Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmirliler 10 Kasım’da Ata’sını meydanlarda anacak

İzmirliler 10 Kasım’da Ata’sını meydanlarda anacak

admin admin -
8 0

İzmirliler 10 Kasım’da Ata’sını meydanlarda anacak

“Dokuzu Beş Geçer Hasreti Hiç Geçmez”

İzmirliler, ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk’ü ortamızdan ayrılışının 85’inci yıldönümünde bir defa daha sevgi ve hürmetle anmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Dokuzu Beş Geçer Hasreti Hiç Geçmez” sloganıyla hazırladığı program, 10 Kasım saat 09.05’te Konak Atatürk Meydanı’nda “7’den 77’ye İzindeyiz” koreografisi ile başlayacak. İzmirliler, bu yıl da Atatürk’ün 350 metre uzunluğundaki dev posterini taşıyarak Alsancak Limanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek.

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 85’inci vefat yıldönümünde büyük bir hasretle Ata’sını anacak. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 10 Kasım programına saat 08.50’de Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma merasimiyle başlayacak. Saatler 09.05’i gösterdiğinde tüm yurtta olduğu üzere İzmir’de de siren sesleriyle birlikte hürmet duruşunda bulunulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Projeler Dairesi Başkanlığı ise Konak Atatürk Meydanı’nda saat 09.05’te “7’den 77’ye İzindeyiz” koreografisi ile binlerce İzmirliyi buluşturacak. Akabinde Konak Atatürk Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi 100. Yıl Cumhuriyet Korosu’nun Ata’ya Müzikler konseri var.

Atatürk’e yazılan mektuplar sergilenecek

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü programı saat 17.00’de Alsancak Limanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kortejle devam edecek. İzmirliler Atatürk’ün 350 metre uzunluğundaki dev posterini taşıyacak. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer de tüm ilçelerden iştirak beklenen bu manalı yürüyüşte İzmirlilere eşlik edecek.

Saat 17.30 ile 17.45 ortasında Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu ile Atatürk’ün Sevdiği Türküler daima bir ağızdan söylenecek. Saat 18.15’te Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) “Senin Atatürk’ün” standı ile 2022 yılından bu yana İzmirlilerin Atatürk’e yazdıkları mektuplar sergilenecek.

Saat 18.30’da AASSM Küçük Salon’da tarihçi ve müellif Sinan Meydan “Cumhuriyet’in 100.Yılında Atatürk’ü Anlamak” söyleşisi yapılacak. AASSM Küçük Salon’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Çoksesli Bayanlar Korosu’ndan Müzikler konseri ise saat 19.30’da fiyatsız düzenlenecek.

İlginizi Çekebilir;  Mustafakemalpaşa'da tarihi kalabalık cumhuriyet coşkusu

Saat 20.00’de Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Orkestrası Atatürk’ü Anma Konseri solist Pelin Kadıoğlu eşliğinde yapılacak. Ayrıyeten İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları saat 20.00’de “Benim Naciz Vücudum” oyununu İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gösterime sunacak.

Ata’ya hürmet yürüyüşü

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı bir günle kalmayarak 12 Kasım Pazar günü de devam edecek. 09.30’da çeşitli dağcılık kulübü üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda buluşarak Balçova Terapi Ormanı’nda Ata’ya Hürmet Yürüyüşü düzenleyecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar