Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Küçük Kesi ile Omurga Cerrahisi Hızlı İyileşme Sağlıyor

Küçük Kesi ile Omurga Cerrahisi Hızlı İyileşme Sağlıyor

admin admin -
9 0
        KÜÇÜK KESİ İLE OMURGA CERRAHİSİ SÜRATLİ DÜZGÜNLEŞME SAĞLIYOR

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda minimal invaziv ile yani küçük kesilerle yapılan ameliyatlar süratle yaygınlaşıyor. 7 milimetrelik bir kesi ile omurga ameliyatları konforlu bir halde ve küçük bir yara izi ile gerçekleştiriliyor. Küçük kesi yolu sayesinde hastanın ömür kalitesi de yükseliyor. Memorial Bahçelievler ve Hizmet Hastaneleri Omurga Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Onur Yaman, dünyanın ve ülkemizin değerli omurga uzmanlarının bir ortaya geldiği, Istanbul Spine Masters toplantısında küçük kesi ile omurga cerrahisi hakkında değerli bilgiler verdi.

Bel boyun fıtıklarından faset sendromuna pek çok sıkıntıda kullanılıyor

Omurga cerrahisinde kıymetli olan ve açık cerrahi ile tedavi edilen bel fıtıkları, boyun fıtıkları, omurga kanal darlığı yani omurganın ilerleyen yaş kümesinde kanalın daralmasıyla birlikte ortaya çıkan sıkıntılar, bel kayması, boyun kanal darlığı, faset sendromu yahut yaşlanan omurga üzere sıkıntılar teknolojinin gelişmesiyle birlikte minimal invaziv yani küçük kesi ile çözülebilmektedir. Küçük kesi ile yapılan omurga cerrahisinde çoklukla 7 mm’lik bir kesiden ameliyat yapılmaktadır. Süreç büyüdükçe kesinin ölçüsü artabilmektedir. Küçük kesi ile yapılan ameliyatlarda cerrahın da işi kolaylaşmaktadır. Açık ameliyat yapmaktansa küçük bir keşiden ameliyatı gerçekleştirmek cerrah için de konforlu bir yol olmaktadır. 

Ameliyat sonrası düzgünleşme süreci epeyce hızlı 

Hastanın bedeninde daha küçük bir kesiyle gerçekleştirilen ameliyat nedeniyle ameliyat sonrası kesi süratlice güzelleşmektedir. Hastaya dren konulmadığı sürece hastanede yatış mühletini kısalmakta ve enfeksiyon riski azalmaktadır. Hastalar için yan dönerek yatmamak, 5 kilogramın üzerinde yük taşımamak üzere sınırlamalar yoktur ve çok erken periyotta günlük hayata dönülebilmektedir. Bu da hastanın hayat konforunu güzelleştirmektedir. 

19 ülkeden 103 iştirakçi bir ortaya geldi

Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde düzenlenen ve 4 gün süren Istanbul Spine Masters toplantısında omurga cerrahisi konusunda çok kıymetli hususlar masaya yatırıldı. Almanya’dan Kore’ye, Bangladeş’ten İran’a kadar 19 ülkeden 103 iştirakçiyle gerçekleştirilen, canlı cerrahilerle olay sunumlarının yapıldığı toplantı omurga cerrahisinde dünyaca ünlü bir bilimsel toplantı olarak 7 yıldır son yıllarda isminden epey kelam ettiriyor. 

Memorial Bahçelievler ve Hizmet Hastanesi Nöroşürirji Bölümü’nden Prof. Dr. Onur Yaman’ın düzenlediği Spine Masters bu yıl İstanbul’da gerçekleştirildi. 7. kere düzenlenen toplantıda referans sahibi tabipler kompleks omurga cerrahisi ile ilgili görüşlerini bildirdi. 4 gün süren toplantılarda Doç. Dr. Salim Şentürk bel fıtığında cerrahisinde endoskopik sistem ile ilgili, Prof. Dr. Mehmet Zileli tübüler sistem ile ilgili canlı cerrahiler gerçekleştirildi. Canlı cerrahileri izleyenler ortasında omurga cerrahisini öğrenmek isteyen tabipler bu özel tecrübelerden faydalanma fırsatı bu buldu. 

 

İlginizi Çekebilir;  Tatlı seçiminizi dondurmadan yana kullanırsanız…

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar