Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Philips, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye’nin Sağlık Trendleri Araştırmasını Yayınladı

Philips, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye’nin Sağlık Trendleri Araştırmasını Yayınladı

admin admin -
10 0
Philips, Cumhuriyetimizin 100. Yılında

Türkiye’nin Sıhhat Trendleri Araştırmasını Yayınladı

 

Philips Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için düzenlediği aktiflikte Türkiye’de sıhhatin geçmişine göz atarken, geleceğini de şekillendirecek trendleri, inovasyonları ve uzman görüşlerini bir ortaya getirdi. 

 

  • Katılımcıların %75’i sağlıklı olabilmek için gayret gösterdiğini belirtirken, %58’i hasta olmasa/kendini hasta hissetmese bile yılda en az bir defa denetim emelli doktora gittiğini söz ediyor.
  • Teknolojinin sıhhatimizi daha âlâ ve tesirli yönetebilmemiz için yardımcı olacağını düşünenlerin oranı %85. Teknoloji ilerledikçe birçok hastalığın tedavisinin kolaylaşacağını düşünenlerin oranı ise %73. 
  • Kamuoyunun %41’i sürdürülebilir sıhhat uygulamalarını gerçekleştiren şirketlerin satın alma kararlarını etkileyeceğini tabir ediyor.

 

Türkiye’de 93 yıldır faaliyet gösteren Philips Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için düzenlediği aktiflikte, sıhhat kesimini geçmişten günümüze ele alırken, geleceğini şekillendirecek trendleri de kıymetlendirdi. Philips Türkiye, aktiflikte IPSOS ile gerçekleştirdiği “Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Sıhhat Trendleri Araştırması” sonuçlarını da paylaştı. 

 

Philips Türkiye Genel Müdürü Gamze Arbak, “1930 yılında Galata Kozluca Han’da kurulduğumuz günden bu yana, 93 yıldır Türkiye’de faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’de kurulan en eski milletlerarası firmalardan biri olarak Türkiye’nin tarihî gelişimine tanıklık ettik. Bu esaslı geçmişimizle gurur duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını birlikte kutlamaktan onur duyuyoruz.” dedi. 

 

Cumhuriyetimizin 100. yılında Philips Türkiye Sıhhat Trendleri Araştırması

 

Etkinlik kapsamında IPSOS iş birliğiyle, bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirilen, Philips Türkiye Sıhhat Trendleri Araştırması sonuçları da paylaşıldı. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye’de kamuoyunun sıhhat konusunda görüşlerinin de alındığı ve Türkiye’deki sıhhat trendlerine ışık tutulan araştırma sonuçları uzman görüşleriyle değerlendirildi.

  

 

Araştırma sonuçlarına nazaran;

 

Kişilerin kendi sıhhatlerinin denetimini ele alması için önleyici sıhhat anlayışı kıymet kazanıyor

 

Türkiye’deki sıhhat bilgileri olumlu bir tabloyu yansıtmıyor olsa da araştırmaya katılanların %75’i sağlıklı olabilmek için efor gösterdiğini belirtiyor. %58’i hasta olmasa/kendini hasta hissetmese bile yılda en az bir sefer denetim hedefli doktora gittiğini söz ediyor. Ferdî bakımın sıhhat algısındaki tesirine bakıldığında, “Saç ve cilt bakımı konusunda kendimi bakımsız hissettiğimde, kendimi sıhhatsiz hissederim” diyenlerin oranının %66 olduğu görülüyor. Fikir başkanları ise önleyici sıhhat anlayışı ile bireylerin kendi sıhhatlerini yönetebileceklerine inanıyor.

 

Ağız ve diş sıhhatinin genel sıhhat durumu ile bağlı olduğunu düşünenlerin oranı %79

 

Tüketiciler, ağız sıhhatinin değerini bilse de hâlâ diş fırçalama alışkanlığı düşük. Günde 2 defa diş fırçalama oranı %36. Diş sıhhatinin genel sıhhat durumu ile bağlantılı olduğunu düşünenlerin oranı ise %79. Katılanların %56’sı ise kalp sıhhati ve diş sıhhati ortasında ilgi olduğunu düşünüyor.

 

Philips Ferdî Sıhhat Türkiye Ülke Müdürü Sinan Kebapcı“Araştırma sonuçlarında da gözlemliyoruz ki, pandemi ile artan ferdî sıhhat farkındalığı ve alışkanlıkları devam ediyor. Daha sağlıklı hayat şekilleri benimsemek ve daha âlâ hissetmek giderek değer kazanıyor. Sıhhat teknolojileri, bireylere kendi sıhhatlerinin denetimini ele almasında yardımcı oluyor. Biz de Philips Ferdî Sıhhat iş ünitesi olarak, bu trendler ile paralel bir biçimde eserlerimizi tüketicilerimizle buluşturarak, hayatı güzelleştiriyoruz.” dedi.

 

Sağlıkta teknolojinin gücü 

 

Araştırmaya nazaran; teknolojinin sıhhatimizi daha âlâ ve faal yönetebilmemiz için yardımcı olacağını düşünenlerin oranı %85. Teknoloji ilerledikçe birçok hastalığın tedavisinin kolaylaşacağını düşünenlerin oranı ise %73. Kişilerin teknoloji sayesinde sıhhat datalarına daha kolay erişebilmesi, uzmanlara süratli ulaşabilmesi üzere olumlu faktörler teknolojinin kullanımında ön plana çıkıyor.

 

Katılımcıların %64’ü temaslı sıhhat teknolojilerinin sıhhat işçisinin daha verimli çalışmasını sağlayacağını düşünürken, %69’u temaslı sıhhat teknolojileri sayesinde hastalıklara erkenden müdahale edilebileceğini belirtiyor.  Katılımcıların %58’i irtibatlı sıhhat teknolojileri sayesinde insanların hastaneye daha az gitmeye gereksinim duyacaklarını düşünüyor.

 

Philips Türkiye Genel Müdürü Gamze Arbak, “Dijital sıhhat teknolojileri, sıhhat profesyonellerine entegre edilmiş, birbiriyle ilişkili dijital tahliller sunarak; operasyonel süreçleri güçlendirmeyi, sıhhat hizmetlerine erişimi artırmayı, daha düşük sıhhat maliyetlerinin oluşturulmasını ve en değerlisi daha sağlıklı bir geleceği mümkün kılıyor. Sıhhat hizmetlerinin dijitalleşmesi, sağlıklı hayattan tedbir almaya, erken teşhisten tedaviye ve meskende bakıma kadar sıhhat hizmetlerinin güzelleştirilmesini sağlıyor. Dijital sistem ile birbirine entegre tıbbi aygıtlar, risk düzeyindeki hastaların uzaktan tedavi edileceği sistemler ve kişilerin sıhhatlerinin kendi denetimlerini ele almaları, sıhhat sistemini hastane hudutlarının ötesine taşıyor.” dedi.

 

 

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy da, “Cumhuriyetin 100. Yılında Philips Sıhhat Trendleri Araştırmaları bize gösteriyor ki, dijital sıhhat teknolojileri hem bireyler hem de sıhhat profesyonelleri için giderek ehemmiyet kazanıyor. Tele Sıhhat hizmetleri erken teşhisten tedaviye kadar sıhhat hizmetlerinin geliştirilmesinde ve daha erişilebilir hale gelmesinde kıymetli rol oynuyor. Bu sayede teşhis ve tedavi süreçleri daha faal bir biçimde yönetilebilirken, hasta takibini daha verimli bir biçimde gerçekleştirilebiliyor. Acil durumlarda ise pozisyon kısıtından etkilenmeden, hekimler ortasında konsültasyon sağlanabiliyor, teşhis ve tedavi süreçleri mümkün hale geliyor. Bireylere de hastane hudutları ötesinde, kendi sıhhatlerini denetim etme imkânı sunuluyor. Yapay zekâ ve derin öğrenme üzere teknolojilerin sıhhat alanında kullanılması, önümüzdeki periyotta sıhhat uygulamalarında ihtilal niteliğinde gelişmeler getireceğini gözler önüne seriyor.” dedi.

 

Sağlıkta sürdürülebilirlik değer kazanıyor…

 

Bu sene araştırmaya birinci kez dâhil edilen ‘sağlıkta sürdürülebilirlik’ konusu da değerli datalar içeriyor. Sürdürülebilir sıhhat hizmeti kavramı “Çevreye ziyan vermeyecek biçimde sıhhat hizmeti sunulması” (%44) ve “Sağlık bölümündeki şirketlerin sürdürülebilir formda iş yapması” (%40) kavramları ile özdeşleştiriliyor. 

 

“Bu yılın sonuçlarına bakıldığında, sürdürülebilirliğin sıhhat dalında geleceğe istikamet veren en değerli yaklaşım olduğunu” ifade eden Philips Türkiye Genel Müdürü Gamze Arbak,                                         “Philips olarak gezegenimize, toplumumuza, çalışanlarımıza, tüketicilerimize ve tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluğumuzun şuurundayız. Yalnızca hastanelerde değil, gelişen sıhhat teknolojilerinin ışığında, bireylere her alanda eşit ve erişilebilir sıhhat hizmetleri sunmaya çalışarak hayatı güzelleştirme sözümüze sadık kalıyor, daha yaşanılabilir bir dünya için geleceğe hizmet etmeye devam ediyoruz.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Cumhuriyetimizin 100 Yaşında 100 Uçurtma Gökyüzünde Havalandı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar