Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Narlıdere Metrosu’nda sona doğru Soyer: “7 Şubat’ta açacağız”

Narlıdere Metrosu’nda sona doğru Soyer: “7 Şubat’ta açacağız”

admin admin -
13 0

Narlıdere Metrosu’nda sona doğru
Soyer: “7 Şubat’ta açacağız”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 7 Şubat 2024’ta açılacağını duyurduğu Fahrettin Altay-Narlıdere Metro çizgisindeki çalışmaları inceledi. Bornova Evka-3 ile Narlıdere’yi birbirine bağlayacak hatta yüzde 97 düzeyine gelindiğini söyleyen Lider Tunç Soyer, “Sonuna geldik, bitireceğiz. Şu anda 400’ün üzerinde çalışan emekçi var fakat daha da artacak. Gerekiyorsa bin kişi çalışacak, 7 Şubat’ta açacağız” dedi.

Kentteki tüm metro yatırımlarını kendi imkanlarıyla yapan tek lokal idare İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak ve lastik tekerlekli ulaşıma ihtiyacı azaltacak Narlıdere Metrosu’nu 7 Şubat 2024 tarihinde açmaya hazırlanıyor. Bornova Evka-3 ile Narlıdere’yi birbirine bağlayacak hatta çalışmalar yüzde 97 düzeyine ulaşırken, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Balçova istasyonundan tünele inerek incelemelerde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Lideri Mehmet Ergenekon ve bürokratların bulunduğu incelemede Lider Soyer son durum hakkında bilgi aldı.

Soyer: “Bitişe yaklaşmış durumdayız”
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Çok heyecanlıyız. Gerçekten Türkiye’nin içinden geçtiği bu güç şartlarda, bütün kasvetlere karşın pandemi, zelzele, ekonomik kriz, siyasi kriz… Hepsi geride kaldı ve biz devam ettik seyahatimize. Vakit zaman nefesimiz kesildi lakin asla vazgeçmedik. Nihayet sonuna geldik. Yüzde 97 düzeyi, benim gördüğüm bitişe yaklaşmış durumdayız. Son etap ve 7 Şubat açılışını yapmış olacağız. Çok telaşlı ve heyecanlı bir süreç var. Bundan sonra saatlere karşı yarışacak arkadaşlar. Hepsine kolaylıklar diliyorum. Sıkıntı bir periyot, mühlet çok dar fakat öteki türlü de olmazdı. Sonuna geldik, bitireceğiz. Şu anda 400’ün üzerinde çalışan emekçi var ancak daha da artacak. Gerekiyorsa bin kişi çalışacak, 7 Şubat’ta açacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Setur Marinas, 34. Uluslararası Marmaris Yarış Haftası'nda Yarışçılara Ödüllerini Takdim Etti  

7 istasyondan oluşuyor
Evka-3’ten başlayıp Fahrettin Altay’da sona eren mevcut çizginin devamı olacak çizgi üzerinde sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Hoş Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alacak. Tünel çalışmaları ile ray döşeme işleri tamamlandı. Toplam 14,5 kilometre tünel açıldı. Çizgi içinde ve istasyonlarda elektromekanik işler sürüyor. Sınır işletmeye açıldığında, günlük yolcu sayısının ortalama 170 bin olması öngörülüyor. Balçova ve Kaymakamlık istasyonlarında 219 araç kapasiteli iki başka otopark da yapılıyor.  

285 milyon Euro’yu buldu
İzmir Hafif Raylı Sistemi 4. Etap F. Altay-Narlıdere Kaymakamlık Ortası İmal İşi; 4 Haziran 2018’de, 252 milyon Euro kontrat bedeli ile yüklenici firmaya teslim edildi.  Bu bedel, keşif artışları ile 285 milyon Euro’yu buldu. Çizginin tamamlanmasıyla birlikte İzmir’in kuzeyindeki Bornova ilçesi ile güneyindeki Narlıdere ilçesi ortasında toplam 27 kilometrelik kesintisiz raylı ulaşım hizmeti sağlanacak. İzmirliler, inançlı, konforlu, çevreci ve ekonomik raylı ulaşım imkanına kavuşacak; ayrıyeten vakitten kazanacak. Bir uçtan biniş yapan yolcu, öbür uca 45 dakikada ulaşacak. İki uç ortasında karayolu uzunluğu ise yaklaşık 47 kilometreyi buluyor. Bu güzergâh, motorlu taşıtlarla bilhassa trafiğin ağır olduğu vakit dilimlerinde 1,5-2 saatte alınabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar