Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İSKİ göçmen sahtekarlığına “Dur” dedi

İSKİ göçmen sahtekarlığına “Dur” dedi

admin admin -
51 0

Geçici muhafaza kapsamındaki birtakım yabancıların ikamet müracaatları ve uzatmalarında usulsüzlük yaptıkları tespit edildi. İkamet başvurusu için istenen kimi dokümanların geçersiz aboneliklerle temin edildiğinin anlaşılması üzerine, İstanbul Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü, ilgili tüm kuramları uyardı. Birinci harekete geçen kurumlardan biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB)bağlı İSKİ oldu. Yabancılar için su abonelik şartnamesi değiştirildi. Yabancı uyrukluların abonelik mukavelesine ek önlemler konuldu. İstanbul’da İSKİ’nin 6 milyon 874 bin 188 abonesi bulunuyor. Bu abonelerin yaklaşık 287 bini yabancı uyruklulardan oluşuyor.

 

TÜM KURUMLAR UYARILDI

İstanbul Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü, birtakım yabancıların ikamet müsaade evrakı için yaptıkları müracaatlarda geçersiz evraklar kullandıklarını tespit etti. Geçerli bir ikamet evrakı verilebilmesi için yabancılardan istenen dokümanlar ortasında yer alan faturalarda inceleme yapan vazifeliler, uydurma aboneliklerden şüphelendi. İlgili tüm kurumlar uyarıldı.

 

İSKİ SİSTEMATİK SAHTEKARLIĞI TESPİT ETTİ

İSKİ çabucak harekete geçti. Süreksiz muhafaza altındaki yabancı uyrukluların abonelik müracaatları tek tek incelendi. Kimi müracaatlarda sistematik biçimde sahtekarlık yapıldığı tespit edildi.  

 

İSKİ TARAFINDAN TESPİT EDİLEN DÜZMECE İŞLEMLER

Yabancı asıllı birtakım şahısların; tıpkı kullanım yerine ilişkin mukaveleyi birden fazla kişi üzerinden daima periyot yaptığı ortaya çıkarıldı. Eş, anne, baba, kardeş ismine muhakkak aralıklarla kontrat zaman süreçleri yapıldığı tespit edildi. Ayrıyeten konuk pozisyonundaki bireyler üzerinden abonelik talebinde bulunulduğu, birebir şahıslar ismine birden fazla etkin kontrat yapıldığı da ortaya çıkarıldı.

 

İSKİ EK ÖNLEMLER ALDI

Sahte abonelerin tespiti üzerine İSKİ, yabancıların abonelik müracaat şartnamesinde birtakım değişiklikler yaptı. Birinci olarak yabancı asıllı bireylerin ikamet adresinin mukavele yapmak istediği adres ile tıpkı olması kuralı getirildi. Gayrimenkul tapusu ile başvuranlar hariç, yabancıların birden fazla su abonelik mukavelesi yapması sonlandırıldı. Daha evvel başvurmuş, birden fazla kontratı olduğu tespit edilen yabancılar için de ikamet dışındaki kontratının iptal edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıyeten online abonelik süreci yabancı uyruklulara kapatıldı. Yabancı asıllı kişi ismine yapılan kontrat, diğer bir yabancı asıllı bir şahsa devredilmek istendiğinde, faal kontrat sahibinin ikamet adresinde kaydının olmaması kuralı aranacak. İSKİ aldığı bu kararları çabucak uygulamaya başladı.

İlginizi Çekebilir;  İBB ve İSKİ beklenen yağışlara hazır

 

İSKİ ABONELERİNİN YAKLAŞIK 287 BİNİ YABANCI UYRUKLU

İstanbul’da İSKİ’nin 6 milyon 874 bin 188 abonesi bulunuyor. Bu abonelerin yaklaşık 287 bini yabancı uyruklulardan oluşuyor. İstanbul valiliği, ikametleri öteki kentlerde bulunan süreksiz müdafaa kapsamında yabancıların 24 Eylül 2023 tarihine kadar kenti terk etmeleri gerektiğini duyurdu. İkamet müsaadesi olmadan İstanbul’a gelen yabancıların sayısında yaşanan artış sebebiyle, Vilayet Göç Yönetimi Başkanlığınca 10 ilçe ikamet müsaadesine kapatıldı. Süreksiz müdafaa altındaki yabancıların İstanbul’da kalabilmesi için, geçerli bir ikamet dokümanına sahip olması, belirtikleri adreste ikamet etmeleri, belirtilen müddetlerde vilayet göç yönetimine bildirimde bulunmaları gerekiyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar