Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul iklim liderleri arasında

İstanbul iklim liderleri arasında

admin admin -
12 0

İBB’nin iklim değişikliğiyle ilgili projeleri meyvelerini toplamaya başladı. İBB’nin çalışmalarına Carbon Disclosure Project (CDP) tarafından en yüksek puan olan ‘A’ skoru verildi. Bu sonuçla İstanbul, CDP’nin yaptığı  iklim aksiyonu başkanları listesine giren 119 global kentten biri oldu. Dünyadaki kentlerin yüzde 13’ünün ulaştığı muvaffakiyete Türkiye’den birinci ulaşan kent İstanbul oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2050 yılında karbon nötr gayesini yakalamak için attığı adımlar, çevresel tesir konusunda kar gayesi gütmeyen CDP tarafından da ödüllendirildi. İstanbul, şiddetli ekonomik baskılarına karşın çevresel aksiyon ve şeffaflık konusunda yavuz liderlik sergileyen dünya genelindeki 119 kentten biri olarak kabul edildi. Dünyadaki kentlerin yüzde 13’ü ‘A’ skoru alarak bu muvaffakiyete ulaşabildi. 

TÜRKİYE’DEN BİRİNCİ VE TEK ŞEHİR

Şehirleri iklim aksiyonlarını artırmaya teşvik etmek ve desteklemek için tasarlanan CDP’nin A Kentleri Listesi, kentler tarafından açıklanan çevresel datalara dayanıyor. Kentlerin iklim beyanlarında ve hareketlerinde besbelli bir ivme oluşturan kentler derecelendirme alıyor. 2023 yılında CDP tarafından toplam 939 kent derecelendirme aldı. İstanbul en yüksek puanı alan Türkiye’den birinci ve tek kent oldu.

BAŞARI NASIL GELDİ?

Bir kentin A skoruna ulaşabilmesi için, başka iklim hareketlerinin yanı sıra, kent geneli bir sera gazı emisyon envanterine sahip olması, bir iklim değişikliği aksiyon planı yayınlaması ve CDP-ICLEI Platformu aracılığıyla kamuya açıklama yapması gerekiyor. Kentin bir iklim riski ve hassasiyet değerlendirmesini tamamlaması, iklim tehlikeleriyle nasıl başa çıkacağını gösterecek iklim değişikliğine ahenk maksatlarına sahip olması isteniyor. Öbür yandan A Listesindeki kentlerin birçoğunda belediye liderleri, iklim değişikliğiyle uğraşa yönelik siyasi taahhüdü de dahil olmak üzere birçok farklı liderlik aksiyonu de gerçekleştiriyor.

CDP HAKKINDA

CDP, şirketler, kentler, eyaletler ve bölgeler için dünyanın çevresel raporlama sistemini yürüten, kar emeli gütmeyen global bir kuruluştur. 2000 yılında kurulan ve 136 trilyon doların üzerinde varlığa sahip 740’tan fazla finans kurumuyla çalışan CDP, şirketleri çevresel tesirlerini açıklamaya, sera gazı emisyonlarını azaltmaya, su kaynaklarını ve yeşil alanlarını muhafazaya teşvik etmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Aksu Lara Caddesi asfalt çalışması nedeniyle trafiğe kapatılacak

2023 yılında dünya çapında 24 binden fazla kuruluş, 1.100’den fazla kent, eyalet ve bölge, CDP aracılığıyla çevresel datalarını açıkladı. CDP, Bilime Dayalı Amaçlar Teşebbüsü (Science-Based Targets Initiative), We Mean Business Coalition, Yatırımcı Gündemi ve Net Sıfır Varlık Yöneticileri (Net Zero Asset Managers Initiative) teşebbüsünün kurucu üyesidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar