Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Novo Nordisk 100. Yılında Türkiye’den 12 Öğrenciyi Danimarka’da Bilimle Buluşturuyor

Novo Nordisk 100. Yılında Türkiye’den 12 Öğrenciyi Danimarka’da Bilimle Buluşturuyor

admin admin -
67 0

Bu sene 100. yıl dönümünü kutlayan Novo Nordisk, dünyanın farklı ülkelerinden 100 liseli öğrenciyi Danimarka’nın Kopenhag kentinde “Geleceğin Bilim İnsanları Kampı”nda ağırlıyor. Türkiye’den 12 gencin katılacağı kamp, ağustos ayının ikinci haftasında gerçekleşiyor. Bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından 100 lise öğrencisi bilhassa STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğitimi odağı ile sıhhat, sürdürülebilirlik ve son teknoloji bilim üzere mevzuları keşfetmek için bir ortaya geliyor.

Dünyanın en büyük vakfı olan Novo Nordisk Vakfı tarafından yönetilen ve 1923’ten bu yana sürdürülebilir bir yaklaşım ile kendini toplum sıhhatine adamış Danimarka merkezli küresel sıhhat şirketi Novo Nordisk, kuruluşunun 100. yıldönümünde kuşaklar uzunluğu değişime öncülük etme misyonu ile çeşitli etkinlikler düzenliyor. 

Türkiye’de 1995 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Novo Nordisk, diyabet, obezite, az hastalıklar üzere kronik hastalıklarla çabaya öncülük ederek, insan hayatlarını düzgünleştirmek ve sağlıklı toplumlar inşa etmek için çalışan gelecek jenerasyon bilim beşerlerine da bugünden ilham vermeyi hedefliyor.

Türkiye’den 12 Öğrenci “Geleceğin Bilim İnsanları Kampı”nda

Novo Nordisk Vakfı bünyesinde gençler için bilimsel çalışmalar yürüten LIFE Vakfı ve Novo Nordisk’in iş birliğiyle birinci defa gerçekleşecek “Geleceğin Bilim İnsanları Kampı”, Danimarka’nın Kopenhag kentinde 6-12 Ağustos 2023 tarihleri ortasında gerçekleşecek. Dünyadan 100 öğrencinin katılacağı kampa Türkiye’den 12 öğrenci iştirak edecek. 

Bilimsel atılımlara öncülük etmekten heyecan duyduklarını ve bilim yolunda gençlere ilham vermekten duydukları memnunluğu lisana getiren Novo Nordisk Türkiye Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Jens Pii Olesen, “Sürdürülebilir bir dünya ve sağlıklı toplumlar için, gelecek kuşak bilim beşerlerine bugünden ilham olmayı önemsiyoruz. “Geleceğin Bilim İnsanları Kampı” ile Türkiye’den seçilen öğrencilere bilimsel mevzularda kendini geliştirme, farklı ülkelerden gençlerle ağ kurma, öğrenme ve bakış açılarını paylaşma fırsatı verebileceğimiz için çok heyecanlıyız.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bilgehanelerin Yaz Kayıtları Birkaç Saatte Doldu

 

Bir haftalık program ağır öğrenme, seminer ve aktivitelerinden oluşuyor. Novo Nordisk’in çeşitli bilim faaliyetlerine katılacak olan lise öğrencileri, bilime olan meraklarını güçlendirirken farklı kültürleri de keşfetme imkanı bulacaklar. Bilim Kampı’na Ankara’dan katılan lise öğrencisi Eyşan Sıhhat, bu tecrübenin kendisine gelecekte bilim alanında başarılı olması için gereksinim duyduğu bilgi ve marifetleri kazandıracağını lisana getirdi ve heyecanını şöyle paylaştı: ‘’Bir arkadaşım sayesinde Bilim Kampı’nı keşfettim ve süratlice müracaatımı yaptım. Danimarka’ya gideceğim için çok heyecanlıyım. Kampta, bilime olan ilgimi keşfetme ve farklı ülkelerden yaşıtlarımla tanışma fırsatına sahip olacağım. Danimarka’nın mükemmel görüntülerini görmeyi ve yeni kültürler hakkında bilgi edinmeyi de dört gözle bekliyorum. Kampta, global meselelerle ilgili seminerler dinleyip sonrasında bu sıkıntıların tahlil yollarına dair çalışmalar yapacağız. ‘’

Bilim Kampı’na İstanbul’dan katılacak bir öbür lise öğrencisi Ceren Sezin ise kamp öncesi hislerini paylaştı: ‘’Bilim Kampı’na gitmek için çok heyecanlıyım ve bu tecrübenin benim için çok yararlı olacağına inanıyorum. Farklı kuruluşlardan konuşmacıların katılacağını biliyorum ve onlardan yeni şeyler öğreneceğim. Danimarka’yı göreceğim için, farklı ülkelerden ve kültürlerden öğrencilerle tanışacağım için de çok heyecanlıyım.  Ayrıca kamp sayesinde ilerde hangi mesleği seçeceğim hakkında bir fikir sahibi olacağına inanıyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar