Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Meme Kanseri Tedavisi Anne Olmanızı Engellemesin

Meme Kanseri Tedavisi Anne Olmanızı Engellemesin

admin admin -
54 0

Meme kanseri tedavisi gören ve hastalığı atlatan bayanların gebe kalma ihtimali daha güç olabiliyor. Lakin kanser, cerrahi süreç, kemoterapi ve radyoterapi nedeniyle yumurta dokusunu kaybetme riski olan şahısların bu tedavi öncesinde yumurtalarını dondurup, tedavi süreci bittikten sonra bu yumurtaları kullanıp hamile kalabileceklerini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Doğurganlık devrinde göğüs kanserine yakalananlar ve gebe kalmayı planlayanlar tedaviden evvel yumurtalarını dondurarak tedavi sonrasında gebe kalabilirler. Yumurtalar yasal olarak 5 yıl saklanabilirken, bakanlık onayı ile bu mühlet daha da uzayabiliyor” dedi.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak tıp alanında da çok değerli gelişmeler oluyor. Bu gelişim alanlarından birinin de tüp bebek olduğunu paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Gebeliğin oluşmasını etkileyen çok değerli iki faktör var, yumurta ve sperm kalitesi. Yaşla birlikte bu kalite düşüyor. Bunun yanında kanser, kemoterapi, radyoterapi tedavileri de yumurta dokusunu olumsuz etkiliyor. Bu noktada göğüs kanseri tanısı konulan genç hastaların şayet gebe kalma istekleri de varsa, tedaviye başlamadan evvel bir tüp bebek uzmanından dayanak almaları çok kıymetli. Hastalara da bu hususta bilgilendirme yapılmalı” diye konuştu.

Yumurta dondurma süreci uzun bir vakit gerektirmiyor

Yumurta dondurma sürecinin çok uzun vakit ayrılması gerektiren bir süreç olmadığını hatırlatan Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Tedavi, adetin rastgele bir periyodunda başlanabilir.  Amacımız hormon tedavisi ile birlikte yumurtaları uyarmak ve onları belirli bir sayı ve olgunluğa ulaştırmak. Yaklaşık 10-11 günde istediğimiz gelişmeyi elde ediyoruz ve yumurta toplama sürecine geçiyoruz. Yumurtalar toplandıktan sonra yeterli kalitede yumurtalarımızı donduruyoruz. Kısaca tedavinin yaklaşık 14 gün sürdüğünü söyleyebiliriz. Yumurta dondurma süreciyle göğüs kanseri hastalarının da tedavileri tamamlandıktan sonra anne olma talihleri oluyor” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar