Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Noktalar Birleşiyor: Kaspersky Operation Triangulation Hakkında Derin Bilgiler Paylaştı

Noktalar Birleşiyor: Kaspersky Operation Triangulation Hakkında Derin Bilgiler Paylaştı

admin admin -
51 0

Kaspersky’nin Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı (GReAT), yakın vakit evvel düzenlenen Güvenlik Analisti Zirvesinde makûs şöhretiyle bilinen Operation Triangulation ile ilgili soruşturma sürecinin ayrıntılarını açıkladı. Takım, hem kamuyu hem Kaspersky çalışanlarını amaç alan bu kampanyanın ayrıntılı bir tahlilini sunarak taarruzun temelini oluşturan iOS güvenlik açıkları ve istismarlarıyla ilgili yeni detayları ortaya koydu.

Bu yaz aylarının başında Kaspersky, iOS aygıtlarını maksat alan bir Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) kampanyasını ortaya çıkardı. Operation Triangulation olarak isimlendirilen bu kampanya, iMessage aracılığıyla tıklama gerektirmeyen açıkları dağıtmak için sofistike bir yol kullanıyor ve sonuçta aygıtın ve kullanıcı bilgilerinin denetimini büsbütün ele geçiriyor. Kaspersky GReAT, tehdidin öncelikli maksadının kullanıcı nezareti olduğunu ve Kaspersky işçisini bile etkileyebileceğini kıymetlendirdi. Atağın karmaşık yapısı ve iOS ekosisteminin kapalı tabiatı nedeniyle özel bir takımlar ortası misyon gücü, detaylı bir teknik tahlil yapmak için husus üzerinde kıymetli ölçüde vakit ve kaynak harcadı.

Güvenlik Analisti Tepesinde Kaspersky uzmanları, dört adedini daha evvel bilinmeyen ve Kaspersky araştırmacıları tarafından Apple’a raporlandıktan sonra yamanan sıfırıncı gün açıklarının oluşturduğu toplam beş güvenlik açığından yararlanan atak zincirinin daha evvel gün yüzüne çıkmamış detaylarını paylaştı.

Şirket uzmanları birinci giriş noktasını bir yazı tipi sürece kütüphanesi açığı üzerinden tespit etti. İkinci kademede, bellek eşleme kodundaki kolaylıkla istismar edilebilen ve son derece tesirli bir güvenlik açığı, aygıtın fizikî belleğine erişime müsaade verdi. Buna ek olarak, saldırganlar en yeni Apple işlemcisinin donanımsal güvenlik özelliklerini atlamak için iki güvenlik açığından daha yararlandılar. Araştırmacılar ayrıyeten, saldırganların kullanıcı etkileşimi olmadan iMessage aracılığıyla Apple aygıtlarına uzaktan virüs bulaştırabilmelerinin yanı sıra, Safari web tarayıcısı aracılığıyla da atak gerçekleştirebilecekleri bir platforma sahip olduklarını keşfetti. Bu da beşinci güvenlik açığının keşfedilmesinin ve düzeltilmesinin yolunu açtı.

İlginizi Çekebilir;  Kaspersky, MATA Araç Setini Kullanan Siber Casusluk Kampanyalarının Gelişmiş Taktiklerini Ortaya Çıkardı

Apple grubu, Kaspersky araştırmacıları tarafından keşfedilen dört adet sıfır gün açığını (CVE-2023-32434, CVE-2023-32435, CVE-2023-38606, CVE-2023-41990) ele alan güvenlik güncellemelerini resmi olarak yayınladı. Bu güvenlik açıkları iPhone, iPod, iPad, macOS aygıtları, Apple TV ve Apple Watch dahil olmak üzere geniş bir Apple eser yelpazesini etkiliyordu.

iMessage eklerini kullanırken dikkatli olunması gerekiyor!

Kaspersky GReAT Güvenlik Araştırma Lideri Boris Larin, şunları söyledi: “Yeni Apple yongalarına sahip aygıtların donanım tabanlı güvenlik özellikleri, siber akınlara karşı dayanıklılıklarını değerli ölçüde artırıyor. Fakat bunlar tekrar de ziyan görmez manasına gelmiyor. Operation Triangulation, bilinmeyen kaynaklardan gelen iMessage eklerini kullanırken dikkatli olunması gerektiğini hatırlatıyor. Operation Triangulation’da kullanılan stratejilerden ders çıkarmak bedelli bir rehberlik manasına geliyor. Ayrıyeten sistemin kapalılığı ve erişilebilirliği ortasında bir istikrar kurmak, gelişmiş bir güvenlik duruşuna katkıda bulunabilir.” 

Kaspersky’nin kurbanları ortasında şirketin üst ve orta seviye yöneticilerinin yanı sıra Rusya, Avrupa ve Orta Doğu’da bulunan araştırmacılar yer alırken, akının tek amacı Kaspersky değildi. Raporun yayınlanması ve özel bir triangle_check yardımcı programının geliştirilmesinin yanı sıra GReAT uzmanları, ilgilenen herkesin soruşturmaya katkıda bulunabilmesi için bir e-posta adresi oluşturdu. Sonuç olarak, şirket araştırmacıları bireylerin Operation Triangulation kurbanı olduğu durumların teyidini aldılar ve bu kurbanlara güvenliklerini artırma konusunda rehberlik sağladılar.

“iOS üzere kapalı sistemlerde gelişmiş siber ataklara karşı korumak kolay bir iş değil” 

Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı Direktörü Igor Kuznetso “Sistemleri gelişmiş siber taarruzlara karşı korumak kolay bir iş değil ve iOS üzere kapalı sistemlerde bu daha da karmaşık bir hal alıyor. Bu nedenle, bu çeşit atakları tespit etmek ve önlemek için çok katmanlı güvenlik tedbirleri uygulamak çok önemli” yorumunda bulundu.

İlginizi Çekebilir;  OPET'in yazılım altyapısındaki iyileştirme tespit hızı IBM Instana ile 3 katına çıktı

Operation Triangulation hakkında daha fazla bilgi edinmek için Securelist.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Kaspersky, yakın gelecekte mevzuyla ilgili daha fazla teknik detaya ışık tutacak ve web sitesinde tahlilinin detaylı açıklamalarını sunacak.

Kaspersky araştırmacıları, bilinen yahut bilinmeyen tehdit aktörlerinin maksatlı saldırısının kurbanı olmamanız için aşağıdaki tedbirleri öneriyor:

  • Bilinen güvenlik açıklarını yamamak için işletim sisteminizi, uygulamalarınızı ve antivirüs yazılımınızı nizamlı olarak güncelleyin. 
  • Hassas bilgiler isteyen e-postalara, iletilere yahut aramalara karşı dikkatli olun. Rastgele bir şahsî bilgiyi paylaşmadan yahut kuşkulu temaslara tıklamadan evvel gönderenin kimliğini doğrulayın. 
  • SOC takımınıza en son tehdit istihbaratına (TI) erişimini sağlayın. Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı, şirketin TI’sına ortak erişim noktasıdır ve Kaspersky tarafından 20 yılı aşkın bir müddettir toplanan siber atak bilgilerini ve içgörülerini sağlar. 
  • GReAT uzmanları tarafından geliştirilen Kaspersky çevrimiçi eğitimiyle siber güvenlik grubunuzu en yeni maksatlı tehditlerle gayret edecek formda geliştirin.
  • Uç nokta seviyesinde tespit, araştırma ve olayların vaktinde düzeltilmesi için Kaspersky Endpoint Detection and Response gibi EDR tahlillerini uygulayın.

 

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital kapalılık şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle çaba etmek için önde gelen uç nokta müdafaası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en kıymetli olanı muhafazalarına yardımcı oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar