Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kanser tedavisinde akıllı radyoterapi dönemi

Kanser tedavisinde akıllı radyoterapi dönemi

admin admin -
41 0

KANSER TEDAVİSİNDE AKILLI RADYOTERAPİ DÖNEMİ

Tıp dünyasının tedavi aradığı en kıymetli hastalıkların başında kanser geliyor. Dünyada son periyotlarda akıllı radyoterapinin öne çıktığını söyleyen Medicana Ataşehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi uzmanı Prof. Dr. Sedat Koca, direkt tümörü amaç alan radyoterapi teknolojisi ile sağlıklı dokuların çok daha az ziyan gördüğünü belirtiyor. Üstelik hastaya eş anlı görüntüleme imkânı sunan akıllı radyoterapi, her kanser tipi için uygulanabiliyor.

Kanser, tüm dünyada en telaş duyulan hastalıklardan. Tıp dünyasında kanserle ilgili araştırmalar kıymetli bir yer kaplıyor. Daha gelişmiş tedavi usulü arayışları suratını kesmeden sürüyor. Son devirlerde öne çıkan tedavilerden biri de akıllı radyoterapi. 30 yılı aşan tecrübesiyle Türkiye’nin önde gelen sıhhat kurumlarından Medicana Sıhhat Kümesi, tıptaki gelişmeleri takip ederek, bu tedavileri Türkiye’ye taşımaya devam ediyor. Medicana Ataşehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kısmı uzmanı Prof. Dr. Koca’nın önderliğinde ve konuk tabiplerin iştirakiyle, 1 Aralık’ta düzenlenen “C” programında, kanser tedavisinde akıllı radyoterapi devri ve uygulamaları konuşuldu. Medicana Sıhhat Kümesi İdare Şurası Üyesi ve CEO’su Reha Özkaya, açılış konuşmasında, Medicana’nın ulusal ve memleketler arası arenada yatırımlarına ve yeni yatırımlarla gelişen teknoloji parkurlarına dikkat çekti. Medicana Ataşehir Hastanesi Başhekimi Dr. Selami Hacıoğlu’nun da konuşma yaptığı toplantıya Medicana Ataşehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi uzmanları Dr. Gökhan Yılmazer ve Prof. Dr. Sedat Koca, Üroloji hekimlerinden Prof. Dr. Cemil Uygur, Göğüs Cerrahisi hekimlerinden Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, Genel Cerrahi tabiplerinden Prof. Dr. Koray Topgül, Medikal Onkoloji tabiplerinden Doç. Dr. Nilay Şengül ile konuk hastane doktorlarından Radyasyon Onkolojisi uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Cem Önal da katıldı. 

Her hastaya eş anlı görüntüleme sunan radyoterapi

Radyasyon onkolojisi alanında hastaya özel radyoterapi prosedürlerinin bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Koca, “Kanser tedavisinin değerli bir kesimi olan radyoterapide hedef tümörlü dokuyu radyasyon vererek yok etmek ya da denetim altına almaktır. Kanser tedavisinde aktüel formülleri takip etmek gerekir. Radyasyon onkolojisi teknolojisinin ürettiği son yollardan biri de eş anlı görüntüleme imkânı sunan radyoterapi. Pek çok kanser çeşidinde uygulanabilen prosedürle hastaya özel tedavi imkânı sağlanır” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar hangi tip diş macunu kullanmalı?

Radyoterapide tümör kontrolü 

Radyasyonun, hastalıklı organa yönlendirilmesi için özel aygıtlara ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Koca, bu prosedürün sağladığı imkânları şöyle anlattı:
 “Eş anlı görüntüleme imkânı sunan bu radyoterapi uygulaması, öteki radyoterapi usullerine göre çok daha hassas bir teknik donanıma sahip. Cihazın MR tarayıcısı, tedavi sırasında tümörün konumunu, büyüklüğünü ve formunu üç boyutlu gösterir. Bu sayede tümörü ve etrafındaki sağlıklı dokuyu net imajlar ve sağlıklı dokulara ziyan vermeden tümör dokusuna müdahale edilebilmesine imkan sağlar. Böylelikle tümör denetimi artar. Bu tedavide her seans sonucunda meydana gelen klinik değişiklikler kıymetlendirilerek her seansta hastalara değerli bir tedavi imkanı sağlanır.” 

Sağlıklı dokular daha az etkileniyor

Tedavinin her etabının takip edilebildiğini belirten Prof. Dr. Koca, “Bu tedavi usulü, radyasyon tedavisi sırasında tümörlü doku ve etraf sağlıklı dokuların durumunu takip ederek, tedavinin gerçek bir biçimde uygulanmasına ve yan tesirlerin azaltılmasına yardımcı olur. Hastayı radyoterapi süreci boyunca faal formda izlememizi sağlar ve tedavinin her evresinde tümörlü dokuların durumunu ve iç organ anatomisini takip edebilir. Bu sayede radyasyonun kanserli hücrelere daha kesin bir halde uygulanması ve sağlıklı dokuların daha az etkilenmesi mümkündür” diye konuştu.

Tedaviye cevap oranını arttırıyor

Medicana Ataköy Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Nilay Şengül ise, “Kanser tanısı konulduktan sonra hastalık evreleniyor. Her evrede tedavi seçeneği ise farklı. İleri evrelerde sistemik tedavinin yanı sıra radyoterapinin de kullanıldığı kanser tipleri var. Bilhassa metastatik evrede radyoterapi de kullanılarak bir bütün oluyor. Yalnızca medikal onkolojideki gelişmeler değil, radyoterapideki gelişmeler de takip ediliyor” diyerek bu tedavi sisteminin, tedaviye karşılık oranını arttırdığını belirterek, lokal denetim sağlamaya yardımcı olduğunu vurguladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Endokrin Bozucu Maddeler Erken Ergenlik için de Risk Oluşturabiliyor

İlgili Yazılar