Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İngiliz hükümeti’nden türkiye ile ticareti geliştirmek için iş dünyasına çağrı

İngiliz hükümeti’nden türkiye ile ticareti geliştirmek için iş dünyasına çağrı

admin admin -
8 0
İNGİLİZ HÜKÜMETİ’NDEN TÜRKİYE İLE TİCARETİ GELİŞTİRMEK İÇİN İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI

 

İngiliz hükümeti, Türkiye ile yeni ticari görüşmeler yapmak üzere, iş dünyasını Birleşik Krallık’ın maksatlarını şekillendirmeye davet etti. Yeni ve çağdaş bir ticaret mutabakatı, İngiltere’nin en büyük 20 ticaret ortağından biri olan Türkiye ile ticari alakalarını geliştirebilecek; hizmetler, dijital ve teknoloji üzere alanları içeren çeşitli bölümleri destekleyebilecek. İngiltere Milletlerarası Ticaret Bakanı Nigel Huddleston, duyuruyu Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki en büyük yatırımcılarından biri olan Vodafone Grubu’nu ziyaretinde yaptı.

   

8 Kasım 2023 – Birleşik Krallık, Türkiye ile yeni ve modernize edilmiş bir özgür ticaret muahedesi (STA) yapılması için ülkenin müzakere gayeleri konusunda işletmelerin ve daha geniş bir kamuoyunun görüşlerini almak üzere Katkı Çağrısı’nda bulundu. Birleşik Krallık ve Türkiye ortasında, Birleşik Krallık’ın AB üyesi olduğu 1990’lı yıllardan bu yana süregelen kararların yer aldığı ve yalnızca ticari malları kapsayan bir özgür ticaret mutabakatı bulunuyor. Birleşik Krallık 21. yüzyıla uygun; hizmetler, dijital ve teknoloji üzere alanları kapsayan; yeni ve modernize edilmiş bir özgür ticaret muahedesi müzakere etmeyi taahhüt ediyor. Katkı Daveti, işletmelere, kurumlara ve bireylere, mutabakata yönelik görüşmeler öncesinde, Birleşik Krallık’ın müzakere amaçlarını şekillendirme fırsatı verirken, güncellenecek olan ticaret mutabakatının İngiliz işletmelerinin güçlü istikametlerine ve önceliklerine nazaran uyarlanmasını sağlayacak.

 

Birleşik Krallık’ın Türkiye’deki en büyük yatırımcılarından biri olan Vodafone Grubu’nun Newbury’deki merkezini ziyareti kapsamında Katkı Daveti yapan İngiltere Memleketler arası Ticaret Bakanı Nigel Huddleston, şunları belirtti: 

 

“Ticaret mutabakatlarının en son maksadı, işletmelere fırsatlar sunmak, ekonomileri büyütmek ve istihdamı desteklemektir. Bu nedenle işletmelerin bize bu mutabakatlardan neler beklediklerini söylemesi büyük kıymet taşıyor. Şahane bir stratejik ortak olan Türkiye ile ticari münasebetlerimiz gelişmeye devam ediyor. İşbirliğimiz, yalnızca geçtiğimiz bir yılda %30’dan fazla büyüme kaydetti. Hür ticaret mutabakatımızı geliştirmeye başlamanın, büyüme fırsatlarının önünü açmanın ve İngiliz işletmelerinin yaklaşık 85 milyon nüfusa sahip bu pazara daha düzgün erişmesini sağlamanın büyük heyecanını yaşıyorum.”

 

Vodafone Kümesi Avrupa Bölge CEO’su ve DEİK (Dış Ekonomik Alakalar Kurulu) DTİK (Dünya Türk İş Konseyi) Birleşik Krallık Ülke Temsilcisi Serpil Timuray ise mevzuyla ilgili şunları söyledi: 

 

“Uzun vadeli maksatlarıyla Türkiye’deki faaliyetlerini sürdüren Vodafone, son 15 yılda ülkenin dijitalleşmesine ve ekonomik ilerlemesine kıymetli katkılar sunan başkan bir yatırımcı pozisyonundadır. Yeni bir ticaret mutabakatı, hem Vodafone hem de Türkiye’ye yatırım yapan öteki şirketler için daha büyük fırsatlar yaratacaktır ve Birleşik Krallık ile Türkiye ortasındaki münasebetlerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır.”

 

Ticaret hacmi 2022’de 23,5 milyar sterline ulaştı

 

Birleşik Krallık ve Türkiye, Avrupa kıtasının iki ucunda yer alan iki büyük ticaret iktisadını temsil ediyor. İki ülke ortasındaki ticaret hacminin 2022 yılında 23,5 milyar sterline ulaşmasıyla birlikte Türkiye, Birleşik Krallık’ın en büyük 20 ticaret ortağı ortasında yerini aldı. Ortalarında Vodafone üzere tanınmış markaların da bulunduğu, Birleşik Krallık’ta KDV ödeyen yaklaşık 7 bin 500 işletme Türkiye’ye mal ihracatı yapıyor. 

 

Birleşik Krallık işletmelerine rekabet avantajı sağlayacak

 

Türkiye’nin gelişmekte olan teknoloji, imalat, ulaştırma ve altyapı bölümleri, son yıllarda memleketler arası uzmanlık talebinde bir artış yaratarak Birleşik Krallık şirketleri için kıymetli fırsatlar barındırıyor. Halihazırda yükselişte olan Birleşik Krallık’ın Türkiye’ye hizmet ihracatı, ulaştırma, finansal hizmetler, mimarlık ve kontrol üzere temel kesimleri kapsıyor ve 2022 yılında kaydettiği %54 artışla 2,1 milyar sterline ulaşıyor. Hizmetler ve dijital ticaret alanlarında çağdaş kararlar içeren yeni bir hür ticaret muahedesi, Birleşik Krallık’taki işletmelere fırsatlar yaratıp öteki ülkelerdeki şirketler karşısında rekabet avantajı sağlayabilecek. 

 

2 Kasım 2023 saat 10.00’dan 5 Ocak 2024 saat 10.00’a kadar sürecek olan Katkı Daveti, gov.uk adresinde yer alacak.

 

 

İlginizi Çekebilir;  Tecno Phantom V Fold Satışa Sunuldu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar