Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. İlk kez okul sıralarına oturdular

İlk kez okul sıralarına oturdular

admin admin -
54 0

BUCA Belediyesi ve Buca İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa açtığı okuma yazma kursları bayanların hayatını değiştirmeye devam ediyor. Kursun 76 yaşındaki örnek öğrencisi Dilek Altay ise azmiyle tüm gençlere örnek oluyor.

Göksu Mahallesi’nde hizmet veren Buca Belediyesi Cemal Yetginer Etüt, Meslek ve Sanat Atölyesi’nde, Buca İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle açılan okuma yazma kursları bu yıl da büyük ilgi gördü. Ailevi nedenler ve maddi imkânsızlıklar yüzünden hayatlarında hiç okula gidemeyen bayanlar, kurslar sayesinde birinci defa okul sıralarına oturmanın memnunluğunu yaşadı. 1. ve 2. kademe olarak devam eden kursları bitiren kursiyerler, Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan imtihana katılma hakkı kazanacak. İmtihanı muvaffakiyet ile geçenler ise ilkokul diploması yerine geçen Ulusal Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sahibi olacak.

76 YAŞINDA ÖRNEK ÖĞRENCİ

Kursun parmakla gösterilen öğrencilerinden 76 yaşındaki İstek Altay, en büyük isteğinin kimseye muhtaç kalmadan hareket etmek olduğunu söyledi.  Kendisine gelen tenkitlere de aldırmadığını belirten Altay, “(Koca bayan oldun, ne işin var?) diyorlar.  (Okumakla koca bayan olmanın ne ilgisi var?) dedim. Bir otomobile bineceğim, sormak zorunda kalıyordum lakin okumam olsa kimseye sormadan kendim binip gideceğim. (Hangisi daha düzgün?) diye sordum beni eleştirenlere; okumak mı, okumamak mı” dedi.

EN BÜYÜK İSTEĞİ KİTAP OKUMAK

Kursiyerlerden 58 yaşındaki Mecide Doğan ise üç çocuğunu da üniversiteden mezun ettiğini söz ederek, çocukları kent dışında yaşadığı için yanlarına gitmekte zorlandığını, bu nedenle okuma yazma öğrenmeye karar verdiğini lisana getirdi. Mecide Doğan, en büyük dileğinin ise kitap okumak olduğunu belirtti.

DERSLERE BEBEĞİYLE KATILIYOR

Derslere bebeğiyle katılan Fadime Tuğşat ise kurs merkezinin kendileri için bir armağan olduğunu tabir ederek, “Evim çok yakın, karşıda evimden çıkıp çabucak buraya geliyorum. Bizim için ikram üzere bir şey.  Üç çocuğum var. Bu kursa katıldığım için çok memnunum. Tahminen de özgürlüğümüzü elimize alıyoruz. Bundan sonra çocuklarıma rahatlıkla yardımcı olacağım” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Gri Koç Gökhan Müftüoğlu Canik'te

DOKTORUNU KENDİ BULUYOR

Okuryazarlığın kendisi için büyük ehemmiyet taşıdığını vurgulayan 54 yaşındaki Günay Ergin de, “Okumayı bilirsen her şeyi bilmiş olursun. Örneğin hastaneye gidiyorum, hangi hekimin odasına gireceğimi artık kendim biliyorum. Bundan hoş ne olabilir ki” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar