Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. PIRELLI’nin en az 2027 yılına kadar Formula 1’in global lastik partneri olacağı teyit edildi

PIRELLI’nin en az 2027 yılına kadar Formula 1’in global lastik partneri olacağı teyit edildi

admin admin -
51 0

İtalyan lastik devi Pirelli, 2025 –  2027 ortasındaki üç yıllık devir için verdiği teklifin Formula 1© ve FIA (Fédération Internationale de l’Automobile) tarafından kabul edilmesi üzerine Küresel Lastik Partneri olarak Formula 1’deki varlığının müddetini uzattı. FIA ve FOM’un iş birliğini bir dönem daha uzatma seçeneği de bulunuyor. Haziran ayında teknik belgenin FIA’dan alınmasıyla başlayan süreçte varılan mutabakat, FIA Dünya Motor Sporları Kurulu tarafından onaylandı. Pirelli böylelikle  FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın yanı sıra Formula 2 ve Formula 3 şampiyonalarının da tek lastik tedarikçisi oldu.

Yeni kontratın (olası uzatma da dahil olmak üzere) sonuna ulaşıldığında Pirelli, en son 2011 yılında yine başladığı süreçte 18 yıldır arka arda Formula 1’in tedarikçiliğini üstlenmiş olacak. Pirelli bu devir boyunca motor sporlarının tepesinin tüm güçlü teknik beklentilerinin önünde kalmayı başardı. Pirelli, 2011’de 13 inç ebatlı aşınma oranı yüksek lastiklerle başlayıp 2014’te güçlü hibrit lastiklere, 2017’den itibaren daha geniş lastiklere ve 2022’den sonra da mevcut 18 inç ebatlı lastiklere uzanan süreçte her türlü yer ve hava şartında sağlam eserlerle grupları, FIA ve Formula 1’i vaktinde esneklikle destekledi.

Pirelli’nin 110 yıldan uzun vakittir dünya çapında 350’den fazla şampiyonadaki varlığıyla kesimi olduğu tüm motor sporları üzere Formula 1’e olan bağlılığı da yeni süreçler ve yapay zeka dahil en ileri teknolojilerle inovasyon ve denemeler yapmak için harika bir fırsat sunuyor. Pirelli bu çalışmalarının tümünde teknolojiyi yol lastiklerine aktarmayı amaçlıyor. 

Pirelli, Formula 1’in lastik tedarikçisi olmanın yanı sıra pistte ve pist dışındaki teşebbüsleri sayesinde sporun dünya çapında tanıtılmasında küresel bir partner olarak hareket ediyor. Bu teşebbüsler ortasında bilhassa Formula 2 ve Formula 3 olmak üzere tüm farklı feeder serileri için gelecek jenerasyon genç pilotların yetiştirilmesini amaçlayan projeler de yer alıyor.

İlginizi Çekebilir;  Brisa'dan Aksaray Fabrikası'na 34 milyon dolarlık kapasite artışı yatırımı

Pirelli ayrıyeten 2030 prestijiyle Net Sıfır Karbon olma taahhüdünde bulunan Formula 1’in belirlediği çevresel sürdürülebilirlik amaçlarını de destekliyor. Araştırma ve geliştirme alanında öncü olan şirket, bir Formula 1 lastiğinin tüm hayat döngüsü boyunca CO2 emisyonlarını azaltmak için hala yürütülen çalışmaları bütünlemek için FIA ve Formula 1 ile birlikte hem sportif hem teknik seviyede inovasyonlar geliştiriyor. 

Pirelli’nin sürdürülebilirlik çalışmalarının bir öteki göstergesi olarak 2024 yılından itibaren FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası için kullanılacak tüm lastikler FSC®* (Forest Stewardship Council® – Orman İdare Konseyi) sertifikalı olacak. Ormanlardan sağlanan gereçlerin tedarik zinciri boyunca tam izlenebilirliğini sağlayan FSC orman idare sertifikası, tıpkı vakitte lastiklerin orman bazlı bileşenlerinin yetiştirildiği plantasyonların biyolojik çeşitliliği koruyacak ve ekonomik sürdürülebilirliği geliştirirken lokal toplulukların ve emekçilerin hayatlarına yarar sağlayacak halde yönetildiğini teyit ediyor.

 

Marco Tronchetti Provera – Pirelli Lider Yardımcısı:

“Formula 1 ve öbür ilgili şampiyonalardaki varlığımızın mühletini uzatmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Formula 1, 1950’de doğduğunda orada olan Pirelli yenilenen sözleşmemizle çağdaş Formula 1 devrinin yaklaşık yirmi yılı boyunca yeniden orada, şampiyonanın başrollerinden birinde olacak. Bu spor kolu, Liberty Media’nın kazandırdığı güç ve FIA’nın takviyesi sayesinde hem izleyici kitlesi hem de küresel genişleme açısından harika bir büyüme periyodu yaşıyor ve daha genç jenerasyonlar ortasındaki takipçilerini artırıyor. İnovasyon ve teknoloji Pirelli’nin DNA’sının temel bir kesimini oluşturuyor. Formula 1 de yalnızca yeni teknik tahlilleri denemek ve test etmek için değil tıpkı vakitte lastik üretiminde yeni araştırma, geliştirme ve üretim süreçlerini hızlandırmak açısından da en yeterli açık hava laboratuvarını sunuyor. Tüm Pirelli grubuna işlerine tutkuyla bağlı olarak çalıştıkları ve en kaliteli eserleri ortaya çıkardıkları için çok teşekkür ediyorum. Tıpkı tutku ve kalite Formula 1 ile iş birliğimiz devam ettikçe sürecek. Sürdürülebilirlik taahhüdümüz de birebir derecede güçlü ve gelecek dönemden itibaren F1 lastiklerimizde sunulacak FSC sertifikası da bu kararlılığımızı kanıtlıyor. En azından 2027 yılına kadar motor sporlarının tepesinde öncü bir rol almak, şirketimize bir diğer kıymetli değer boyutu daha katıyor.”

İlginizi Çekebilir;  Continental'den bayramda tatilinde uzun yola çıkacaklar için uyarılar

 

Mohammed Ben Sulayem – FIA Lideri:

“Uzun yıllardır motor sporlarının en üst seviyesinde faaliyet gösteren Pirelli’nin dünya sahnesinde inovasyon ve harikalık sunmaya devam edeceğinden eminim. Formula 1, lastik tedarikçileri için eşsiz zorlukları temsil ediyor. Pirelli de bu inanılmaz araçların ekstrem taleplerine karşılık verebilen lastikler üretme konusunda ne kadar kararlı olduğunu göstermeyi sürdürüyor. Pirelli’ye hem Formula 1 hem öteki pek çok şampiyona ve kategoride motor sporlarını daima desteklediği için teşekkür ediyorum. Gerek performans gerek sürdürülebilirlik açısından daha ileri adımlar atmak için çalışmalar önümüzdeki yıllarda devam edecek. Pirelli de her iki gaye için güçlü taahhütlerde bulundu.”

 

Stefano Domenicali – Formula 1 Lideri ve CEO: 

“Pirelli, 2011 yılında spora geri döndüğünden bu yana Formula 1’i yeni kuşak teknoloji ve teknik düzenlemelerle destekleyen ve hayranlarımıza şahane yarışlar yaşatmak için lastikler sunan çok pahalı bir partner oldu. Şirketin kalite ve inovasyon taahhüdü ve sporumuz hakkındaki derin bilgi birikimi, 2026’da yürürlüğe girecek yeni düzenlemelerimize yaklaşırken önümüzdeki yıllarda hayati değer taşıyacak. Pirelli’nin FSC sertifikasıyla da kanıtlanan sürdürülebilirlik odaklı çalışmaları, paylaştığımız Net Sıfır 2030 gayesine hakikat iş birliği içinde ilerlemeye devam etmemizi sağlayacak.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar