Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İklim Krizi Sigortalanmanın Önemini Artırıyor

İklim Krizi Sigortalanmanın Önemini Artırıyor

admin admin -
10 0

İklim Krizi Sigortalanmanın Ehemmiyetini Artırıyor

İklim krizinin tetiklediği hava olayları ve artan doğal afetler ışığında, KOBİ’ler için risk idaresi hayati ehemmiyet taşımaya başladı. Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan, KOBİ paket sigortasının, bu yeni risk ortamında işletmelerin mal varlıklarından iş kesintilerine, sorumluluk risklerinden doğal afetlere kadar geniş bir müdafaa sağladığını vurguladı. Özcan, iklim değişikliğiyle artan belirsizlikler karşısında sigortanın kalkan misyonu gördüğünü ve KOBİ’lerin dayanıklılığını artırdığını belirtti.

Dünya genelinde olduğu üzere Türkiye’de de artan sel, su baskını olayları ve iklim değişikliğinin getirdiği tesirler, iş dünyasında da risk idaresini yine şekillendiriyor. Türkiye’nin ekonomik yapısında bel kemiği pozisyonundaki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) de bu çeşit olaylardan en çok etkilenen kümenin başında geliyor. 

Bu risklerin iş sürekliliği üzerinde yaratabileceği potansiyel tehditleri minimize etmek ve KOBİ’lerin güçlü bir risk idaresi stratejisi geliştirmelerine imkan tanımak maksadıyla, “KOBİ Paket Sigortası” nın hayati kıymet taşıdığını vurgulayan Abdullah Özcan “KOBİ’ler ekonomimizin can damarıdır ve her biri geniş kapsamlı risklerle yüz yüzedir. Steel Sigorta olarak, KOBİ Paket Sigortası’nın değerini ve sağladığı kapsamlı müdafaayı işletmelerimize anlatmanın hayati kıymette olduğuna inanıyoruz. Bu paketler, işletmelerin beklenmedik durumlarda direnç göstermelerine imkan tanırken, tıpkı vakitte iş sürekliliklerini de teminat altına alıyor. Unutmayalım ki, her KOBİ’nin karşılaşabileceği riskler farklılık gösterir ve bu yüzden her biri için özelleştirilmiş bir sigorta tahlili sunmak zorundayız” dedi ve ekledi: “KOBİ’ler, sigortanın sunduğu muhafaza kalkanıyla öncelikle finansal kıymetleri yüksek varlıklarını beklenmedik risklere karşı koruma etmeliler. Rastgele bir riskin tezahür etmesi durumunda, şirketlerin eski performans düzeylerine ulaşmaları vakit alabilir. Bu yüzden varlıklarını garanti altına almak kaidedir.”

Esnek Teminat Seçenekleri Sunuluyor

İlginizi Çekebilir;  Karşıyaka'da elektronik atıklar, öğrenciler için tablete dönüşüyor

KOBİ Paket Sigortası, iş yerleri için muhtemel sel, su baskını, yangın, hırsızlık üzere risklere karşı geniş kapsamlı bir teminat sunuyor ve ayrıyeten iş kesintisi durumlarında da işletmelerin ziyanlarını en aza indirgeyecek tahliller içeriyor. Bu eser KOBİ’lerin özgün gereksinimlerini göz önünde bulundurarak esnek teminat seçenekleri sunuyor ve böylelikle her işletme kendi risk profiline uygun muhafazayı sağlayabiliyor. İşletmelerin bu risklere karşı korunmasını sağlayacak kritik bir araç olan KOBİ Paket Sigortası, kapsamlı bir garanti sunarak KOBİ’lerin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

SEDDK tarafından düzenlenen tarifeler ve şirketlerin risk değerlendirmeleriyle KOBİ paket poliçelerinin fiyatlandırılması, çok katmanlı bir süreç olsa da Özcan; işletmelerin bütçelerine uygun, taksitlendirme imkanlarıyla desteklenen paketlerin hazırlandığını belirtiyor. KOBİ paket sigortalarının sunduğu geniş teminatların yanı sıra, çilingir, su tesisatçısı, ambulans ve tıbbi danışmanlık üzere asistans hizmetleri, işletmelerin yaşanabilecek güç durumlar karşısında dayanıklılığını artırıyor.

2024 Tarife Güncellemesi ve Prim Artışları 

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, iş yerleri ve KOBİ’ler için yangın sigortası paketlerine ek olarak sarsıntı ve yanardağ püskürmesi teminatları dahil edilecek. Yeni düzenleme kapsamında, betonarme yapılarda 1. Küme için uygulanan zelzele çarpanı binde 2,50’den binde 3,13’e çıkarılacak. Risk düzeyinin düşük olduğu 7. Küme içinse bu oran binde 0,60’tan binde 0,75’e yükselecek. Öteki yapı tiplerinde de 1. Küme için sarsıntı çarpanı yüzde 6,13 ile başlayıp, risk kümelerine nazaran azalacak. Bu tarife güncellemeleri, sarsıntı tarifesini yine yapılandıracak ve sigorta primlerinde bir artışa yol açacak. Değişiklikler, iş yerlerinin ve KOBİ’lerin yapısal özelliklerine ve bulundukları coğrafik bölgelere nazaran daha özelleşmiş ve gerçekçi bir finansal müdafaa sunmayı amaçlıyor, böylece doğal afet risklerine karşı daha güçlü bir garanti altına alınmalarını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir;  Schneider Electric ve Boston University'nin Ortak Çalışması, Net Sıfır Binalara Geçiş Sürecinde 2 Milyondan Fazla Yeni İstihdam Yaratılabileceğini Ortaya Koyuyor

2024’te yapılacak bu güncellemeyi göz önünde bulunduran Abdullah Özcan, “KOBİ’lerimiz için kapsamlı bir paket sigortasının kıymeti, gelecek finansal istikrarlar açısından katbekat artmış durumda. Bu nedenle işletmelerimizin bir an evvel bu garantiyi temin etmelerini öneriyoruz” diyerek işletmelere erkenden tedbir almaları konusunda davette bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar