Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Konya Büyükşehir 86 Bin Öğrenciye LGS ve TYT Sınavı Yapıyor

Konya Büyükşehir 86 Bin Öğrenciye LGS ve TYT Sınavı Yapıyor

admin admin -
40 0

KONYA BÜYÜKŞEHİR 86 BİN ÖĞRENCİYE LGS VE TYT İMTİHANI YAPIYOR

 

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, Konya genelindeki 8. sınıf ile 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik merkezî imtihanlara hazırlık mahiyetinde izleme kıymetlendirme uygulamaları yapıyor. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Konya genelinde saat 10.00’da eş vakitli olarak başlatılan imtihanların birincisini bugün gerçekleştirdik. 31 ilçemizde tahsil gören 86 binin üzerinde öğrencimize yönelik 8 adet LGS ile 8 adet AYT-TYT’den oluşan 16 imtihan yapacağız. İnanıyorum ki bu uygulamalar gençlerimizi yarınlara hazırlamamıza yardımcı olacak. Sınavlarımıza katılan tüm arkadaşlarıma muvaffakiyetler diliyorum” dedi.


Konya Büyükşehir Belediyesi ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaokul ve lise öğrencileri için Konya’nın 31 ilçesinde izleme kıymetlendirme uygulamaları yapılıyor.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, eğitimin toplumların yarınlarını şekillendiren en değerli ögelerden biri olduğunu belirterek, bu şuurla, Konyalı öğrencilerin eğitim hayatlarını daha verimli geçirebilmeleri için çeşitli uygulamalar yaptıklarını söyledi. 

Öğrencilerin merkezi imtihanlara en âlâ biçimde hazırlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Lider Altay şu değerlendirmelerde bulundu: “31 ilçemizde tahsil gören 34 bin 905 8. sınıf, 23 bin 75 11. sınıf ve 28 bin 570 12. sınıf olmak üzere 86 binin üzerinde öğrencimize yönelik 8 adet Liselere Giriş İmtihanı (LGS), 8 adet Alan Yeterlilik İmtihanı (AYT) ve Temel Yeterlilik Sınavı’ndan (TYT) oluşan toplam 16 imtihan yapacağız. Bu kapsamda Konya genelinde saat 10.00’da eş vakitli olarak başlatılan imtihanların birincisini bugün gerçekleştirdik. Belirlenen takvim doğrultusunda Mayıs ayına kadar uygulamaları yapmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki bu uygulamalar gençlerimizi daha güzel yarınlara hazırlamamıza yardımcı olacak. Sınavlarımıza katılan tüm arkadaşlarıma muvaffakiyetler diliyorum.”

Öğrencilerin karşılık kâğıtlarının, okullarda taratılarak dijital ortamda imtihan uyum merkezine iletilmesinin akabinde tüm datalar, hazırlanan Optik Oluşturma, Okuma ve Tahlil Yazılımı ile okunup pahalandırılacak. Sonuçlar ise “https://konya.meb.gov.tr/omgep/sonuc/index.php” adresi üzerinden eğitim paydaşlarının erişimine açılacak.
 

İlginizi Çekebilir;  Meslek Fabrikası ile gençlerin yıldızı parlıyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar