Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Multinet Up ve Koruncuk’tan Deprem Bölgesindeki Öğrenciler için Konteyner Okul

Multinet Up ve Koruncuk’tan Deprem Bölgesindeki Öğrenciler için Konteyner Okul

admin admin -
54 0

Multinet Up ve Koruncuk Vakfı iş birliği kapsamında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde konseyimi tamamlanan 8 üniteli konteyner okulda birinci ders zili çaldı. 

Multinet Up, 6 Şubat sarsıntılarından etkilenen öğrencilere dayanaklarını sunmaya devam ediyor. Zelzelede yıkılan Pazarcık İstiklal Halil Arık Ortaokulu’ndaki eğitim faaliyetlerinin kesintiye uğramadan devam edebilmesi için harekete geçen Multinet Up, Koruncuk Vakfı iş birliği ile suramı yapılan konteyner okulun faaliyete geçtiğini duyurdu. 

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi Ahmet Bozdağ mahallesinde konseyimi tamamlanan 8 üniteli konteyner okul, 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında 210 öğrenciye hizmet vermek üzere eğitime açıldı. 

“Kamu, özel dal ve sivil toplum iş birliklerinin güçlendirilmesi şart”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Multinet Up CEO’su Ali Emre Sever, “Depremler 11 vilayette yaşayan 9 milyondan fazla insanı, 4 milyonu okul çağında olan yaklaşık 5 milyon çocuğu direkt olarak etkiledi. Bu tesir toplumsal hayatın her alanında devam ederken eğitim de uzun müddetli kesintiye uğradı. Zelzele bölgesinde 72 okul yıkıldı, 3 bin 368 okul hasar aldı. Kahramanmaraş’ta ise 1018 okuldan 821’i yeni devirde eğitime açıldı. Esasen daha evvel pandemi sürecinde de olumsuz etkilenen eğitim süreçlerinin, sarsıntı sonrasında kesintiye uğraması; çocukların ruhsal ve toplumsal gelişimlerinden tutundan da toplumsal hayatın olağanlaşmasına kadar birçok açıdan kritik ehemmiyet arz eden bir husus. Hasebiyle eğitim-öğretim faaliyetlerinin sıkıntısız bir biçimde devam edebilmesi için eksik yapıların bir an evvel yine inşa edilmesi ve bölgedeki şartların uygunlaştırılması gerekiyor. Bunun için de kamu, özel kesim ve sivil toplum iş birliklerinin güçlendirilmesi şart” dedi.

“Bir, sıfırdan büyüktür şuuruyla hareket edilmeli”

Sever, “Özellikle bu türlü afet devirlerinde bir defa daha anlıyoruz ki toplumsal dayanışma için atılan her adım çok büyük fark yaratıyor. Meselelerin derinliği karşısında hiçbir şey yapmamayı tercih etmek yerine, bir sıfırdan büyüktür şuuruyla hareket edilmeli. Multinet Up olarak 6 Şubat sarsıntılarından etkilenen bölge insanımızın, bilhassa de çocuklarımızın gereksinimlerine elimizden geldiğince tahlil geliştirmeyi sorumluluklarımızın bir modülü olarak gördük ve bu istikametteki çalışmalarımıza kesintisiz olarak devam ettik. Bu proje kapsamında ise; sarsıntıda yıkılan İstiklal Halil Arık Ortaokulu’ndaki eğitim faaliyetlerinin kesintisiz olarak devam edebilmesi için Koruncuk Vakfı ile kurulumunu tamamladığımız konteyner okulumuzun bugün pırıl pırıl 210 öğrenciye konut sahipliği yaptığını görmek bizleri çok memnun etti. Projede emeği geçen herkese Multinet Up ismine teşekkürlerimizi sunuyorum. Koruncuk’la afet bölgesinin eğitim gereksinimlerinin giderilmesine yönelik iş birliğimiz ilerleyen süreçte de devam edecek” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Çankaya Belediyesinden İşsizliğe Yeni Bir Çözüm Daha

Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyeti ve İdare Konseyi Lideri Av. Dr. Figen Samuray ise, “Koruncuk Vakfı olarak 6 Şubat’ın akabinde birinci odağımız kız çocuklarının hayat alanları ve eğitimleri oldu. Bu yıl Koruncukköylerimizin kontenjanlarını artırdık ve süratle yurdumuzun kapılarını zelzeleden etkilenen kız çocuklarına açtık. Bunun yanı sıra zelzele bölgesinde birinci günden itibaren çalışmaya başladık. Vakfımızın temasına uygun bir halde eğitim ve kız çocuklarının eğitime erişmeleri konusunda etkin rol oynayarak projeler ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Toplumsal ömrün güzelleşmesi ve çocuklarımızın geleceğe daha sağlıklı yürüyebilmesi için eğitimin kesintisiz formda devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Zelzele bölgesinde yaklaşık 5 milyon çocuk bulunuyor ve bu çocuklar hayat alanlarını en değerlisi mahremiyet alanlarını kaybettiler. Şahsî alandan yoksun kalan çocukların süratle yeni ve sağlıklı alanlara kavuşması en büyük dileğimiz. Pandemi nedeniyle uzaktan eğitime süratle adapte olmak zorunda kalan çocuklar artık de sarsıntı nedeniyle eğitimden temelli uzaklaştı. Hangi şartta olursa olsun temel hak olan eğitim hakkından hiçbir çocuğun yoksun kalmaması için çalışmaya devam edeceğiz. Bugün, Multinet Up iş birliği ile bugün İstiklal Halil Arık Orta Okulu’nu konteyner okul olarak açıyoruz. İnanıyorum ki toplumsal sorumluluk şuurunda olan kurumların sivil topluma olan katkıları ve kamu iş birlikleri ile sarsıntının yaralarını saracağız. Konteyner okulumuzun imalinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, yeterli ki varsınız. Yeni eğitim-öğretim devrinin tüm öğrencilere güzel olmasını diliyorum” dedi.

 

Multinet Up hakkında:

Multinet Up, geliştirdiği yenilikçi finansal teknoloji ve hizmetler ile kurum ve kuruluşlara, üye iş yerlerine, tedarikçilerine ve tüketicilere “değer katan” tahliller sunan bir ekosistem olarak hizmet veriyor. 2010 yılından itibaren Fransız Up küme bünyesinde bir Fransız-Türk paydaşlığı olarak faaliyet göstermektedir.

 

Koruncuk Vakfı hakkında:

Koruncuk Vakfı; çocukların, hangi sosyo – ekonomik şartta olursa olsun haklarına eriştiği, sevgi ve inançla büyüdüğü, eğitimlerine kesintisiz devam edebildiği ve katma bedel yaratabildiği bir topluma hizmet etmek maksadıyla çalışıyor. Koruncuk Vakfı geliştirdiği önleyici, esirgeyici ve düzgünleştirici hizmet modelleriyle, temel muhtaçlıkları ve eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarını, kendilerini söz edebilen, haklarının şuurunda bireyler olarak toplum içinde yer almaları konusunda güçlendiriyor. Yürüttüğü faaliyetlerde çocuğun yüksek faydasını temel alan Vakıf, kız çocuklarına ortaokuldan üniversiteye kadar Koruncukköy’lerde barınma ve bakım hizmeti veriyor, sanat, kültürel ve sportif faaliyetler yoluyla onların sosyo – kültürel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Psiko – toplumsal gelişimlerine sağladığı olumlu tesirler nedeniyle, çocukları aileleri ile birlikte güçlendirmeyi unsur edinen Koruncuk Vakfı, bu gayeyle aile odaklı çalışmalar yürütüyor. Vakıf çatısı altında büyüyen 18 yaşını doldurmuş genç kızlara ise tercihleri doğrultusunda yükseköğrenimleri yahut mesleksel gelişimleri boyunca dayanak olmaya devam ediyor. Vakıf ayrıyeten, toplumsal hizmet model ve çalışmaların ulusal seviyede yaygınlaştırılmasına, bu yolla çocuk hakları konusunda toplum farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Yirmiden fazla STK’yı bir ortaya getirerek kurduğu Çocuk ve Haklarını Muhafaza Platformu ile çocuk haklarının korunması ve bu haklara erişimdeki risklerin azaltılması için çalışıyor.

 

İlginizi Çekebilir;  Güzel Sanatlar Fakültesi ve Liselerine hazırlanan gençler için ücretsiz kurs

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar