu Hayata Geçiriyor  

İGA İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin  İlk Havalimanı ‘Kargo Paydaş Platformu’nu Hayata Geçiriyor  

admin admin -
11 0
İGA İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin 

İlk Havalimanı ‘Kargo Paydaş Platformu’nu

Hayata Geçiriyor

 

İGA İstanbul Havalimanı hava kargo süreçlerinin dijitalleşmesini ve tüm kargo paydaşlarının dijital ortamda buluşmalarını sağlayacak Türkiye’nin birinci Havalimanı ‘Kargo Paydaş Platformu’nun hayata geçirileceğini duyurdu.

Dünyanın buluşma merkezi İGA İstanbul Havalimanı, dünyanın önde gelen kargo şirketlerinin bölgesel kargo aktarma merkezi olma maksadıyla hava nakliyecilik kesimindeki atılımlarıyla kesime öncülük etmeye devam ediyor. 

 

Avrupa ve Asya kıtalarına yayılmış stratejik pozisyonuyla global kargo ve lojistik operasyonları için kıymetli bir geçiş merkezi olma konusunda doğal bir avantaja sahip İGA İstanbul Havalimanı, hava kargo süreçlerinin dijitalleşmesini ve tüm kargo paydaşlarının dijital ortamda buluşmalarını sağlayacak Türkiye’nin birinci Havalimanı ‘Kargo Paydaş Platformu’nun hayata geçirileceğini açıkladı.

 

 Havalimanı ‘Kargo Paydaş Platformu (KPP) ile acenteler, havayolları, nakliyeciler, süreksiz depolar, yer hizmeti şirketleri, gümrük acenteleri üzere paydaşlarına, tek bir sistem üzerinden kargo ile ilgili tüm süreçlerin dijitalleştirilmesi imkânı sunulacak. Böylece tüm paydaşlar için kargo teslim müddetlerinin kısaltılacak, süreçlerin hızlandırılacak, maliyetlerin azaltılacak ve kapasite kullanımları artırılarak tüm süreçlerde verimlilik yükseltilecek.

 

Havalimanı dijital kargo sistemleri alanında küresel bir önder olan Hindistan orijinli Kale Logistics Solutions tarafından tasarlanan ve dünyanın çeşitli havalimanlarında uygulanan Havalimanı KPP’nun uygulaması ve müşteri hizmetleri Türkiye için dijital bir lojistik modeli geliştiren TroyNet tarafından üstlenilecek.

İGA İstanbul Havalimanı CEO Vekili Selahattin Bilgen konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “İstanbul kritik bir hava kargo temas noktası ve bizler hava kargo ağımızı geliştirmekte ve genişletmekte kararlıyız. Havalimanı KPP’nun hayata geçirilmesi, müşterilerimize ve paydaşlarımıza sınıfının en güzel hizmetlerini sağlama konusunda değerli bir kilometre taşı. En son teknolojiye sahip kargo kentimiz ve bunu destekleyen teknolojimiz ile dünyanın en kıymetli global aktarma merkezlerinden biri olarak bu alanda da bölümde yerimizi almak istiyoruz. Kale Logistics Solutions ve TroyNet iş birliğiyle hayata geçirilecek bu sistem ile dijital ticareti teşvik etmek, iş yapmayı kolaylaştırmak ve kargonun mümkün olan en az maliyetle daha süratli hareket etmesini sağlamak için dijital bir altyapı kuracağız.”

Kale Logistics Solutions Yöneticisi ve Kurucu Ortağı Vineet Malhotra şu sözleri kullandı: “İGA İstanbul Havalimanı ile kargo operasyonlarını teknolojik çeviklikle dönüştürecek bu stratejik teşebbüste paydaşlık yapmaktan memnunluk duyuyoruz. Kale, on yılı aşkın bölüm bilgisini ve 100’den fazla hava kargo istasyonuyla çalışma deneyimini birleştirerek havalimanlarının akıllı lojistik merkezlerine dönüşmesine yardımcı oluyor. Havalimanı KPP, İstanbul Havalimanı özelinde genelde ise İstanbul’un ve Türkiye’nin hava kargo hacmini, ithalat ve ihracat hacminin arttırılmasına dijital iş modelleri, kusursuz müşteri tecrübeleri ve optimize edilmiş paha zincirleri yaratarak katkıda bulunacaktır.” 

TroyNet CEO’su ve Kurucu Ortağı Dr. Emre Serpen“Ortağımız Kale ile birlikte iGA’nın bu heyecan verici projeyi uygulama kararından ötürü büyük memnuniyet duyuyoruz. Havalimanı KPP, tüm paydaşlara müspet tesir ederek, Türkiye’nin hava kargo ve lojistik dalının büyümesine katkı sağlayacak. Ortak gayretlerimizin, bölümün daha da büyümesi için bir platform oluşturarak, teslim müddetlerinin kısaltılması, verimlilik ve kapasite kullanımlarnın güzelleştirilmesini sağlayacağını bekliyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bayramda burhaniye'ye yoğun ilgi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar