Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Prematüre bebek bakımında 5 kritik kural !

Prematüre bebek bakımında 5 kritik kural !

admin admin -
10 0

(17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ)

 

Prematüre bebeğiniz varsa bu tekliflere dikkat!

Enfeksiyon riskleri çok yüksek!

PREMATÜRE BEBEK BAKIMINDA 5 KRİTİK KURAL!

 

  Enfeksiyonlardan kronik hastalıklara, çok gerilimden alkol ve sigaraya… Ülkemizde her yıl 150 bini aşkın bebek çeşitli nedenlerle hatta bazen hiç nedensiz yere vaktinden çok evvel dünyaya geliyor. Hal bu türlü olunca neredeyse bir avuç içi kadarlık bedenleriyle tutunmaya çalışıyorlar hayata. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları, Yenidoğan Ağır Bakım Uzmanı Dr. Mehmet Malçok, 37 haftadan evvel doğan ve ‘prematüre bebek’ olarak tanımlanan bu bebeklerin; anne karnında gelişimlerini tamamlamamış olup, doğduktan sonra tamamlamaya çalıştıklarından ötürü önemli risk altında olduklarını belirterek “Bu nedenle karşılarına çıkabilecek kuvvetli sıhhat meselelerine karşı uğraş edebilmek için öbür yenidoğanlara nazaran çok daha önemli bakım önlemleri gerekmektedir” diyor. Pekala prematüre bebeği hayati risk faktörlerinden korumak için anne babalar ne yapmalı? Dr. Mehmet Malçok, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında yaptığı açıklamada; prematüre bebek bakımında dikkat edilmesi gereken 5 kuralı anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu.  

 

Bol bol emzirin yahut anne sütü verin

 

Erken doğmuş bebekler için anne sütünün; enfeksiyonlardan korunmadan ağızdan beslenmeye, hastanede kalış müddetini kısaltmaktan fizikî, zihinsel ve ruhsal gelişiminin güzelleşmesine dek çok kıymetli yararları vardır. Prematüre bebek sahibi annelerin sütü, yavrusunun gereksinimini karşılayacak tüm ögeleri barındırmaktadır. Bu nedenle annenin sütünün gereğince gelmesi için çok gerilim ve yorgunluktan uzak durması, bu hususta etrafındakilerin de anneye azami dayanak vermesi gerekir. 

 

Ev ziyaretlerinden kaçının

 

Sonbahar ve kış aylarında sık rastlanılan enfeksiyonlar, rinovirüs, nezle, grip ve koronavirüs prematüre bebekler için önemli ağır tablolar oluşturabiliyor. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en değerli yolu bebeği hasta bireylerden uzak tutmak olduğu için konut ziyaretlerine gitmemek, ziyaretçi kabul etmekten kaçınmak ve hatta öpmek ve sevmek için bebeğe tedbirsizce yaklaşan bireyleri uyarmaktan çekinmemek gerekiyor. 

İlginizi Çekebilir;  Koruyucu tıbbın en önemli silahı aşılardır

 

Odalarını havalandırın

 

Akciğer gelişimini şimdi tamamlamayan prematüre bebekler için pak hava hayli değerli. Pak hava hem enfeksiyonun azalmasını hem de bebeklerin daha rahat uyumalarını sağladığı için bebeklerin kaldığı odaların gün içerisinde en az 2 sefer havalandırılması gerekir. Toplumda bebek için ‘sıcak hava iyidir’ bakış açısı hakim olsa da oda ısısı çok soğuk yahut çok sıcak olmayacak biçimde ayarlanmalı, mümkünse 24-25 dereceye sabitlenmelidir. Ayrıyeten bebeklerin ısı istikrarını korumak için çok kalın giydirmekten kaçınmak pamuklu kıyafetleri tercih etmek değerlidir.  

 

Hijyen kurallarına dikkat edin

 

Bağışıklık sistemi şimdi güçlenmemiş olan prematüre bebeklerin sıhhati için el hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Ellerimizde çok sayıda bulunan bakteriler bebekler için hem ağır bakım yatışları sırasında hem de taburculuk sonrası devir için risk oluşturur. Bebeği emzirmeden ve altını değiştirmeden evvel kesinlikle ellerin yıkanması, el dezenfektanı kullanımı ve hatta maske kullanımı da prematüre bebeklerin kış hastalıklarından korunmasında büyük kıymet taşır.

 

Bebeklerinizin takiplerini aksatmayın

 

Bebeğinizin sağlıklı bir biçimde büyümesi ve gelişmesi için takiplerini aksatmayın. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları, Yenidoğan Ağır Bakım Uzmanı Dr. Mehmet Malçok, “Prematüre bebekler için yenidoğan uzmanı ve gelişimsel pediatri uzmanı ile birlikte grup izlemi gerekir. Bu bebeklerimiz en az 3 yıl boyunca pediatrik nöroloji, genetik, pediatrik konuşma terapisti, pediatrik endokrinoloji, çocuk cerrahı, beyin cerrahı, ortopedist, pediatrik kardiyoloji; fizyoterapi, yüksek riskli bebeklerde tecrübeli beslenme uzmanı ve özel eğitim branş uzmanlarınca periyodik olarak takip edilmelidir” diyor.   

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar