Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Körfez Yarımca Meydanında sona doğru

Körfez Yarımca Meydanında sona doğru

admin admin -
70 0

Sekiz bin metrekarelik alanda yürütülen Körfez Yarımca Kent Meydanı ve 75. Yıl Cumhuriyet Parkı projesinde ağır çalışma devam ediyor

Körfez Yarımca Kent Meydanı ve 75. Yıl Cumhuriyet Parkı projesinde çalışmalar sürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Körfez Belediyesi ile yürütülen çalışmalar tamamlandığında bölge sakinlerinin hoşça vakit geçireceği alanlar oluşacak. Mehmet Akif Ersoy Camii ve 75. Yıl Cumhuriyet Parkı’nı bütünleştirerek kent meydanına dönüştürecek proje tamamlandığında; 8.000 metrekarelik alanda toplumsal donatılar, voleybol alanı, basketbol alanı, taksi durağı, yürüyüş yolları, çocuk oyun kümeleri ve toplumsal donatılar yer alacak.

CAMİ VE MEYDAN BÜTÜNLEŞECEK

Proje kapsamında Körfez Mimar Sinan Mahallesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Camii önündeki meydanı, Mehmet Akif Ersoy Caddesi ve caddenin güney kısmında kalan 75. Yıl Cumhuriyet Parkı ile bütünleştirerek bölgeye hoş ve ferah bir alan kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda 8 bin metrekarelik alanda etraf düzenlemesi, peyzaj çalışması ve öteki inşa faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

OYUN KÜMELERİ VE TOPLUMSAL ALANLAR

75. Yıl Cumhuriyet Parkında bir adet voleybol-basketbol alanı, oturma kümeleri, bir adet taksi durağı, totem, yürüyüş yolları, çocuk oyun kümeleri, spor aletleri bulunacak. Çalışmalar dahilinde Cumhuriyet Parkı kısmında yapısal ve bitkisel peyzaj imalatları yapılıyor. Sulama alt yapı sistemi döşendi, bitki ve ağaç dikimi yapılıyor. Park kısmında üçgen gölgelik imalatları devam ederken bankların montajları yapıldı.

KÜTÜPHANE, KAFETERYA, SIHHAT OCAĞI

Yarımca Kent Meydanında Sıhhat Ocağı-kafeterya-kütüphanenin bir ortada bulunduğu yapının, dış ve iç sıva, seramik imalatları devam ediyor. Meydanda yapısal peyzaj imalatları devam ederken meydandaki caminin iki minaresinin üretimi da proje kapsamında gerçekleştiriliyor. Ayrıyeten meydanın yerine görsel zenginliği arttıracak olan taşlarında üretim imalatı da sürdürülüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Prof. Dr. Mafalda Oliveira İstanbul'da Fikir Lideri Hekimlerle Buluştu

İlgili Yazılar