Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Merkez Bankası politika faizini yüzde 35’e yükseltti

Merkez Bankası politika faizini yüzde 35’e yükseltti

admin admin -
15 0

Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 35’e yükseltti

Kredi kartı faizlerinde yeni artış

 

Para Siyaseti Şurası (PPK) faiz kararını açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), siyaset faizini yüzde 35’e yükseltti. Karşılaştırma sitesi encazip.com, bu durumun kredi kartı ve nakit avans kullanımı faizlerine nasıl yansıdığını araştırdı. 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Konseyi (PPK) faiz kararını açıkladı. Buna nazaran, faiz 500 baz puan artışla yüzde 35’e çıkarıldı. Bankalar tarafından kredi kartı süreçlerinde uygulanabilecek azami faiz oranları da yine belirlendi. Belirlenen faizler kasım ayından itibaren geçerli olacak.

 

1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) yer alan bilgilere nazaran, ekim ayında TL cinsinde kredi kartında azami akdi faiz oranı 3,26 nakit avansta azami akdi faiz oranı 4,02 olmuştu. Azami gecikme faiz oranı ise kredi kartında 3,56’ya, nakit avansta 4,32’ye yükselmişti. Yapılan düzenlemeye nazaran, 1 Kasım’dan itibaren TL cinsinde kredi kartında azami akdi faiz oranı 3,66’ya nakit avansta azami akdi faiz oranı 4,42 olurken azami gecikme faiz oranı ise kredi kartında 3,96, nakit avansta 4,72’ye yükseldi.

 

Bu ay birinci kere kredi kartı faizleri bankalara nazaran değişebilir

 

TCMB tarafından yayınlanan kredi kartı süreçlerinde uygulanacak azami faiz oranı, bankalara bir üst hudut getiriyor ve bankalar bu oranlardan daha yüksek bir faiz oranını tüketicilere uygulamıyor. Çok uzun bir müddettir tüm bankalar neredeyse müşteri portföyünün tamamına TCMB tavan kredi kartı faizlerini uyguluyordu. Bu ay faizlerin bu düzeye gelmesiyle birlikte kimi bankaların kredi kartı süreçlerinde tavan oranlardan daha düşük oran uyguladığını görebiliriz. Faiz artışları devam ederse de bunun daha da genişlemesi mümkünlüğü hayli yüksek.

 

Tüketici tarafındaki faizlerde sonlu artış bekliyoruz

 

İlginizi Çekebilir;  Logitech G, FUT Esports'a Sponsor Oldu: Logitech G, Bir Kez Daha Kazanmak İçin Oynayanların Yanında

Encazip kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, bu artışlarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Merkez Bankası’nın faiz artışı piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Münasebetiyle bankalar durumlarını halihazırda buna nazaran aldılar. Aralık ayında kadar bilhassa tüketici tarafında kredi ve mevduat faizlerinde daha hudutlu bir artış öngörüyoruz. Başka taraftan ticari kredilerdeki daralmanın devam etmesini bekliyoruz. Bu da bankaların daha çok tüketici portföyüne yöneleceği ve tüketicileri cezbedecek kampanyalar yapacağı formunda yorumlanabilir. Tüm bunlar bilhassa kredi faizlerindeki artışı sınırlayan nedenler olarak kasım ayında önümüze çıkacak.”

 

Oranlar nasıl belirleniyor?

 

Bankalar tarafından kredi kartı süreçlerinde uygulanabilecek azami faiz oranlarının hesaplanabilmesi için gerekli olan referans oran, ‘Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Fiyatlara Ait Adap ve Temeller Hakkında Bildiri (Sayı: 2020/4)’ kapsamında belirlenen teknikle hesaplanarak ilan ediliyor. T.C. Merkez Bankasından yapılan açıklamaya nazaran, TL cinsinden kredi kartı süreçlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, aylık referans orana 55 baz puan eklenerek belirleniyor. Kredi kartları vasıtasıyla yapılan nakit çekim yahut kullanım süreçlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı ise aylık referans orana 131 baz puan eklenerek belirleniyor. Tekrar TL cinsinden kredi kartı süreçlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranları ile TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranlarına 30 baz puan eklenerek belirleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar