Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İZTAŞIT Bergama’ya geliyor

İZTAŞIT Bergama’ya geliyor

admin admin -
52 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, etraf ilçelerin toplu ulaşım ağına entegre edilmesi maksadıyla birinci olarak Seferihisar’da hayata geçirdiği İZTAŞIT modelinin 6. uygulaması Aralık ayında Bergama’da hizmete başlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in, kentin her yerinde inançlı, konforlu ve ekonomik toplu taşıma hizmeti sunmak için 2019 yılında Seferihisar’da başlattığı İZTAŞIT projesi, Kiraz, Menemen, Yeni Foça ve Ödemiş Kaymakçı’nın akabinde 1 Aralık 2023’te Bergama’da yola çıkmaya hazırlanıyor. İZTAŞIT Bergama araçları, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile S.S. Bergama Kent İçi Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi ortasında imzalanacak kontrat sonrasında, 4 çizgi ve toplam 16 otobüs ile faaliyete başlayacak. Yeni otobüsler sayesinde Bergama bölgesinde mevzuata uygun araçlar ile nakliyecilik yapılacak. Yolcu taşıma hizmeti kurallar dahilinde, daha inançlı bir biçimde sağlanacak.

İzmirim Kart avantajları

Proje sayesinde Bergama’da toplu ulaşımda nakit ödeme devri sona erecek ve İzmirim Kart’la seyahat edilecek. Bölgede yaşayan 60 ve 65 yaş kümesi yurttaşlar, engelliler, öğrenciler ve öğretmenler, fiyatsız ve indirimli kart kullananlar toplu ulaşım haklarından faydalanabilecek.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve ESHOT kontrollü hizmet

İZTAŞIT araçları, şoförleri ve kooperatif idaresi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve ESHOT Genel Müdürlüğü kontrolünde olacak. ESHOT sürücülerine verilen tüm eğitimler İZTAŞIT şoförlerine de nizamlı olarak verilecek. Ulaşım planlamaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile ESHOT Genel Müdürlüğü Ulaşım Planlama Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak.

Esnaf kurumsallaşarak kalkınıyor

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında minibüs esnafının kalkınmasına öncülük eden İZTAŞIT projesi, kişisel taşımacıların kurumsal çatı altında birleşmesini sağlıyor. İZTAŞIT projesinin devreye girdiği ilçelerde toplu ulaşım araçları da yenileniyor. Yolcu kapasitesi yüksek, donanımlı, etrafa hassas, engelli erişimine uygun, bisiklet aparatı bulunan yahut takılabilen, araç içi kamera sistemleri ile denetlenen İZTAŞIT’lar toplu ulaşım hizmetinde kalite standartlarını artırıyor.

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar Keçiören'de ücretsiz eğlenceye doyacak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar