Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Lösemiyi Yenen Minik Kahramanlar Bir Aradaydı

Lösemiyi Yenen Minik Kahramanlar Bir Aradaydı

admin admin -
13 0

LÖSEMİYİ YENEN MİNİK KAHRAMANLAR BİR ARADAYDI 

 

2-6 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda, hayatlarının şimdi başında lösemiye yakalanan ve hastalıkla uğraşını kazanan minik kahramanlar bu süreçte onların elinden tutup tekrar ayağa kalkmasını sağlayan tabipleri Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Müge Gündoğdu toplumda lösemi farkındalığı oluşturmak için bir ortaya geldi.

Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde lösemiyi yenmiş ve tedavisi devam eden çocuklar maskelerini taktı, aileleriyle birlikte hastaneye bu defa tedaviye değil pasta kesmeye geldi. Hekimleri Prof. Dr. Müge Gündoğdu ve ilik nakli bekleyen yahut nakil olmuş güzelleşmiş, güzelleşme süreci devam eden çok sayıda çocuk öykülerini paylaşmak için oradaydı.

Gelişen tedavi usulleriyle muvaffakiyet talihi %90 

Tüm çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık yüzde 30’unun lösemi olduğu görülmektedir. Bir milyon nüfuslu bir popülasyonda her yıl yeni kanser görülme sayısı 120 olarak belirlenmektedir. Çocukluk çağında sık görülen lösemi ile ilgili Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Müge Gündoğdu “Gelişen kemoterapi formülleri ve dayanak tedavi yolları ile muvaffakiyet bahtı eskiye nazaran çok arttı. Artık orta riskli bir löseminin muvaffakiyet bahtı %90’ların üzerinde. Lakin hastalar uzun bir süreçten geçiyor çabucak iyileşmiyorlar. Güçlü süreçte çocuklar okullarından, arkadaşlarından uzak kalıyorlar. Bu süreç onları ruhsal olarak etkiliyor ve zorluyor. Kemoterapi sürecinde bağışıklık sistemleri çöktüğü için her ortama girip her şeyi yapamıyorlar. Lakin sonuçta bugün 20 yıldır geldiğimiz noktada çok yeterliyiz. Lösemiden kaçamasak da tedavi edebiliyoruz.”

“İlik nakli bizim için tekrar hayat bulmak demek” 

Lösemiyle savaşan 13 yaşındaki Zeynep Akkoyun, ilik nakli bekleyenler ortasında. Zeynep donör arayışını bu sözlerle anlatıyor; “Parmağımda şişme ve ağrılarım vardı o yüzden acile gittiğimde sürecim başladı. Beni çabucak Prof. Dr. Müge Gündoğdu’ya yönlendirdiler. Aslında o benim artık Müge ablam. Şu an tedavi sürecim devam ediyor zira uygun donör şimdi çıkmadı. Kemik iliği nakli bizim için tekrar hayat bulmak demek. 13 yaşındayım lakin 23/33 yaşına gelebilmek için yalnızca kan verip bana donör olmaları kâfi.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Kitap Fuarı'nın En Güzel Yayını; Age Çocuk Dergisi

Prof. Dr. Müge Gündoğdu, “nüks eden lösemilerde kemik iliği nakli gereksinim olabiliyor. Sağlıklı bir bireyin iliğinden hasta bireye veriyoruz ve kemik iliği nakli yapmış oluyoruz. Donör bulmak her vakit kolay olmuyor. Bazen bulduğunuz donörler vazgeçebiliyor. O yüzden bir çocuğun umudu olmak, bir çocuğun hayata bağlanması demektir. 18-55 yaş ortasında olan her birey Kızılay’a giderek donör olabilir.” dedi.

“Hiç tanımadığım, ismini bile bilmediğim biri bana tekrar can verdi.”

Kemik iliği nakli olduktan sonra güzelleşen 18 yaşındaki Deniz Şanlı 3 defa lösemiyle savaştı, üçüncüsünde savaşı kazandı. Çocukluğundan itibaren kuvvetli süreçlerle hastanelerde olan Ulu güç günleri bu sözlerle anlattı; “ilk tedavimi 3 yaşında oldum. Sonra 2019 yılında tekrar hastalandım. Nakil gerekmemişti lakin tekrar nüks edince kemik iliği nakli oldum. İki ay evvel taburcu oldum. Aylardır dört- beş kişilik tabip ve hemşireden öbür kalabalıklarla bir ortaya gelmemiştim. Bu aktiflikte birinci sefer bu kadar insanı bir ortada görüyorum. Artık daha uygunum, daha güçlüyüm. Hiç tanımadığım, ismini bile bilmediğim biri bana tekrar can verdi.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar