Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Kadıköy, Cumhuriyet’in 100. Yılını yüz binlerce kişiyle kutladı

Kadıköy, Cumhuriyet’in 100. Yılını yüz binlerce kişiyle kutladı

admin admin -
49 0

Kadıköy Belediyesi’nin Bağdat Caddesi’nde düzenlediği 100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü’ne yüz binlerce vatandaş katıldı. Kadıköy’de 100. yıl coşkusu, Zülfü Livaneli’nin Caddebostan’da gerçekleştirdiği dev konserle devam etti. Yüz binlere seslenen Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı ise ““Kadıköy, Cumhuriyet kutlamayalım diye uğraşanlara atılan en büyük tokattır” dedi.

Binlerce bayrak ve meşale dağıtıldı

Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü, Kadıköy’de tarihi bir iştirakle ve büyük bir coşkuyla kutlandı. Bağdat Caddesi’nde düzenlenen Cumhuriyet yürüyüşleri ile her yıl 29 Ekim kutlamalarının merkezi haline gelen Kadıköy, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde yüz binlerce Cumhuriyet sevdalısını ağırlayarak tarihi bir akşam yaşadı. Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü için saatler öncesinden Bağdat Caddesi’ni dolduran vatandaşlara yaklaşık 300 bin Türk bayrağı, 10 bin meşale ve binlerce Atatürk posteri dağıtıldı. 

Zülfü Livaneli, Caddebostan’da sahne aldı

29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü nedeniyle 19.23’te Suadiye Işıklar’dan başlayan görkemli yürüyüş, renkli imgelere sahne oldu. Sırf Kadıköy’den değil İstanbul’un birçok semtinden 100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü için Bağdat Caddesi’ne gelen her yaştan binlerce vatandaş, müzikler ve marşlar eşliğinde 100.  yıl coşkusunu doyasıya yaşadı. Kadıköy Belediye Lideri Av. Şerdil Dara Odabaşı’nın Caddebostan İskele Sokak’ta yaptığı konuşmayla sona eren yürüyüşün akabinde binlerce vatandaş, Caddebostan Sahili’nde gerçekleştirilen Zülfü Livaneli Konseri’ne akın etti. Kadıköy Belediyesi’nin 100. Yıl Konseri’nde usta sanatçı Zülfü Livaneli’ye solist olarak Zeynep Halvaşi, Teyfik Rodos ve Görkem Ezgi Yıldırım yanı sıra şef Rengim Gökmen idaresindeki Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası da eşlik etti. Livaneli’nin verdiği konser Bağdat Caddesi’nde 5 farklı noktaya kurulan dev ekranlardan da canlı yayınlandı. 

“Kadıköy, Cumhuriyet kutlamayalım diye uğraşanlara atılan en büyük tokattır”

İlginizi Çekebilir;  BluTV'nin, Hepsiburada Premium katkılarıyla yayınlanacak orijinal dizisi MAGARSUS'un galası yapıldı

Türk Bayrakları ve ışıklı led ekranlarla özel olarak hazırlanan Cumhuriyet tırından vatandaşlara seslenen Kadıköy Belediye Lideri Av. Şerdil Dara Odabaşı, kimi kurum ve kuruluşlarca Cumhuriyet kutlamalarının iptal edilmesine reaksiyon göstererek “Biz Cumhuriyet’i kutlarken, kutlamayalım diye uğraşanlara atılan en büyük tokattır Kadıköy. Cumhuriyet Kadıköy’dür. Biz Cumhuriyet’iz. Bütün tehditlere, hücumlara, ayrıştırmalara karşı bugün tekrar buradayız. Yolsuzluğa, yoksulluğa, gericiliğe, faşizme, bölücülüğe karşı cumhuriyetimizin saflarındayız” dedi.

Odabaşı, konuşmasında siyasi iktidara yönelik tenkitlerini sıraladığı esnada da kendisini dinleyenlerden ağır bir alkış aldı. Bugün tarihi bir güne ve geçmişe tanıklık edildiğini söyleyen Odabaşı, “Anayasamıza düşmanlık yapanlar, hilafet sevici Cumhuriyet düşmanları aramızdalar farkındayız. Elleri pırıl pırıl bir milleti, Ortadoğu bataklığına sokmak isteyenler hâlâ aramızdalar farkındayız. 

Mücadeleyle, kanla alınıp korunmuş bu kutsal toprakları, yüz binlerce dolar karşılığında parsel parsel satmayı planlayanlar, ülkeyi kocaman bir mülteci kampına çevirenler hâlâ aramızdalar farkındayız. Cehaletle gayrette köy okullarını kapatıp içi boş üniversitelerle ulusal eğitimimizi, eğitim gayretimizi çıkmaza sokanlar hâlâ aramızdalar farkındayız. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığını yaptığı bu ülkenin güzide ordusunu, siyaset kurumunun art bahçesi yapanlar, terörle gayret kisvesi altında yabancı asker postalını topraklarımıza sokma çabasında olanlar hâlâ aramızdalar farkındayız. Bütçesi denk, hazinesinde altın ve dövizi olan genç cumhuriyetten, hazinesi tam takır, bütçesi delik deşik, borçlu bir cumhuriyet yaratanlar hâlâ aramızdalar farkındayız.

İlk on yılda, her alanda olduğu üzere sıhhatte da ihtilalini gerçekleştirmiş, hekim ve sağlıkçı sayısını en az üç kat artıran Türkiye’yi, yetişmiş tabiplerini yurt dışına neredeyse bandoyla gönderen bir ülke haline getirenler hâlâ aramızdalar farkındayız. Ancak unutmasınlar ki, Kadıköy var. Biz varız. Bizim üzere milyonlar var” diye konuştu.

Kadıköy’ün “Cumhuriyet’in aydınlık yüzü ve yılmaz savunucusu” olduğunu söyleyen Odabaşı, “Kadıköy, karanlığın ortasında aydınlığın simgesidir, gür sesidir. Kadıköy için Cumhuriyet o denli bir inanç o denli bir aşktır ki, Kadıköylünün kalbinden Atatürk’ü ve Cumhuriyeti çıkarmaya ne bir güç kâfi ne de bir niyet.  Kadıköy Belediye Lideri olarak kelam veriyorum. Bu süper yüz yıla tanıklığımızı, çocuklarımızın da tanıklığına çevirmek için her gün bir evvelkinden daha çok çalışacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bahar Toprak; "Yıllar sonra güzelliğimin farkına vardım!"

“Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Atatürk Cumhuriyet, yaşasın laik demokratik Türkiye Cumhuriyet, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk” kelamlarıyla alkışlar eşliğinde konuşmasını tamamlayan Odabaşı, eşi Rojvan Odabaşı ile kalabalığı selamladı. 100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü, lise öğrencisi Eylül Erdoğan tarafından Kadıköy’de her 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda okunan, klâsik Cumhuriyet’e Bağlılık Andı’nın okunmasıyla sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar