Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Küresel Resesyon Dahilde İşleme İzin Belgelerinin Sürelerini Uzattı

Küresel Resesyon Dahilde İşleme İzin Belgelerinin Sürelerini Uzattı

admin admin -
52 0

Türkiye’nin yıllık 254 milyar dolarlık ihracatının yaklaşık yarısının yapılmasına katkı sağlayan, ihracatçılara gümrük muafiyetli ithalat imkanı veren dahilde sürece müsaade dokümanlarında global resesyon nedeniyle ihracatçılara ek mühlet fırsatı tanındı.İhracatçılar düzenleme için Ticaret Bakanlığı’na teşekkür etti. 

 

11 Ekim 2023 tarihli Resmî Gazete’de yer alan Dahilde Sürece Rejimi Bildirisi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirimle; 1 Ocak 2020 ile 11 Ekim 2023 ortasında düzenlenmiş, ihracat taahhüt hesabı şimdi kapatılmamış dahilde sürece müsaade evraklarına, 6 ay içinde Ticaret Bakanlığına müracaatta bulunulması kaidesiyle müracaatın uygun görüldüğü tarihten itibaren doküman orjinal mühletinin yarısını geçmemek üzere ek müddet verilecek.

 

Geçtiğimiz hafta da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ihracatçıların reeskont kredilerindeki yüksek faiz meselesine neşter vurmuştu.

 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, global resesyon nedeniyle ihracat taahhütlerini yerine getiremeyen ihracatçılara bir fırsat daha tanındığını, ticari hayatın gerçekleriyle uyumlu olan Ticaret Bakanlığı’nın kararını sevinçle karşıladıklarını kaydetti.

 

Dahilde Sürece Müsaade Evrakı (DİİB)’nin ihracatçılara gümrük muafiyetli ithalat imkanı sağladığını aktaran Eskinazi, “Türkiye’de ihracatçı firmalar her yıl 7 bin civarında dahilde sürece müsaade evrakı kullanıyor. İhracatçımızın yarısına müspet dokunuşu olan bir uygulamada ihracatçılar lehine yapılmış bir düzenleme. İhracatçılarımıza doküman mühletinin yarısını geçmemek üzere verilecek ek mühlet hem ihracatımızın sağlıklı bir halde sürmesine, hem de firmalarımızın global ekonomik krizden kaynaklı gecikmeler nedeniyle ceza almalarının önüne geçecek. Bu düzenleme için Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Sayın Ömer Bolat ve Ticaret Bakanlığı bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz” halinde konuştu.

 

Orta Vadeli Programa nazaran Türkiye’nin 2026 yılı sonu için 302,2 milyar dolar ihracat maksadı olduğunu hatırlatan Eskinazi, bu gayeye ulaşmak için ihracatçılara son günlerde sağlanan takviyelerin çok pahalı olduğunu, Türk ihracatçılarının motivasyonunu artırdığını kelamlarına ekledi. 

İlginizi Çekebilir;  Worldline'ın Vergi Usul Kanunu 507 sıra numaralı tebliği ile uyumlu çözümü Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Onay aldı!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar