Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir’de gençler derse “Günaydın Çorbası” içerek giriyor

İzmir’de gençler derse “Günaydın Çorbası” içerek giriyor

admin admin -
11 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrencileri için başlattığı “Günaydın Çorbası” geleneği ile gençlerin güne daha düzgün başlamasını sağlıyor. Büyük bir çoğunluğu ekonomik krizden etkilenen öğrenciler sabahları fiyatsız çorba dağıtılmasının kendilerini çok memnun şad ettiğini lisana getiriyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi derinleşen ekonomik krizden etkilenen gençlerin yanında olmaya devam ediyor. 6 noktada üniversite öğrencileri için her gün sıcak yemek dağıtımı sürerken İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Öğrenci arkadaşlarımın sabah kahvaltılarını etmeden derse girmelerine gönlüm razı değil” diyerek başlattığı “Günaydın Çorbası” geleneği de devam ediyor. Bu sene birinci etapta Fahrettin Altay Aktarma Merkezi ve Ege Üniversitesi Metro İstasyonu’nda hizmete alınan Çorba Durakları’nda öğrenciler güne sıcak çorbayla başlıyor.  

“Bu sıcak çorbayı her sabah ikram etmek bizim için en büyük mutluluk”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aşevleri Şube Müdürlüğü’nde vazifeli Abdurrahman Aydemir, “Öğrenci arkadaşlarımızın soğuk havalarda güne sıcak bir çorbayla başlamaları için bu hizmeti veriyoruz. Arkadaşlarımız gece 03.00 civarı hazırlıklarına başlıyor. Her gün farklı bir lezzetle geliyoruz. Çorbalarımız meskende anne eli değmiş üzere hazırlanıyor. Daha evvel Tunç Başkan’ımızın da söylediği üzere devlet babaysa belediyeler annedir. Çocuklarımıza, gençlerimize, öğrencilerimize bu sıcak çorbayı her sabah ikram etmek bizim için en büyük mutluluk” dedi. 

“Anne meskeninde gibiyiz”
Öğrenci Asude Koyuncu, “Çorbanın tadı çok hoştu. Konutta yapılmış üzereydi. Sabah sabah çok hoş gitti. Uygun oldu, teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Emirhan Turhan ise “Ev yemeklerine bir hasretimiz var esasen. Memnunuz” sözlerini kullandı. 
Öğrenci Hasret Okyay da, “Sıcak çorba içip, güne hoş başlayıp okula gidebiliriz. Âlâ oldu. Geçen sene rastlamıştım lakin bu sene nizamlı olarak görüyorum. Anne konutunda üzereyiz. Hasret vardı, uygun oldu. Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz. Karnımıza sıcak yemek giriyor” dedi. 
Ekrem Canbay, “Çorbanın tadı pek hoş. İzmir Büyükşehir Belediyesi gençlere, öğrencilere takviye sağlıyor. Bu taraftan aslında çok düzgün. Çorba ikramı da hoş olmuş” derken Fidelya Su ise, “Sabah sabah sıcak çorba ikramı çok hoş. Kahvaltı yapmadan çıkmıştım, üstüne denk geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin yemek imkanlarını hoş buluyoruz” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Bornova Srebrenica'yı unutmadı

“İzmir’de öğrenci olduğum için mutluyum” 
İzmir’de öğrenci olmanın ayrıcalık olduğunu ve bu durumdan memnuniyet duyduğunu belirten Yusuf Mert, “Sabah çorba içmek hoş oluyor. Ezogelin çorbamızı içiyoruz mis üzere. Dışarıda bir çorba en az 50-60 lira. Burada fiyatsız olması pek hoş bir avantaj” tabirlerini kullandı. 
Neslihan Cüra da, “Çorba dağıtımının bu saatte olduğunu unutmuşuz, denk geldiğimize sevindik. İçimiz ısındı. Öğrenciler için büyük yarar sağlıyor. Ders çıkışları ve öncelerinde kuyruk oluyor. Çok ilgi görüyor” dedi. 
Sevinç Demirölmez ise “Buradaki birinci senem. Çorbanın tadı çok hoş, üstelik fiyatsız. İzmir’de öğrenci olduğum için memnunum. Hoş bir kent. Okul hoş, hizmetler güzel” diye konuştu. 

Duraklar arttırılacak
Öğrencilerin yüklü olarak kullandığı noktalarda hizmet verecek Çorba Durakları’nın sayısı arttırılacak.

Gündüz çorba, akşam sıcak yemek
İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversitelileri sabahları da akşamları da yalnız bırakmıyor. Öğrencilerin ağır ekonomik koşullarda mağdur olmaması için çorba duraklarının yanı sıra, kentin 6 noktasında akşam 17.00-19.00 saatleri ortasında sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Ailelerinden uzakta üniversite tahsili gören gençler için İzmir adeta sıcak bir yuvaya dönüştürülmeye çalışılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar