Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İndirimli alışveriş sezonunda kişisel verilerimiz güvende mi?

İndirimli alışveriş sezonunda kişisel verilerimiz güvende mi?

admin admin -
9 0

İNİDİRİMLİ ALIŞVERİŞ DÖNEMİNDE ŞAHSÎ VERİLERİMİZ GÜVENDE Mİ?

 İNDİRİM DEVRİNDE GÜVENLİ

ONLINE ALIŞVERİŞ İÇİN 10 İPUCU

Ürün satın almanın en uygun yollarından biri olan online alışveriş, konut rahatlığında çeşitli eserlere göz atmaya ve farklı perakendecilerin fiyatlarını karşılaştırabilmeye imkan tanıyor. Fakat online alışveriş, dikkatli olunmazsa dolandırılma yahut şahsî bilgilerin çalınması üzere riskli sonuçlar da doğurabiliyor. Bu yüzden muteber bir perakendeci seçmek, inançlı bir ödeme sistemi kullanmak ve şahsî bilgileri inançta tutmak hayli kıymet kazanıyor. Bilhassa alışveriş çılgınlığının ağır olduğu indirim periyotlarında dolandırıcılık ve siber cürüm riski arttığından potansiyel çevrimiçi tehditlerden korunmak zorlaşıyor. Siber güvenlik alanında global bir başkan olan Acronis, inançlı çevrimiçi alışveriş için 10 ipucunu paylaşıyor.

Birçok çevrimiçi mağaza, müşterilerinin datalarını korumak için büyük gayret sarf ediyor, fakat siber hatalılar bu dataları çalmanın yollarını aramaya devam ediyor.  Bu nedenle, online alışveriş yapanların bilgilerini korumak için tetikte olması ehemmiyet arz ediyor. Alışveriş döneminde birtakım fırsatlar gerçek olamayacak kadar yeterli göründüğünden ve web sayfaları ülkü bir başlangıç olduğundan, uydurma kampanyalara dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle, tüm çevrimiçi aygıtlarda tam müdafaa sağlandığından emin olunması hayli kıymetli. Bilhassa alışveriş çılgınlığının ağır olduğu indirim devirlerinde dolandırıcılık ve siber kabahat riski arttığından potansiyel çevrimiçi tehditlerden korunmak zorlaşıyor. Siber güvenlik alanında global bir önder olan Acronis, inançlı çevrimiçi alışveriş için 10 ipucunu paylaşıyor.

1. Satıcının URL’sini iki defa denetim edin ve sırf inançlı ve emniyetli web sitelerini ziyaret edin. İnançlı web siteleri, SSL (güvenli yuva katmanı) şifrelemesi yüklü olduğundan, tarayıcınızda URL’den evvel bir kilit gösterir. Bu durumda, web sitesi adresinin başlangıcı HTTPS ile başlar.

2. Güçlü parolalar ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Hesapların makûs niyetli bireyler tarafından ele geçirilmesini önlemek, ferdî ve hassas dataların korunmasına yardımcı olmak için epey değerli.

İlginizi Çekebilir;  İnegöl Belediyesi 2022 Bütçesi Oy Birliği İle Kabul Edildi

3. Kimlik müdafaası kullanarak ferdî bilgilerinizi teminat altına alın, zira hatalılar çalabildikleri her şeyi ele geçirmeye çalıştıklarından finansal güvenliğinizi sağlamak ve çevrimiçi prestijinizi sürdürmek kimlik hırsızlığının önüne geçer. 

4. Tanınan perakendecilerden geldiğini sav eden kimlik avı e-postalarından kaçının. Rastgele bir ilişkiye tıklamadan evvel gerçekliğini doğrulayın. Alışveriş dönemi boyunca dolandırıcılık hadiseleri arttığından inançlı ve şifreli kontakları tercih edin.

5. Eski arkadaşlarınızdan gelen, ilişkiler ve ekler içeren beklenmedik e-postalara karşı dikkatli olun, zira bunlar farklı içeriklere yönlendirme kapasitesi taşır.

6. Bilgilerinizi, fotoğraflarınızı ve home office alanınızı korumak emeliyle siber suçluları dışarıda tutmak için faal ve şimdiki bir müdafaaya sahip olduğunuzdan emin olun.

7. İnançlı çevrimiçi ödeme hizmetlerini yahut ek muhafaza sağlayan kredi kartlarını kullanın. 

8. Hassas bilgilerinize yetkisiz erişimi önlemek için halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmaktan kaçının. Özel ve muhafazalı sağlam bir Wi-Fi kontağınız olduğundan emin olun.

9. İlgili şirketin gönderim şartlarını denetim edin. Kimi satıcılar çok yüksek kargo fiyatları talep ederek bir alışveriş pazarlığını değerli bir yanılgıya dönüştürür. Takip ve sigorta sağlayıp sağlamadıklarını denetim edin. Kargo şirketlerini öğrenin ve eser iki hafta içinde gönderilmeyecekse dikkatli olun.

10. Asla gerekenden fazla bilgi vermeyin. Yalnızca gerekli olan bilgileri doldurun. İkinci bir e-posta isteğe bağlıysa, o alanı atladığınızdan emin olun. Ne kadar çok bilgi verirseniz, makus niyetli şahıslar için o kadar erişilebilir olursunuz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar