Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden okul servislerine denetim

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden okul servislerine denetim

admin admin -
61 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi takımları, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul servislerine yonelik kontrol çalışması başlattı. Ailelerin çocuklarını emanet ettiği servisler zabıta grupları tarafından büyük bir titizlikle incelendi. Zabıta denetimine takılan servisler kontrolden geçemedi. Belirlenen kriterlere uymayanlara para cezası kesildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı Zabıta Trafik Şubesi, yeni eğitim öğretim devrinin başlamasıyla birlikte okul servislerinde kontrol yaptı. Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) ve servis yönetmeliklerine nazaran yapılan kontrollerde araçlarda sürücü tanıtım kartı, çalışma ruhsatı, rehber işçi (servis annesi),  yangın tüpü, kemer, korna ve aksesuar üzere birçok detay denetim edildi. Kurallara uymayan servis araçlarına 1608 Sayılı Belediye Buyruk ve Yasakları Yönetmeliği’ne nazaran süreç yapılarak 1295 lira para cezası uygulandı. 

Öğrencinin mağdur olmaması için devreye zabıta takımları girdi
Evrakları eksik olduğu için kontrole takılan bir servis aracındaki  servis işçisi ile  öğrenci okula zabıta aracı ile götürüldü. 

 

Yangın söndürme tüpleri kriterlere uygun çıkmadı
Zabıta Trafik Şube Müdürü Fatih Toprakdeviren, öğrencilerin emniyeti ve can güvenliğinin çok kıymetli olduğunu bu nedenle okulların açılmasıyla birlikte kontrolleri sıklaştırdıklarını söyledi. Yaptıkları kontrollerde okul servisi olarak çalışan araçların birçoğunda eksikliklerin olduğunu belirlediklerini söz eden Fatih Toprakdeviren, “Eksiklikler birinci bakışta belirli olmadıkları için kontrolü büyük bir titizlikle yapmamız gerekiyor. Öncelikle aracın genel görümümü ve araç içerisinde bulunan emniyet kemerlerine bakıyoruz. Servis annesi ile çalışmaları da ayrıyeten kıymetli. Yangın söndürme tüpleri olmazsa olmaz. Yaptığımız kontrollerde ekseriyetle araçlarda bulunan yangın söndürme tüplerinin çalışmadığını gördük” dedi.  

 

Servis aracında bulunması gereken kriterler
Yine araç içerisinde lambaların birçoğunun mavi neonlarla kaplı olduğunu, göz alıcılığı nedeniyle bunların da yasak olduğunu belirten Toprakdeviren, servislerle ilgili şunlara dikkat çekti: “Şoförlerin yönetmeliklere uygun olması gerekiyor. Bunun başında da tanıtım kartı geliyor. Tanıtım kartı olmayan kişi servis araçlarında çalıştırılamaz. Sürücü evvel kendisinin can güvenliğini akabinde da öğrencilerin can güvenliğini düşünerek hareket etmek zorunda.  Aracın ruhsatı değerli. Emniyet kemeri çok değerli. Sürücünün ve öğrencilerin taktığı emniyet kemeri sağlıklı ve çalışır durumda olmalı. Yangın tüpü her araçta bulunmalı. Sürücüler öğrenciyi okula yetiştirmek ismine çok fazla sürat yapmasınlar. Çocuklarımızı okula getirirken kendi can güvenlikleri ile çocukların can güvenliğini tehlikeye atmasınlar. Ve gerekli olan evrakları daima yanlarında taşısınlar.”

İlginizi Çekebilir;  Ev ve mutfak eşyaları fuarı antalya'da başlıyor

 

“Orijinali dışında korna bulundurması yasak”
Zabıta Trafik Komiseri Ömür Kara da bir servis aracında yepyenisi dışında korna bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu yasak. Birebir vakitte araçtaki aksesuarlara da yasak. Zira görüş açısını engelliyor. Ayrıyeten karşı tarafta yayayı görmemesine de neden olabiliyor. Yönetmelik bu tıp durumlar için epeyce açık” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar