Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Pasifik Eurasia, Kombine Taşımacılıkta Zirveyi Hedefliyor

Pasifik Eurasia, Kombine Taşımacılıkta Zirveyi Hedefliyor

admin admin -
56 0

Asya’dan Avrupa’ya Demir İpek Yolu hayalinin gerçekleşmesi için 2019 yılından bu yana ülkeler ortası kıymetli mutabakatlara ve taşımalara imza atan, 2022 yılında hava yolu ve deniz yolu nakliyeciliğine da başlayarak tüm taşıma modları ile lojistiğe istikamet veren Pasifik Eurasia, demiryolu merkezli olmak üzere kombine ve multimodal nakliyecilikte bölüm önderi olmayı hedefliyor.

Pasifik Eurasia Genel Müdürü Erol Erkan, Pasifik Eurasia’nın farklı dallarda 40’a yakın şirketi bünyesinde bulunduran Pasifik Grubu’nun bir üyesi olduğunu hatırlatarak, “Lojistik bölümünde payları borsada süreç gören sayılı şirketlerden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Piyasa bedeli 300 milyon doların üzerinde olan şirketimiz demiryolu, denizyolu ve karayolu üzere farklı nakliyat modlarını birleştirerek Asya ve Avrupa ortasında, tekrar denizyolu ve havayolu ile tüm dünyaya kapıdan kapıya süratli ve inançlı nakliyecilik tahlilleri sunuyor” diye konuştu. 

Lojistik dalına taraf veren tertiplerde faal olarak rol aldıklarını hatırlatan Erol Erkan, “15-16 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen 10. Dünya Türk İş Kurulu Kurultayı’na ‘altın’, 18-19 Eylül’de gerçekleştirilen dünyanın en kıymetli lojistik konferanslarından JCtrans’a ‘diamond’ sponsor olduk. Pasifik Eurasia olarak bir taraftan lojistik bölümündeki kararlı büyümemizi sürdürürken, öteki taraftan da bölüme takviye veriyoruz. Bu iştiraklerin verimli iş birlikleri ortaya çıkaracağına inanıyoruz” dedi. 

Demir İpek Yolu güzergahında, lojistik dalının ehil firmaları ile yaptıkları iş iştirakleri ve partnerlik mutabakatları sayesinde güzergâh boyunca kapı teslimi nakliyecilik yaptıklarına dikkat çeken Erol Erkan, 2023 yılında ‘’Demiryolu Tren İşletmeciliği” Yetki Evrakı aldıklarını, kendi lokomotif  ve vagonları ile Türkiye parkurunda  yük treni işletmeye hazır olduklarını, “Bu evrak ile demiryolunda özgürleşme sürecinde Demiryolu Tren İşletmeciliği yapma  hakkı kazanarak, bu bahiste faaliyet gösteren üç şirketten biri olduk. 5 lokomotif ve 240 vagonluk bir portföyle dala girmeye hazırız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Perakende Günleri 2023 "Dijital Dünya" ana temasıyla sektörü buluşturuyor

“Orta Koridor’un durumunu yakından takip ediyoruz”

 Dünyada lojistik ile ilgili konuşmaların hepsinde ‘orta koridor’un yer aldığına dikkat çeken Erol Erkan, şunları söyledi:

“Orta koridorun tekrar canlanması için çizginin durumunun her basamağını yakından takip ediyoruz. Trans-Hazar Milletlerarası Taşıma Güzergahı Milletlerarası Birliği üyesi olmamız sebebi ile şu an sürecin tüm kademelerine hakimiz. Orta koridorun Gürcistan kısmında demiryolu imal çalışmalarından ötürü yaşanan aksaklıklar nedeniyle durma noktasına gelen taşımaları, karayolu ve denizyolu nakliyatı ile tamamlayarak kesintisiz taşımayı sürdürdük. Bu sayede Orta koridordan gerçekleşen taşımalarının sekteye uğramadan devam etmesini sağladık.”

Avusturya Demiryolları Rail Cargo ile partner olduklarını da hatırlatan Erkan, “Bu sayede Pasifik Eurasia olarak Avrupa’dan Anadolu’ya araç taşımalarını yalnızca biz yapıyoruz. Firmamızın operasyonel kabiliyetleri sayesinde gösterdiği performans hem yurt içinde hem yurt dışında büyük yankı uyandırdı ve Avrupa Anadolu parkurunda yeni eser çeşitlerinden pek çok talep almaya başladık. Bunun yanı sıra yurt içi araç taşımalarında da hayli ağır çalışıyoruz” dedi.

Ülkemizin doğu coğrafyasına yönelik farklı parkurlarla ilgili olarak da ağır bir çalışma ve görüşmeler yaptıklarını,  görüşmelerden olumlu sonuç alınacağına inandıklarını tabir eden Erol Erkan, Pasifik Eurasia’nın yeni rotalar oluşturulması ve mevcut rotaların canlandırılması konusunda her vakit üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini söyledi.

“150 milyon TL’lik yatırım ile Köseköy’deki kapasitemizi 3’e katlayacağız”

 Avrupa-Asya-Avrupa taşımalarında kilit noktada bulunan Köseköy Terminali’ne yapacakları yatırımla ilgili proje ve fizibilite çalışmalarının tamamlandığını anlatan Erol Erkan, şunları söyledi:

“Var olan Gümrüklü Lojistik alanını büyütmek için hazırlanan proje kapsamında Ekim ayında birinci betonu atacağız. Mevcut 10 bin metrekarelik gümrüklü depolama alanını 20 bin metrekare daha büyüterek, toplamda 30 bin metrekarelik bir gümrüklü depolama alanına sahip olacak olan Köseköy terminalinde bugünün sayıları ile yaklaşık 150 milyon TL civarında bir yatırım öngörüyoruz. Bu yatırımla kapasitemizi yaklaşık 3 kat artıracağız. Bu halde operasyonel gücümüzü arttıracak, ihracat ve ithalatı desteklerken, yeşil lojistiğe de daha fazla katkıda bulunacağız.”

İlginizi Çekebilir;  Prinzhorn Group, Türkiye'deki 10. Yılında Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor

Pasifik Eurasia’nın haziran ayında halka açıldığını hatırlatan Erol Erkan, dünyada ve orta koridorda yaşanan aksiliklere karşın, yıl sonunda beklediğimiz ciro amaçlarına ulaşacağız dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar