Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mehmet Büyükekşi: Futbol ülkelerin tanıtımında çok etkili

Mehmet Büyükekşi: Futbol ülkelerin tanıtımında çok etkili

admin admin -
8 0

Mehmet Büyükekşi: Futbol ülkelerin tanıtımında çok etkili

Uluslararası İşbirliği Platformu (International Cooperation Platform) ile Körfez Araştırma Merkezi (Gulf Research Center) tarafından İstanbul’da düzenlenen Körfez Ülkeleri İşbirliği Kurulu (GCC)-Türkiye Ekonomik Forumu’nda “GCC ve Türkiye’de Spor Dalı ve Ekonomi” paneli gerçekleştirildi. Düzenlenen panelde konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, Cumhuriyet’in 100. yılı hasebiyle Türkiye Futbol Federasyonu olarak muhteşem kupa kutlamalarını tüm dünyada yaparak Türkiye’yi tanıtmak istediklerini belirtti. Dünyanın çabucak hemen bütün ülkelerinde futbolun son derece tesirli olduğunu o yüzden ülkelerin tanıtımı açısından da bu tesirin büyük ehemmiyet kazandığını tabir eden Büyükekşi, “Suudi Arabistan ile 5 yıllık muhteşem kupa maçlarını dörtlü bir turnuva olarak düzenleme formatı için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu modeli, İtalyanlar ve İspanyollar da kral kupası maçlarıyla yapıyor.” dedi.

Körfez Ülkeleri İşbirliği Kurulu (GCC)-Türkiye Ekonomik Forumu’nda “Körfez Ülkeleri İşbirliği Kurulu (GCC) ve Türkiye’de Spor Bölümü ve Ekonomi” başlıklı panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Yönetici Spor İmalcisi ve Sunucusu Ahmad Sondos’un yaptığı, FIFA 2022 Katar Dünya Kupası İcra Konseyi Lideri Nasser Fahad Al-Khater, Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, Suudi Arabistan Spor Bakan Yardımcılığı, Stratejik Planlama ve Yatırım Danışmanı Naif I. AlDossary, İtalyan Futbol Federasyonu Lideri Gabriele Gravine’nin konuk olduğu panelde sporun, ülkelerin ekonomileri ve kültürleri ortasında oluşturduğu güçlü bağlar masaya yatırıldı. Dünyanın çabucak hemen bütün ülkelerinde futbolun son derece tesirli olduğunu o yüzden ülkelerin tanıtımı açısından da bu tesirin büyük ehemmiyet kazandığını söz eden Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, “Dünyada en çok sevilen spor kısmı olan futbolun milyarlarca seyircisi var. Geçtiğimiz devir Katar’da yapılan ve başarılı geçen bir dünya kupası tertibi oldu. Biz de bu şampiyona öncesinde dostluk maksatlı ülkelerin birbirine yakınlaşması açısından harika kupa maçını Katar’da oynadık.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  SOCAR Türkiye, fuarda Türkiye'deki 15 yıllık yolculuğunu anlattı

SUUDİ ARABİSTAN İLE ‘KRAL KUPASI’ MODELİ TURNUVA

Suudi Arabistan’ın futbola çok büyük yatırım yaptığını kaydeden Büyükekşi, “Yaptığı dünyaca ünlü transferlerle de değerli bir konum alıyorlar. Almanya, Abu Dabi ve Suudi Arabistan ile görüştük. Suudi Arabistan bizim için değerliydi zira dünyanın gözü Suudi Arabistan’da. 2034 yılında dünya kupası için müracaatlarını yaptılar. Biz de bu çalışmalarında kardeş ülkemizin yanınızdayız. Tıpkı vakitte Suudi Arabistan ile 5 yıllık üstün kupa maçlarını dörtlü bir turnuva olarak düzenleme formatı için de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu modeli, İtalyanlar ve İspanyollar da kral kupası maçlarıyla yapıyor.” sözlerini kullandı.

CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL KUTLAMA

Cumhuriyet’in 100. yılı münasebetiyle Türkiye Futbol Federasyonu olarak harika kupa kutlamalarını tüm dünyada yaparak Türkiye’yi tanıtmak istediklerini belirten Büyükekşi, “Dünyada birçok televizyon kanalında gösterilmesini sağlayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamalarını tüm dünyaya göstermiş olmayı hedefliyoruz. Amacımız dünya sıralamasında harika ligin 6. sıraya yerleşmesi. Ligimiz çok çekişmeli ve değerli maçlara sahne oluyor. Bunu yurtdışında da sergilemek istiyoruz. Ekiplerimizin dünya markası olmalarını tüm dünyadan taraftarları olmasını hedefliyoruz.” dedi.

2032’DE İTALYA İLE ORTAK AVRUPA ŞAMPİYONASI ORGANİZASYONU

2023 Avrupa şampiyonasını İstanbul’da çok başarılı bir tertiple gerçekleştirdiklerinin altını çizen Büyükekşi, “Tüm kurallarımızın kâfi olduğunu tüm dünya görmüş oldu. Antalya, Alanya, Bolu ve Afyon üzere birçok kentimize tüm dünyadan kamp yapmak için futbolcular geliyor. 2032 yılında Avrupa Şampiyonası’nı İtalya ile ortak olarak Türkiye’de düzenleyeceğiz. Alt yapımız, otellerimiz hazır, biz de bu 9 yıl içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Öncesinde biz bu aktifliği yapacağımız için büyük bir avantajımız olacak. Bu tertiplerdeki eksiklikleri de görerek iş birliğiyle başarılı bir tertip yapılacağına inanıyorum. Suudi Arabistan ile güvenlik, inşaat üzere pek çok bahiste iş birliği yapmaya hazırız.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Fulya Öztürk gazze'de yaşananları anlattı

Kulüplerin şirketleşip kurumsallaşmasını önemsediklerini tabir eden Büyükekşi, “Özellikle Fransa, ABD ve İngiltere’de birçok kulübe yabancı yatırımcılar yatırım yapmış durumda. Türkiye’de de Göztepe ile bir birinci başlamış oldu. Bu mevzuyu önemsiyoruz.” dedi.

FUTBOLA TUTKUM YATIRIM YAPMAMA SEBEP OLDU 

GCC – Türkiye Ekonomik Forumu’nda GCC ve Türkiye’de Spor Dalı ve İktisat panelinin ‘Futbola Direkt Yabancı Yatırım’ oturumunda konuşan Acun Ilıcalı, “Futbola yıllardan beri gönül vermiş biriyim. Futbola bu kadar tutkum varken yatırım yapmaya karar verdim. İnsan alakaları, insanların hayatlarını belirliyor o yüzden bu biçim tertipleri çok kıymetli buluyorum. Suudi Arabistan Ligi’nin yaptığı atağı eskilerde olan 100 metreci bir koşucuya benzetiyorum. Geriden başlar, birinci tamamlardı. Son periyotta dünya yıldızlarını toplamaya başladılar ve önemli yatırımlar yapıyorlar. Arap dünyasının futbola olan ilgisi zati vardı. Ekonomik güçlerini de bu halde kullanmaya başlamaları çok yeterli bir durum bence.” diye konuştu.

Futbol yatırımını bir proje olarak yurt dışında değerlendirdiğini belirten Acun Ilıcalı, “Türkiye’de Fenerbahçe taraftayım ve futbolun epey içindeyim. Yaptığım yatırımlar şu an için yurt dışında. Türkiye’de bir yatırıma direkt hayır diyemem lakin şu an için Türkiye’de bu yatırımı çok parlak göremiyorum. Finansal tarafta olumlu bir durum görünmüyor. Türkiye Futbol Federasyonu bu mevzuda birçok çalışma yapıyor. Türkiye’de futbol iktisadını hak ettiği yere getirmemiz lazım. Türkiye’de yetenek keşfi açısından çok değerli avantajlar olduğunu düşünüyorum. Son 5 yılda önemli sayıda Türk futbolcusu yurt dışına gitti. Türkiye’de futbolcu ihracatının potansiyeli çok yüksek. Türkiye’de futbola yatırım yapacak yabancılar için önemli fırsat var.  Bu alanda hakikat adres olarak konumlanıyoruz. Evvelce bu sayı bir ikiyken şu an yurt dışında oynayan 50’ye yakın oyuncumuz var.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran: "Sevdamız Memleket, Davamız Halka Hizmet"

İlgili Yazılar