Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Karşıyaka’dan Yeşil Bir Gelecek için Uluslararası Ortaklık

Karşıyaka’dan Yeşil Bir Gelecek için Uluslararası Ortaklık

admin admin -
54 0

Karşıyaka Belediyesi, Polonya’nın Gdynia Belediyesi ve Ege Orman Vakfı; “Yeşil Bir Gelecek için İkiz Dönüşüm Ortaklığı” başlıklı bir proje başlatıyor. İki ülke ortasında kurulacak iş birliği köprüsüyle; iki kıyı kentinin iklim krizine karşı daha dirençli hale getirilmesi amaçlanıyor.

 

Karşıyaka Belediyesi’nin koordinatörlüğünü üstlendiği milletlerarası proje, 120 bin Euro bütçe ile hayata geçirilecek. Bunun 100 bin Euro’luk kısmı, Merkezi Finans ve İhale Ünitesi aracılığıyla, Avrupa Komitesi tarafından hibe olarak karşılanacak.

 

Bu sabah Ankara’da proje protokolüne imza atan Lider Dr. Cemil Tugay “Sıfır karbon amacına ulaşmak, uzun vadeli sonuçlar elde etmek ve yeşil bir gelecek için bugün memleketler arası bir adım attık” dedi.

 

İklim değişikliği nedeniyle benzeri risklere maruz kalabilecek iki kıyı kenti Karşıyaka ve Gydnia (Polonya); Türkiye ve AB Ortasında Kent Eşleştirme (Yeşil Bir Gelecek için Eşleştirme) davetiyle bir ortaya geldi. Bilgi, tecrübe ve uygun uygulama paylaşımı yoluyla mahallî idarelerin kapasitelerini güçlendirmek ve kentleri iklim krizine karşı dirençli hale getirmek üzere, “Yeşil Bir Gelecek için İkiz Dönüşüm Ortaklığı” başlıklı bir proje hazırlandı.  

Karşıyaka Belediyesi, Gdynia Belediyesi ve Ege Orman Vakfı’nın ortak, Katip Çelebi Üniversitesi’nin iştirakçi olduğu proje, 120 bin Euro bütçe ile uygulamaya geçirilecek. Projeye Avrupa Kurulu tarafından 100 bin Euro hibe takviyesi verilecek. Projenin koordinatörü olarak Karşıyaka Belediyesi ismine Lider Dr. Cemil Tugay, bu sabah Ankara’daki Merkezi Finans ve İhale Birimi’nde proje protokolünü imzaladı.

 

“GÜÇ BİRLİĞİ OLUŞTURACAĞIZ”

Sürdürülebilir gelecek için örnek bir iş birliğine imza attıklarını vurgulayan Lider Tugay “Sıfır karbon amacına ulaşmak, uzun vadeli sonuçlar elde etmek ve yeşil bir gelecek için bugün milletlerarası bir adım attık. Global iklim krizi ile çaba kapsamında Polonya’nın Gdynia kenti ve Ege Orman Vakfı’yla birlikte iklim temelli dijital kapasite artırımı temalı bir proje için bir ortaya geldik. Lokal ölçütte Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı’nı (SECAP) hazırlayan iki kent olarak hem bilgi ve deneyim transferi yaparak güç birliği oluşturacak hem de bu planları başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tüm kesitlerine mümkün olan her formda duyurarak farkındalık oluşturacağız. SECAP’ı kağıt üzerinde kalan planlardan ayıracak en değerli adımı atarak dijitalleşmesini sağlayacak; planlanması, uygulanması ve izlenmesi için yenilikçi araçlar geliştireceğiz. Proje paydaşımız Gdynia kentiyle ilerleyen günlerde birlikteliğimizi güzel niyet mutabakatı imzalayarak taçlandıracağız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Mersin Yenişehir Belediyesi: Başkan Abdullah Özyiğit'ten 10 Kasım mesajı

 

YEREL PLANLAR İÇİN DİJİTAL ARAÇLAR

Proje çerçevesinde iki kentte birlikte ya da eş vakitli olarak yapılacak çalışma ve uygulamalarla; iklim değişikliği konusunda lokal planların hazırlanması ve izlenmesi için dijital araçlar geliştirilmesi, bunların karşılıklı adaptasyonunun sağlanması ve teknik bilgi transferi yapılması amaçlanıyor. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumların iklim değişikliğine ahenk ve etraf konusunda dönüşümünü desteklemeye yönelik yeterli uygulamaların paylaşımını sağlayacak bütüncül bir modelin altyapısının oluşturulması hedefleniyor.

 

TEMEL FAALİYETLER ADIM ADIM UYGULANACAK

Karşıyaka Belediyesi, Gdynia Belediyesi ve Ege Orman Vakfı, yakın vakitte bir proje takımı oluşturacak ve Karşıyaka’da yapılacak birinci toplantının akabinde çalışmalara başlayacak. Öncelikle Karşıyaka ve Gdynia’nın mevcut sürdürülebilir güç ve iklim değişikliğine ahenk hareketleri ve akıllı kent dijitalleşme uygulamaları hakkında bilgi paylaşımları gerçekleştirilecek. SECAP hazırlanması ve performans göstergelerinin izlenmesi de dahil olmak üzere, iklim ve etraf temelli faaliyetlerde dijitalleşme tahlilleri için son bir gereksinim tahlili yapılacak. Bu çalışma, projenin uygulama kısmının yol haritası ve uyum planı olacak ve birebir vakitte iş birliği modelinin çerçevesini oluşturacak. Dijital araç altyapısı için temel süreçler tanımlanarak, her biri için muhtemel bilgi kaynakları, hesaplama ve raporlama metodolojileri ve çıktı parametreleri belirlenecek. Gerekli donanım ve yazılımın tedarik edilmesini takiben SECAP aksiyonlarının planlanması, uygulanması ve izlenmesi için yenilikçi araçlar geliştirilecek.

 

TOPLUMSAL FARKINDALIK GÜÇLENDİRİLECEK

İklim değişikliği, etraf, güç, döngüsel iktisat ve teknoloji tabanlı uygulamalar başta olmak üzere farklı seviyelerde hazırlanacak ve uygulanacak eğitimlerle yeşil ve dijital dönüşümün gerçekleştirilmesi için vatandaşların bilgi seviyesi artırılacak. Gençlerin iştirakiyle düzenlenecek etkinliklerle bilgi ve irtibat teknolojileri kullanılarak geleceğin karar vericilerinin kentin karar alma sürecine dahil olması sağlanacak. İklim değişikliğine tesiri yüksek paydaşlarla gerçekleştirilecek bilinçlendirme seminerleri ile farkındalık artırılacak, sera gazı azaltımına katkı sağlayacak faaliyetlerin günlük hayata uyarlanması ve kent ölçeğinde yaygınlaştırılması teşvik edilecek. Proje kapsamındaki tüm çalışmalar ve tanıtımlar dijital içerik oluşturularak, klasik ve yeni medya araçları kullanılarak vatandaşlara duyurulacak. Proje paydaşlarının iştirakiyle proje ortağı iki belediye ortasında uygun niyet muahedesi imzalanacak ve İzmir’de bir kapanış toplantısı gerçekleştirilecek. Yürütülen tüm faaliyetlerin yerelden başlayarak bölgesel ve ulusal seviyede tüm kişi ve kurumlara örnek olması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir;  VakıfBank'tan teminat mektubu kullanan firmalara zaman kazandıracak yeni bir uygulama: Dijital Teminat Mektubu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar