Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ”Merhametli çocuklar yetiştirmek istiyorsanız iyikileri çoğaltın”

”Merhametli çocuklar yetiştirmek istiyorsanız iyikileri çoğaltın”

admin admin -
73 0

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ailem Kocaeli Buluşmalarında muharrir Dilek Cesur’u konuk etti. Derince amfi tiyatroda gerçekleşen programda ‘’Cesur; Sabırlı Aileler Merhametli Çocuklar Yetiştirir’’ bahsiyle Derincelilerle bir ortaya gelen Gözü pek, ‘’Merhametli çocuklar yetiştirmek istiyorsanız iyikileri çoğaltın’’ dedi.

‘’HEP ANI KAÇIRIYORUZ’’

Büyükşehir Belediyesi Ailem Kocaeli Buluşmalarında ismi altında başlattığı proje ile bayan, aile ve çocuk temelli, aile olma/aile kalabilme süreçlerini destekleyen söyleşi programları gerçekleştiriyor. Buluşmaların bu seferki konuğu müellif Dilek Gözü pek oldu. Sabrın değeri hakkında söyleşisini gerçekleştiren Yavuz, ‘’Siz bedeninize kıymet vermediğinizde, ona vermiş olduğunuz randevuları yerine getirmediğinizde, onun için özel bir vakit ayırmadığınızda değersizleşirsiniz. Kendinize yeterli olun. Sabahları uyanın birinci evvel günaydını kendinize söyleyin. Kendinize soruyor musunuz; Benim neye gereksinimim var? Ben ne ile memnun oluyorum kendinize soruyor musunuz?  Aynaya bakıp; yarabbi âlemin beni ne hoş yaratmışsın. Biz her şeyi çok güzel hatırlıyoruz. 30 yıl evvel söylenenleri hatırlıyoruz. Lakin daima kendimizi unutuyoruz. Ya geçmişte yaşıyoruz. Ya da daima gelecekle ilgili korku yaşıyoruz. Daima anı kaçıyoruz demektir’’ dedi.

 

“İYİKİLERİ ÇOĞALTIN’’

Arkadaşının birkaç gün evvel bisiklet kazası geçirdiğini belirten Mert, ‘’Bu hayatta neyin garantisi var. Hiçbir şeyin.  Hayat bir otobüs seyahati. İneceğimiz durağı seçmeden, hangi kentte olacağını seçmeden, yanımızda bize kimlerin refakat edeceğini seçmeden, bizi bir gün bir otobüse bindiriyorlar. Doğduğumuz meskende, anne babamız da, maddi durumlar da, toplumsal kültürel durumları da seçemeden bizi bu otobüse bindiriyorlar. Bazen otobüs arıza yapıyor. Bazen yokuş tırmanıyor. Bazen virajlar dönüyor. Bazen yolcular değişiyor bu otobüste. Seyahate birinci başladıklarımız o otobüsten iniyorlar. Ve bir gün son durağa geliyoruz. Hepimiz bir gün o durakta ineceğiz. Beşerler iki şeyle otobüsten iniyorlar. Uygun kiler ve keşkelerle iniyorlar otobüsten. Âlâ ki bunları yaptım. Ya da diyorlar ki keşke bunları yapmasaydım. Ve birçoklarının heybesinde keşkeler var. Sabrınızın, gücünüzün tükendiğini ve mutsuz olduğunuzu hissediyorsanız, çocuğunuz ve etrafınızdaki beşerler ile münasebetleriniz bozulmaya başladıysa, geçmişinize iyikiler değil, keşkelerin biriktiğini düşünüyorsanız ve en kıymetlisi de merhametli çocuklar yetiştirmek istiyorsanız iyikileri çoğaltın’’ sözünü kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Lösemiyi Yenen Minik Kahramanlar Bir Aradaydı

 

AİLEM KOCAELİ BULUŞMALARI

Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından milli-manevi kıymetlerimiz doğrultusunda, toplumsal gelişimi, aile olma/aile kalabilme süreçlerini destekleyen, bayan, aile ve çocuk temelli çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda bireylerin, fizikî, ruhsal, toplumsal taraftan sağlıklı gelişimlerine dayanak olmak, toplumsal iştiraki ve farkındalığı arttırmak gayeli eğitim, seminer, söyleşi programları gerçekleştiriliyor. Bayan, aile ve çocuklarla ilgili söyleşiler ve öteki faaliyetler hakkında ayrıntılı bilgi için 318 27 25 nolu telefon aranabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar