Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. İzmir’de üniversite öğrencileri yine unutulmadı

İzmir’de üniversite öğrencileri yine unutulmadı

admin admin -
52 0

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in gençlik odaklı kent vizyonu doğrultusunda kentin 6 noktasında üniversite öğrencilerine sıcak yemek dayanağı başladı. Günde ortalama 5 bin öğrencinin yararlanacağı hizmetle ilgili konuşan Lider Soyer, “Annenizin mutfağını aratmayacağız” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrencilerine takviye olmak için sıcak yemek dağıtımına bu yıl da devam ediyor. Üniversitelerin yakınlarına kurulan 6 noktada sıcak yemek dağıtımı başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, üniversite öğrencilerine seslenerek “Annenizin mutfağını aratmayacağız” dedi.

“Bir öğün bile son derece önemli”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Lideri Ulaş Aydın, sıcak yemek dağıtımına 2021 yılının Aralık ayında başladıklarını belirterek “6 üniversitede her gün 5 bin kişilik fiyatsız sıcak yemek dağıtacağız. Liderimizin çizmiş olduğu toplumsal belediyecilik vizyonuyla var gücümüzle çalışıyoruz. Çok büyük bir ekonomik kriz ve yoksullukla karşı karşıyayız. Üniversite öğrencileri için bir öğün yemeğe ulaşmak bile son derece kıymetli. Buna devam edeceğiz. Bütün öğrencileri bekliyoruz” dedi.

Öğrenciler artırımlardan şikâyetçi

Uygulamadan duyduğu memnuniyeti aktaran üniversite öğrencileri, yerleşkelerdeki yemekhanelerde yapılan fahiş fiyat artışlarına da değindi. Üniversite öğrencisi Umut Tekin, “İki yıldır bu hizmetten yararlanıyorum. Bize maddi olarak çok yeterli geliyor. Bu uygulamayla yalnızca İzmir’de karşılaştım. Öğrenciler için çok uygun oluyor. Birçok da bilmiyor aslında. Bilip gelip burada yemek yemeleri hoş olur. Yemekler epey güzel” dedi. Yerleşke yemekhanelerindeki fiyat artışıyla ilgili öğrenci protestolarından da bahseden Umut Tekin, “Protestoyu haklı buluyorum. Yüzde 400 oranında bir artış oldu. Bu da öğrenciler için çok büyük ekonomik kayıp manasına geliyor” sözlerini kullandı.

 

“Geriye bir şey kalmıyor”

Öğrenci Laçin Temel, artırımlardan hoşnut olmadıklarını söyleyerek “Geçen sene 6 buçuk liraydı, artık birinci yemek 15, ikincisi 35 lira oldu. Karşılayamayan öğrenciler olağan ki olacak fakat Tunç Soyer var. Karşılayamayanlar buradan yiyebilecek. 5 güne vurduğumuzda yaklaşık 600-700 lira para yapıyor. Hizmetten herkes memnun” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Antalya Büyükşehir, Evde Sağlık Hizmetleri ile yüzlerce hastaya ulaşıyor

Üniversite için Ankara’dan İzmir’e gelen Mert Şerif Ünlü ise “Tunç Liderimize teşekkür ederim. Geçen sene de daima buradaydık. Her şey ateş kıymeti. Burada fiyatlar çok yüksek. Ankara’da okuyan arkadaşlarımız var. Orada 5 liradan 12 liraya yükseldi. Burada 7 buçuk liradan 35 liraya çıktı. Öğrenci hayatı çok güç. Aldığımız kredi bin 250 TL, hiçbir şeye yetmiyor. Yurt 950 lira. Geriye bir şey kalmıyor” dedi. 

“Çok memnunuz”

Öğrenci Eda Kan da, yemekhanedeki fiyat artışlarından sonra bu hizmetin ilaç üzere geldiğini söyleyerek “Kaliteli yemek sunuluyor. Tunç Soyer’in bize sağladığı bu hizmet için çok mutluyuz. Geçen sene yemekhanede fiyat 6 buçuk lira civarıydı. Bu sene bir anda 15-20 liraları buldu. Daha sonra bizi kandırıyor üzere yaptılar açıkçası. Öğlen yemeğini 15 liraya çekip sabah ve akşam fiyatlarını 35 liraya çıkardılar. Daha fazlaya mal oldu aslında” diye konuştu.

Ceren Durak da artırımlara değinerek “Okuldaki yemeklerden faydalanabiliyorduk lakin bu yıl gelen artırımlardan sonra hiçbir halde yemek alamıyoruz. Yurtta da yemekler doyurucu olmuyor. Haliyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği bu hizmet bize yardımcı oldu. Ben şahsen yemekleri de çok beğeniyorum” tabirlerini kullandı.

Günde 5 bin öğrenci faydalanıyor

Ege Üniversitesi Metro İstasyonu çıkışı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi karşısı, İ.Y.T.E Yerleşkesi, Katip Çelebi Üniversitesi Yerleşkesi, Demokrasi Üniversitesi ve Bakırçay Üniversitesi’ndeki dağıtım noktalarında hafta içi her gün 17.00-19.00 saatleri ortasında sıcak yemek dağıtılıyor. Hizmetten günde ortalama 5 bin öğrenci yararlanıyor. 2021 yılından itibaren toplam 618 bin 450 kişilik akşam yemeği fiyatsız dağıtıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar