Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Paketiniz teslim edilmedi: Kaspersky, Türkiye’deki kurye alıcılarını hedefleyen dolandırıcılık girişimleri konusunda uyardı!

Paketiniz teslim edilmedi: Kaspersky, Türkiye’deki kurye alıcılarını hedefleyen dolandırıcılık girişimleri konusunda uyardı!

admin admin -
68 0

Kaspersky uzmanları Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’daki kurye hizmetleriyle ilgili yeni bir dolandırıcılık dalgasını tespit etti. Dolandırıcılar, gönderdikleri bildirilerde paketlerin fiyatı ödenmediği için teslim edilemediğini sav ederek kullanıcıları finansal bilgilerini ifşa etmeye çalışan aldatıcı taktikler kullanıyor. Kelam konusu e-postalar, Türkiye’deki tanınmış bir kurye hizmetinin bağlantı biçimini taklit ediyor. Afrika ve Orta Doğu’daki kullanıcılar da yeniden kendi bölgelerinde tanınan olan kurye hizmetlerinden geliyormuş üzere pozisyonlandırılmış misal e-postalar alıyor.

Siber hatalılar, kurye şirketinden geliyormuş üzere görünen aldatıcı e-postalar göndererek, gönderilen paketin lakin fiyat ödendikten sonra teslim edilebileceğini tez ediyor. Aciliyet duygusu yaratmak için e-posta, kullanıcıları daha fazla talimat için verilen kontağa çabucak tıklamaya çağırıyor. Kullanıcılar ilişkiye tıkladıklarında, yasalmış üzere görünen uydurma bir web sitesine yönlendiriliyor.

Hedeflenen kişi geçersiz web sitesine tıkladığında kendisinden banka kartı ve kimlik bilgilerinin girilmesi istenerek siber hassas finansal bilgilere direkt erişim sağlanıyor. Bu üzere dolandırıcılık teşebbüslerinin kurbanı olmak bireyleri potansiyel kimlik hırsızlığı, finansal dolandırıcılık ve değerli kayıplara maruz bırakabiliyor.

Mesajlarda iletilen duygusal tona dikkat edin!!”

Kaspersky Spam Tahlil Uzmanı Roman Dedenok, şunları söylüyor: “Teknoloji hayatımızın her alanına nüfuz etmeye devam ettikçe, kurye ve kargo hizmetlerinin kullanımı da artmaya devam ediyor. Bunlar bilhassa e-ticaret pazarında değerli bir rol oynuyor. Siber hatalılar da bunu online pazarları ve bu cins hizmetleri nizamlı olarak kullanan müşterileri sömürmek için bir fırsat olarak görüyor ve onları dolandırıcılık ve kimlik avı e-postalarıyla kandırmaya çalışıyor. Bu üzere e-postalarla karşılaştığınızda bildiride iletilen duygusal tona dikkat edin. Dolandırıcılar ekseriyetle dehşet, heyecan yahut aciliyet uyandırmaya çalışarak alıcıları düşünmeden, süratlice harekete geçmeye yönlendirir. O nedenle birinci olarak gelen e-postanın size kendinizi nasıl hissettirdiğini düşünün. Bu, kimlik avı dolandırıcılıklarını tesirli bir biçimde tespit etmenin ve dolandırıcılıktan kaçınmanın anahtarı olabilir.”

Kaspersky, kimlik avı akınlarının kurbanı olmamak ve inançta kalmak için şunları öneriyor:

  • Web sitesinin gerçekliğini doğrulayın. Rastgele bir süreç yapmadan yahut ferdî bilgilerinizi vermeden evvel, inançlı kontaklar için web sitesinin adresini iki kere denetim edin (adres başlığında “https” ve bir asma kilit simgesi arayın). Küçük yazım kusurları yahut alışılmadık alan isimleri olan web sitelerine karşı dikkatli olun, bunlar dolandırıcılık faaliyetine işaret edebilir.
  • Potansiyel kimlik avı kontakları içerebileceğinden, e-posta yahut SMS yoluyla gelen temaslara tıklamadan evvel temkinli olun.
  • İşletmeler için, şirket çalışanlarının kimlik avı e-postalarıyla müsabaka mümkünlüğünü azaltmak için e-posta ağ geçidi seviyesinde koruma uygulayın. İnternete dönük aygıtların bir uç nokta güvenlik çözümü ile korunması gerekir.
  • Çalışanlar için en son siber tehditler hakkında düzenli farkındalık eğitimleri düzenleyin yahut en azından onları potansiyel kimlik avı dolandırıcılıkları hakkında sistemli olarak bilgilendirin. 
  • Güvenilir bir güvenlik tahlili kullanın. Kaspersky Premium gibi muteber bir güvenlik tahlili sizi kurye ve kargo temaslı kimlik avı da dahil olmak üzere bilinen ve bilinmeyen tüm dolandırıcılık çeşitlerine karşı koruyacaktır.
İlginizi Çekebilir;  Kaspersky Digital Footprint Intelligence, Sahte Mobil Uygulamalara Karşı Daha Kapsamlı Koruma Sağlıyor

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital zımnilik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle gayret etmek için önde gelen uç nokta müdafaası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en kıymetli olanı muhafazalarına yardımcı oluyoruz. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar