Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Milli Mücadelenin karargâhı Kocaeli Ansiklopedisinde 

Milli Mücadelenin karargâhı Kocaeli Ansiklopedisinde 

admin admin -
11 0

 

Milli Uğraşın karargâhı Kocaeli Ansiklopedisinde 

Milli Uğraşın karargâhı Kocaeli Ansiklopedisinde

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Ansiklopedisiyle kent hafızasını kayıt altına aldı. Kent kültürünü, sanatını, kente damga vurmuş isimlerini, simgelerini, sembollerini, anılarını, hafızasını ve bu kente dair her şeyi içine alan Kocaeli Ansiklopedisi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında rekonstrüksiyon yapılan Beşdivanlı İstek Beyefendi Konağı’na da yer verildi. Beşdivanlı İstek Beyefendi Konağı, vatandaşları tarih koridorunda bir seyahate çıkarıyor.

 

KONAK ESKİ GÖRKEMİNE KAVUŞTU

Marmara Depremi’nde hasar gören ve mülk sahipleriyle yapılan görüşmelerin akabinde “kamu yararına” kullanılması üzere bedelsiz olarak bağışlanan Beşdivanlı İstek Beyefendi Konağı, Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen rekonstrüksiyonla eski görkemine kavuştu. Yapının üstündeki kitabeye nazaran 1892/93 yılında İstek Bey’in babası Kocabaşoğlu Yusuf Ağa tarafından yaptırılan konak, Ulusal Gayret yıllarında Taşköprü yöresi ve etrafındaki Ulusal Müfreze’nin kurucusu olan Beşdivanlı İstek Beyefendi tarafından karargâh olarak kullandığından “Beşdivanlı İstek Beyefendi Konağı’’ ismiyle anılıyor. Derince ilçesinde bulunan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında aslına uygun olarak tekrar inşa edilen konak, gerek Ulusal Çaba devri tarihi, gerekse kentimizin lokal tarihinin tanıtılmasına kıymetli katkılar sağlıyor.

 

MİMARİSİYLE TARİHE IŞIK TUTUYOR

130 metrekare taban alanına yapılan ve 19’uncu yüzyıl Türk mimarisi özelliği taşıyan iki katlı tarihi konağın iç ve dış cephelerinde Kocaeli’de az bulunan kalemişi süslemeler göze çarparken, yapının güneybatı cephesinde bulunan ana giriş kapısı çift kanatlı olarak yer alıyor. Güneydoğu cephesinin kerpiç sıva öbür kısımlarının ise yalı baskı, ahşap kaplama olan konağın balkonlarında ise leylek, deve, at üzere farklı figürlerin kompozisyonları kök boyalarla yapılan kalemişi süslemelerle dikkat çekiyor. Yapının dış cephesinde görülen kalemişi süslemeler Kocaeli bölgesinde sivil mimarlık örneği yapılarda çok ender görülürken, bugüne ulaşan tek örnek olma özelliğini taşıyor. Güneydoğu cephesindeki odalarında ocak ve dolapların yer aldığı tarihi konağın tavanları ahşap süslerden oluşurken kuzeydoğu köşesindeki bulunan odanın duvarındaki Ayasofya Camisi’nin tasviri göze çarpıyor.

İlginizi Çekebilir;  Altınyıldız Classics "Dünya Yaşasın Diye" platformunu BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ile güçlendiriyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar