Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmirli gençler Hatay’dan gelen depremzede köpeği sahiplendi

İzmirli gençler Hatay’dan gelen depremzede köpeği sahiplendi

admin admin -
71 0

Hatay’da enkazdan kurtarılan köpek, İzmir’de sıcak bir yuvaya kavuştu. Kevser Şükran İbiş ve Şevki Batuhan Köroğlu tarafından sahiplenilen ve “Lilit” ismi verilen patili dost, yeni yuvasında yaşadığı travmaları atlatmaya çalışıyor. Lilit ile karşılaştığı için çok memnun olduğunu söyleyen Kevser Şükran İbiş ise “Onu sahiplendikten sonra benim de hayatım değişti. Çocuğum üzere oldu” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 kenti etkileyen büyük zelzelelerin akabinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi veteriner tabiplerince Hatay’da enkazdan kurtarılan dişi köpek, İzmir’de sıcak bir yuvaya kavuştu. Zelzelenin akabinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Pako Sokak Hayvanları Toplumsal Ömür Kampüsü’nde tedavi edilen ve art bacağında kırık olduğu belirlenen köpek, sıhhatine kavuştuktan sonra sahiplendirildi. Lilit’i sahiplenen Kevser Şükran İbiş ile Şevki Batuhan Köroğlu, onunla yeni bir hayata başladıklarını söyledi.

“Benim de hayatım değişti”

Hayvanları çok sevdiğini lakin bu türlü bir sorumluluk üstlenmeye şimdi hazır olmadığı için hayvan sahiplenmediğini söyleyen İbiş, Lilit’i gördüğünde farklı hislere kapıldığını gözleri dolarak anlattı. İbiş, “Onu görünce her şey değişti ve ‘Benim çocuğum olmalı’ diye düşündüm. O anki hissimi anlatamam. Çok pak duruyordu. Biz birlikte çok yeterliyiz. Birlikte çok memnunuz. Çok acı şeyler yaşadı. Yaşadıklarını unutturmaya çalışıyoruz. Biraz zorlanıyoruz lakin umarım birlikte başaracağız. Onu sahiplendikten sonra benim de hayatım değişti. Bütün hayatımı onun üzerine kurdum. Bir adım atarken onu düşünüyorum. Çocuğum üzere. Ben doğursam lakin bu kadar olur. Umarım o da şaddır hayatından” dedi.

“Çok mutluyuz”

Şevki Batuhan Köroğlu ise hayvanları çok sevdiğini belirterek, “Aslında evlilik hazırlığı içerisinde olduğumuz için hayvan sahiplenmeyi düşünmüyorduk. Kendi konutumuza geçtikten sonra sahiplenmeyi planlıyorduk. Lakin onu gördükten sonra her şey değişti. Çok memnunuz. Şimdi zelzelenin tesirlerini tam olarak atlatamadı. Toplumsal anksiyetesi var” diye konuştu. Hayvan sahibi olmak isteyenlerin barınaklardaki canları sahiplenmesini isteyen Köroğlu, “Sokaktaki hayvanların tek sebebi biziz aslında. Onlara kâfi halde bakılmadığı için bunlar oluyor. Herkes barınaktan hayvan sahiplense, cins yavruları çoğaltıp satma kaygısına düşmese her şey hepimiz için çok daha kolay olacak. Yoksa bunun önüne geçemeyeceğiz” tabirlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri Samgaz'ı ziyaret etti 

“Sağlığına kavuşması için çok çabaladık”

Pako Sokak Hayvanları Toplumsal Hayat Kampüsü’nde misyonlu veteriner tabip Yağmur Doruk da zelzeleden etkilenen Lilit’in sıhhatine kavuşması için çok çabaladıklarını söyledi. Doruk, “Depremin çabucak akabinde ambulansımız bölgeye gitti. Bölgedeki kimi hayvanları buraya getirdiler. Lilit de onlardan biri. Geldiğinde yaptığımız tedavi sonrası art bacağında kırık olduğunu belirledik. Çok ağır bir kırık değildi. Tedavisi tamamlandı. Kısırlaştırdık ve ilan açarak sahiplendirdik” dedi.

Güçlü ve Kuki de sıcak yuva arıyor

Pako Sokak Hayvanları Toplumsal Hayat Kampüsü’nde misyonlu öğretmen Nurşah Başbay da barınağa getirilen ve tedavi edildikten sonra sıhhatine kavuşan iki can dostun kıssasını paylaştı. 2 buçuk yaşındaki erkek köpek Kuki’nin geçen Ocak ayında barınağa getirildiğini belirten Nurşah Başbay, “Geldiğinde sırtında dayaktan dolayı oluşan yaralar vardı. Sokakta şiddete uğradığını iddia ediyoruz. Buradaki tedavisi 2 ay kadar sürdü. Aldığı tedaviler ve burada kendisine gösterilen şefkat sayesinde özgüvenli bir çocuk oldu” dedi. Güçlü ismini verdikleri köpeğin ise gençlik hastalığına yakalandığını söz eden Başbay, “Bize birinci geldiğinde hiçbir formda yürüyemiyordu. Daha sonra gönüllülerin takviyesi ile İstanbul’da 6 ay boyunca fizyoterapi tedavisi aldı. Tedavi olduktan sonra buraya geldi. Kendine yetebilecek kadar yürüyor, koşuyor. Artık biz elimizden geldiğince onun yeni hayatına adapte olabilmesi için çabalıyoruz. Yürümesi için yeni alanlar yaratıyoruz” diye konuştu. Güçlü ve Kuki de sıcak bir yuva arıyor.

600 can dosta sıcak yuva bulundu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “satın alma, sahiplen” sloganıyla sokak hayvanlarının daha sağlıklı ve memnun ortamlarda yaşaması için çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir, son bir yılda barınağa getirilen yaklaşık 600 sokak köpeğini sahiplendirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar