Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Kaspersky, Türkiye’de iCloud kimlik bilgilerini çalmaya yönelik dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığı konusunda uyardı

Kaspersky, Türkiye’de iCloud kimlik bilgilerini çalmaya yönelik dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığı konusunda uyardı

admin admin -
12 0
Kaspersky, Türkiye’de iCloud kimlik bilgilerini çalmaya yönelik dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığı konusunda uyardı

 

Son vakitlerde Türkiye’deki toplumsal ağlarda iPhone’ların çalındığı ve akabinde iCloud kimlik bilgilerinin ele geçirilerek çalınan aygıtların denetiminin ele alınmaya çalışıldığına dair bildirimlerde artış oldu. Kaspersky uzmanları bu dolandırıcılık faaliyetini tahlil etti ve kelam konusu dolandırıcılık planıyla ilgili detayları paylaştı.

Bu yeni gözlemlenen tıptaki dolandırıcılık, fizikî ve dijital taarruzun bir kombinasyonundan oluşuyor. Birinci kademede hatalılar kişinin iPhone aygıtını çalıyor. Fakat çalınan aygıt, kilidi açılmadan dolandırıcılar için rastgele bir kıymet tabir etmiyor. Bu nedenle planın bir sonraki dijital etabına geçiliyor. IPhone’larının çalındığını fark eden kullanıcılar çoklukla iCloud üzerinden “iPhone’umu Bul” hizmetini kullanmaya çalışıyor. Bu sırada kelamda Microsoft’tan gelmiş üzere görünen ve iCloud kılığında gizlenmiş bir kimlik avı sayfasına temas içeren bir SMS alıyorlar. Hırsızlık mağdurunun kimlik bilgilerini bu sayfaya girmesi durumunda, bilgiler anında hatalıların eline geçiyor ve aygıt içeriğine tam erişim sağlanıyor.

 

Dolandırıcılık mağdurlarından birinin geçersiz SMS iletileri içeren ekran görüntüsü

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Mert Değirmenci, şunları söylüyor: “Bu atak, çevrimiçi ve çevrimdışı prosedürlerin dolandırıcılar tarafından çıkar elde etmek için nasıl birlikte kullanılabileceğinin değişik bir örneğini oluşturuyor. Bu taarruzun karmaşa düzeyi hayli yüksek. Hatalılar büyük olasılıkla iPhone’larının çalınmasıyla başı karışan ve gerilime giren, bu nedenle dolandırıcıların önlerine attığı yeme kanmaya eğilimli kurbanları amaç alıyor. Bu yüzden gerilimli durumlarda bile dikkatli olmak, iletilerin kaynağının güvenilirliğini denetim etmek ve kuşkulu web sayfalarına şahsî bilgileri girmemek son derece kıymetli.”

Kaspersky uzmanları, bu ve misal kimlik avı tuzaklarının kurbanı olmamak için aşağıdaki güvenlik tedbirlerini uygulamanızı öneriyor:

  • Yalnızca gönderenine güvendiğinizden eminseniz e-postaları yahut bildirileri açın ve içeriğindeki kontakları tıklayın.
  • Bir gönderici legal görünse de bildirinin içeriği garip görünüyorsa, alternatif bir irtibat kanalı aracılığıyla göndericiyi denetim edin.
  • Bir kimlik avı sayfasıyla karşı karşıya olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, web sitesi adresinin yazımını denetim edin. Adres I yerine 1 yahut O yerine 0 üzere birinci bakışta fark edilmesi güç farklılıklar içerebilir.
  • Tüm ferdî aygıtlarınızda kanıtlanmış bir güvenlik çözümü kullanın. Milletlerarası tehdit istihbarat kaynaklarına erişimleri sayesinde, bu tahliller spam ve kimlik avı kampanyalarını tespit edip engelleme yeteneğine sahiptir.
İlginizi Çekebilir;  Siber suçlular İsrail-Hamas çatışmasını dolandırıcılık amaçlı e-postalar ve web siteleri aracılığıyla istismar ediyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar