Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir’de Miranda’nın büstü açıldı

İzmir’de Miranda’nın büstü açıldı

admin admin -
11 0

İzmir’de Miranda’nın büstü açıldı

İzmir’in Latin Amerika ile bağları güçleniyor

Güney Amerika’nın bağımsızlık çabasının fikir başkanı ve en kıymetli aktörlerinden biri olarak bilinen Francisco de Miranda’nın büstü Bostanlı’da açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu bu büstün iki halk ortasındaki yakınlaşma için başlangıç olacağını söyledi. Venezuela da 1998 yılında başşehri Karakas’taki bir meydanında Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeline yer vermişti.

Venezuela ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Latin Amerika’nın bağımsızlık liderlerinden Francisco de Miranda’nın büstü Bostanlı Hoş Sanatlar Parkı’nda açıldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Venezuela’nın Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Antonio Jose Morillo Perdomo, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve yurttaşlar katıldı. Açılışın akabinde Venezuela’nın Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Antonio Jose Morillo Perdomo, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Elçi Müsteşarını İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu ağırladı.

Özuslu: “Bundan sonrası için de âlâ bir başlangıç olsun”

Büstün iki halk ortasındaki yakınlaşma için bir başlangıç olacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, “Mustafa Kemal Atatürk bizim bağımsızlık uğraşımızın, ulusal kurtuluş gayretimizin en değerli figürlerinden bir tanesi. Bedelleri Türk halkına nakşetmiş bir başkan. Venezuela’nın da bu türlü başkanları var. Francisco de Miranda da tıpkı perspektiften dünyaya bakıyor” dedi.

Perdomo: “Bağımsızlık çabasından fazlasını taşıyor”

Elçi Müsteşarı Antonio Jose Morillo Perdomo ise büstü önünde Latin Amerika’nın bağımsızlık gayretinin en değerli aktörlerinden Francisco de Miranda’yı hürmetle andıklarını lisana getirdi. Perdomo, büst için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. 

Kaya: “Büyükşehir Belediyesi’ni samimiyetle tebrik ediyorum”

Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, “Şili’de büyükelçilik yapmış bir büyükelçi olarak Latin Amerika ile Türkiye hatta bilhassa İzmir ortasında çok büyük benzerlikleri olduğunu düşünüyorum.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni bu büstün açılmasına katkı sunduğu için samimiyetle tebrik ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Aliağa Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclisi Toplanıyor

İzmir’i de ziyaret etmişti

Venezuelalı General Fransisco de Miranda yaşadığı toprakları bağımsızlığına kavuşturmak için başlattığı uğraş öncesinde çıktığı seyahat kapsamında İstanbul ve İzmir’e de uğradı. Devrin en güçlü devletlerinden Osmanlı’nın devlet yapısını ve işleyişini inceledi. Latin Amerika bağımsızlık uğraşının tarihinde ismi Simon Bolivar’la birlikte anılan Miranda, 3 Temmuz 1786’da İzmir’e geldi ve burada 12 Temmuz’a kadar kaldı. Miranda, İzmir’in ekonomik durumu ve faaliyetleri hakkında da gözlemlerde bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar