Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir’e Avrupa’dan bir hibe daha İzmirlilerin denizle ilişkisi güçlendirilecek

İzmir’e Avrupa’dan bir hibe daha İzmirlilerin denizle ilişkisi güçlendirilecek

admin admin -
13 0

İzmir’e Avrupa’dan bir hibe daha

İzmirlilerin denizle münasebeti güçlendirilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Re-Value” projesi kapsamında Avrupa Komisyonu’ndan 239 bin 625 Euro (7 milyon 131 bin TL) hibe almaya hak kazandı. Kentlilerin denizle etkileşimini güçlendirmeyi hedefleyen ve 2027 yılına kadar devam edecek proje için İzmir’in paydaşları da belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa kıyı kentlerinde kentsel kalite ve iklimsel sürdürülebilirlik kavramlarına yine bedel vermeyi amaçlayan “Re-Value” projesi kapsamında 239 bin 625 Euro hibe bütçesi almaya hak kazandı. Avrupa Kurulu tarafından alınan kararla İzmir’le birlikte Ålesund (Norveç), Bruges (Belçika), Burgas (Bulgaristan), Rimini (İtalya), Cascais (Portekiz), Constanta (Romanya), Písek (Çek Cumhuriyeti) ve Rijeka (Hırvatistan) kentleri paydaş olarak belirlendi. Proje, 2027 yılına kadar devam edecek.

Kıyı bölgeleri yenilenecek

Re-Value projesi kapsamında İzmir, halkın denizle etkileşimini güçlendirmek için bütünsel tasarım stratejisini genişletecek, kentin belirlenen kısımlarında tabiata ve kent estetiğine uygun biçimde kıyı bölgelerini yenileyecek. Ayrıyeten kentin mirası ve turizmi açısından değerli olan noktalarını birbirine bağlamak için gerekli çalışmalar yapılacak, dijital ekosistem modelleme tahlilleri ile kentsel sel riskinin azaltılması için sünger bölge yaklaşımı deneyimlenerek kentin mavi-yeşil altyapıları güçlendirilecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Tugay: "Yurttaşlarımızın konforlu ve güvenli bir yolculuk yapmalarını sağlıyoruz"

İlgili Yazılar