Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. KAM timinde ilk grup eğitimi tamamladı

KAM timinde ilk grup eğitimi tamamladı

admin admin -
70 0

Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un öncülüğünde kurulan Konak Arama Kurtarma Merkezi’nin (KAM) 27 şahıstan oluşan birinci kümesi, acil yardım ve arama kurtarma eğitimlerini muvaffakiyetle tamamladı.

Konak Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı Ünitesi bünyesinde kurulan Konak Arama Kurtarma Merkezi’nin (KAM) 46 kişilik takımı, ulusal çapta profesyonel arama kurtarma takımlarından biri olma yolunda adım adım ilerliyor. Timin 27 şahıstan oluşan birinci kümesi, acil yardım ve arama kurtarma eğitimlerini muvaffakiyetle tamamladı. İkinci küme da eğitim sürecini tamamladığında KAM timi, kendilerini ulusal kurtarma gruplarından biri haline getirecek İçişleri Bakanlığı akreditasyon sertifikasını almak için imtihana girecek.

Hem teorik hem uygulamalı

Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un öncülüğünde kurulan KAM timinin birinci grubuna eğitimler AFAD ve AKUT’un yerleşkelerinde verildi. Takım haritada koordinat bulma, GPS eğitimi, hafif arama kurtarma, temel kampçılık ve telsiz eğitimleri aldı. Eğitimler, İzmir Vilayet Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birlik Müdürü Atilla Altunulak, AKUT İzmir Grup Önderi Ramazan Ergut, Konak Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Şebnem Elçi ve TRAC Genel Lider Yardımcısı Ali İstek Özsaran’ın yanı sıra AFAD eğitmenleri tarafından, teorik ve uygulamalı olarak verildi.

Bakanlık imtihanına girecekler

Eğitimlerde afetin meydana geldiği koordinatlara nasıl ulaşacağını, afet alanında nasıl davranılacağını, nasıl kurtarma yapılacağını, birinci yardımın nasıl uygulanacağını, işçi araç ve alan güvenliğinin nasıl sağlanacağını, telsizle haberleşmeyi öğrenen grup, enkaza girme ve enkaz kaldırma eğitimleri de aldı. İkinci kümenin da eğitimleri tamamlamasının akabinde 46 kişilik KAM timi, İçişleri Bakanlığı’nın akreditasyon sertifikası için imtihana girecek. Tim, akreditasyonunu aldıktan sonra doğal afetlerde arama kurtarma ve birinci yardım çalışmalarına profesyonel gruplardan biri olarak katılabilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Minik öğrenciler sertifika alarak mezuniyet heyecanını yaşadı

İlgili Yazılar