Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban: Cumhuriyetimiz 100 Yaşında

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban: Cumhuriyetimiz 100 Yaşında

admin admin -
12 0
Cumhuriyetimiz 100 Yaşında

 

100 yıl evvel bir milletin azim ve kararlılığıyla Anadolu’da filizlenen fidan, asırlık çınara dönüştü. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hasebiyle bir kutlama iletisi yayınlayan İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, “Cumhuriyet, Türk milletinin her ferdinin büyük bir iman gücü ile çaba ederek kazandığı bağımsızlık ve özgürlük zaferidir. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun” dedi.

İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, 29 Ekim Cumhuriyet’in ilan edilişinin 100. yıldönümü nedeniyle bir kutlama bildirisi yayınladı. İletisinde, Cumhuriyet’in Anadolu beşerinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği emsalsiz uğraşın, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin, egemenliğine sahip çıkma ve bağımsız yaşama iradesinin ortaya çıkardığı büyük bir eser olduğunu lisana getiren Lider Taban; asırlık çınarın milletimizin tarihindeki en kıymetli gurur tablolarından biri olduğunu vurguladı. Lider Taban, açıklamasında Filistin’de yaşanan katliama da dikkat çekti.

ANADOLU’DAN FİLİZLENEN ÇINAR 100 YAŞINDA

Başkan Taban, yayımladığı bildiride şu tabirlere yer verdi: “Ulusun asil gücü milletin sesi olan, uğruna savaşılan, yoluna canların ortaya koyulduğu istiklalin meyvesi, çabanın en eşsizinin akabinde gelen zaferin en hoş örneği, egemenliğin kayıtsız koşulsuz milletin elinde olduğu idare biçimi olan Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. 29 Ekim 1923… Bu tarih, ebedi yurdundan atılmak istenen Türk Milletinin tekrar ayağa kalkarak, iradesini ortaya koyduğu ve bağımsızlığa ulaştığı Kurtuluş Uğraşı sonrası halkın kendi kendini yönetme formu olan Cumhuriyet rejimine geçtiği tarih. 100 yıl evvel bugünlerde, aziz milletimiz Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Anadolu’da bir ateş yaktı. O gün filizlenen ulusal birlik ve beraberliğimizin en büyük teminatı Cumhuriyetimiz, bugün asırlık bir çınara dönüştü. Cumhuriyet, ulu tarihimizde kimseye boyun eğmeden yaşamak için canımızla ve kanımızla ödediğimiz bedelin karşılığıdır. Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin namusudur. Cumhuriyet, Türk milletinin her ferdinin büyük bir iman gücü ile gayret ederek kazandığı bağımsızlık ve özgürlük zaferidir.”

TÜRKİYE YÜZYILI

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılını büyük bir gurur ve memnunlukla kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ettiğimiz bugünlerde; Türkiye Yüzyılı sloganıyla tıpkı vakitte gelecek yüz yıllara emin adımlarla yürüyoruz. Ülkemiz güçlü ve müreffeh bir Türkiye gayesine yanlışsız ilerliyor. Bu kutlu yürüyüşün muvaffakiyete ulaşması en büyük temennimizdir. Hiç kuşku yok ki Cumhuriyetimiz, Türk milletinin sonsuz varlığı ile ebediyen devam edecektir. Pahalarını tarihten, gücünü milletinden alan iradenin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin ruhudur, namusudur.”

EVLERİMİZİ İŞYERLERİMİZİ BAYRAKLARLA DONATALIM

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı her yıl olduğu üzere bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlayacağız. O denli ki bu yıl 100. Yıl olduğundan, her zamankinden daha fazla ehemmiyet göstereceğiz. Böylesi manalı bir günde ilçe halkımızdan da konutlarını ve işyerlerini bayraklarla donatmasını bilhassa istirham ediyorum.”

“CUMHURİYETİMİZE HAYAT VEREN ÇELİKTEN İRADE, TÜM DÜNYA GÜNAHSIZLARIN DA TEK UMUDU”

“Köklü tarihimizden, kadim değerlerimizden aldığımız güçle, 85 milyon bir ve birlikte olarak, Türkiye’yi büyütmek ve maksatlarına ulaştırmak için uğraşlarımızı sürdürüyoruz. Milletçe, en büyük garantimiz olan birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sıkı sıkıya sarılarak, büyük ve güçlü Türkiye davamızı hayata geçirmenin çabasını vermeye devam edeceğiz. Tıpkı vakitte büyük ve güçlü Türkiye’nin yalnızca bizim değil, tüm dünya mazlumlarının umudu olduğunu unutmadan hareket edeceğiz. Bugün Filistin’de yaşananlar, tüm Dünyanın gözü önünde insanlığın katledilişi… Bu manalı gün vesilesiyle başta Filistin ve Gazze olmak üzere tüm dünyada akan kan ve göz yaşının dinmesini temenni ediyorum. Yürüttüğümüz bu kutlu uğraşta, ulusal çabayı zafere taşıyan ve Cumhuriyetimize hayat veren çelikten iradenin tüm mazlumların umudu olduğunun şuurundayız. 100 yıldır olduğu üzere bugün ve bundan sonra da bu misyon ile yaşayacağız. Bu vesileyle yine; bir milletin gururu, hürriyetin sonsuzluğu olan Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi hürmet ve minnetle anıyorum.”

İlginizi Çekebilir;  Tastyy'den Türk Dönerine Modern Yorum

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar