Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rosatom’un Uluslararası Girişimi Global Atomic Quiz 2023 Başlıyor   

Rosatom’un Uluslararası Girişimi Global Atomic Quiz 2023 Başlıyor   

admin admin -
13 0
Rosatom’un Milletlerarası Teşebbüsü Küresel Atomic Quiz 2023 Başlıyor 

 

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom, bu yıl da 10 Kasım Dünya Bilim Günü münasebetiyle, memleketler arası nükleer farkındalık teşebbüsü olan Küresel Atomic Quiz 2023’ü düzenliyor. 

Proje bu yıl, Rusça, İngilizce, Ermenice, Bengalce, Macarca, İspanyolca, Kazakça, Portekizce, Türkçe, Özbekçe, Arapça, Vietnamca ve Afrikanca olmak üzere 13 lisanda gerçekleştirilecek. İştirakçiler, eşsiz mükafatları kazanmanın yanı sıra yapay zekâ (AI) ile de müsabaka fırsatı yakalayacak. Yarış kapsamında birinci defa yapay hudut ağları (YSA) kullanılarak hazırlanan birtakım sorular da testte yer alacak. Bu yıl yarışta, çevrimiçi formatın yanı sıra dünyanın farklı kentlerinde yüz yüze etkinlikler de düzenlenecek. 

Bu memleketler arası teşebbüse iştirak için 10 Kasım’da quiz.atomforyou.com adresini ziyaret edilebilecek. İştirakçilerin farklı mevzularda ve zorluk derecelerindeki 20 soruyu yanıtlamak için 24 saati olacak. 

Global Atomic Quiz 2023’ün tüm iştirakçileri, aygıtlarına kaydedebilecekleri dijital bir sertifika alacak ve bu sertifikayı toplumsal medyada arkadaşlarıyla da paylaşabilecekler. Ayrıyeten, en âlâ sonuçları elde eden 100 kazanan atomik amblemli orjinal bir sweatshirt ve atom baskılı bir alışveriş çantası olmak üzere eşsiz mükafatların sahibi olacak. Kazananların listesi 17 Kasım’a kadar projenin web sitesinde yayınlanacak.

Global Atomic Quiz yalnızca tanınan bir bilim müsabakası değil, nükleer fiziğin temellerini açıklayan, nükleer teknolojilerin günlük omurdaki değerini gösteren ve nükleerin kırılgan gezegenimizi muhafazada oynadığı rolü vurgulayan gerçek manada global bir eğitim teşebbüsü olma özelliği taşıyor. Global Atomic Quiz, düzenlenmeye başladığı 2020’den bu yana geçen üç yıl içinde 11’den fazla lisanda gerçekleştirildi ve 70’ten fazla ülkeden 30 binden fazla meraklıya ulaştı.

Global Atomic Quiz 2023 yılında coğrafyasını genişleterek Brezilya’dan Bangladeş’e kadar dünyanın dört bir yanında 13 lisanda çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleşmiş olacak. 

 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Büyükakın, Gebze esnafıyla bir araya geldi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar