Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kış güneşi de güneş alerjisini tetikliyor!

Kış güneşi de güneş alerjisini tetikliyor!

admin admin -
40 0

KIŞ GÜNEŞİ DE GÜNEŞ ALERJİSİNİ TETİKLİYOR!

Kış gelse de güneş alerjisinden büsbütün kurtulmak maalesef mümkün olamıyor! Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Pınar Gökmirza, güneş ışığına maruz kalan hassas bireylerde, alerjik deri yakınmalarının alevlenebileceğini söyledi.

Herkes için hayat kaynağı olan güneş ışınları sıhhatimiz için gerekli ve faydalı olsa da birtakım ziyanlı tesirleri de mevcut. Kışın bile! Güneş alerjisi yalnızca yazın görülmüyor. Güneş alerjisi olan bireylerde kış güneşi de olumsuz tesirlere yol açabiliyor. Bu nedenle güneş kremlerini yaz kış ayırt etmeden kullanmak değer taşıyor. Güneş ışınlarına maruziyet ile ortaya çıkan ya da alevlenen hastalıkların kimilerinde bağışıklık sistemi rol oynar. Güneş kremleri, çeşitli kozmetik eserleri yahut ilaçların güneş ışınlarının tesiri ile alerjik tepki oluşturma özelliği kazanması ile oluşan fotokontakt dermatitin bu kümede yer aldığını tabir eden Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Pınar Gökmirza, “Normalde alerji yapmayan bir kremin güneş ışığı altında kaşıntı ve egzemaya yol açması buna örnek olarak verilebilir. Çeşitli turunçgiller, incir, maydanoz, havuç üzere birtakım besinler ile çeşitli otların deriye teması sonucunda oluşan kaşıntı ve kızarıklık ortaya çıkar. Fototoksik dermatit olarak adlandırılan durumda ise bu besinlerin içeriğindeki kimi hususların güneş ışığı tesiri ile deride hücre hasarı oluşturması kelam hususudur. Güneş ışınlarının tesiri ile bedenin kendi yapı taşı olan proteinlerine karşı gelişen alerjik tepkiler da görülebilir” dedi.

Polimorf ışık erüpsiyonu ve güneş ürtikerinin bu kümedeki tepkiler olarak en sık görülenleri olduğunu söz eden Gökmirza, “Güneş ışınları var olan alerjik egzemada alevlenmeye de yol açabilir. Bu durumların güneş yanığı ile karıştırılmaması değerlidir. Güneş yanığı; güneş ışınlarına çok maruziyet sonucunda herkeste görülebilir. Bahsettiğimiz durumlar ise güneş ışığına maruziyetin müddetinden bağımsız olarak yalnızca hassas bireylerde görülür. Güneş yanığından farklı olarak güneşe maruz kalan alanlar dışında giysiler ile korunmuş alanlarda da görülebilir. Alerji uzmanı tarafından yapılacak detaylı kıymetlendirme bu hastalıkların teşhis ve tedavisi için en değerli basamak olacaktır” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlginizi Çekebilir;  "Kendine, Kendin ile Baş Başa Kalma Fırsatı Ver''

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar