Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kocaelililer uzayı çok sevdi

Kocaelililer uzayı çok sevdi

admin admin -
52 0

Dünya Uzay Haftası, her yıl 4-10 Ekim tarihleri ortasında kutlanıyor. 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Uzay Haftası’nda uzay çalışmalarının insanların hayatına katkılarıyla ilgili toplumda farkındalık oluşturulması ve bilhassa gençlerin ilgilerinin bu alana çekilmesi amaçlanıyor.

Bu bağlamda Kocaeli Bilim Merkezi’nin Dünya Uzay Haftası kapsamında uzay farkındalığını arttırmak ve bilimin oluşum kavramlarının topluma tanıtılması, öğretilmesi, sevdirilmesi ve yaygınlaştırılmasını desteklemek emeliyle 7 Ekim’de çeşitli atölyeler eşliğinde düzenlediği Dünya Uzay Haftası aktifliği ağır ilgi gördü.

 

ATÖLYE AKTİFLİKLERİ VE GÖKYÜZÜ GÖZLEMİ

Kocaeli halkına uzay bilimini sevdirmek, bilim merkezi hakkında farkındalık oluşturmak için birbirinden eğlenceli ve öğretici uzay temalı atölyeler düzenlendi. İştirakçiler makul yaş kümelerine nazaran roket üretimi, gökyüzü atlası, Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları, ayın evreleri atölyelerine iştirak sağladı. Roket üretimi atölyesinde iştirakçiler kendi uzay roketlerini yapıp yarıştırmaları ile renkli manzaralar ortaya çıktı. Aktiflik sonunda gerçekleştirilen gökyüzü müşahedesinde genel iştirak sağlayan ziyaretçiler Satürn ve Jüpiter’i yakından gözlemleme fırsatı yakaladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir'den, Orman İşletme'ye hizmet binası

İlgili Yazılar