Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Sabancı üniversitesi, afet farkındalığı ve yardım yönetimi dersini hayata geçirdi

Sabancı üniversitesi, afet farkındalığı ve yardım yönetimi dersini hayata geçirdi

admin admin -
15 0

SABANCI ÜNİVERSİTESİ, 

AFET FARKINDALIĞI VE YARDIM YÖNETİMİ 

DERSİNİ HAYATA GEÇİRDİ

 

Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olmasından yola çıkarak başta zelzele olmak üzere öteki muhtemel afetlere dikkat çekmek ve bu bahislerde farkındalık sağlamak maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Sabancı Üniversitesi, 6 Şubat Kahramanmaraş zelzeleleri sonrası afet risk idaresi ve müdahale teknikleri konusunda yürüttüğü bilinçlendirme çalışmalarının akabinde, 2023-2024 Akademik Yılı prestijiyle “Afet Farkındalığı ve Yardım Yönetimi” dersini hayata geçirdiğini duyurdu. 

Sabancı Üniversitesi, 12 Kasım 1999 tarihinde gerçekleşen Düzce sarsıntısının yıldönümünde, zelzelelere hazırlıklı olma ve afet idaresi ile ilgili gerçekleştirdiği farkındalık çalışmalarına ait açıklamalarda bulundu. 

6 Şubat Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde afet risk idaresi ve müdahale usulleri konusunda çok sayıda seminer ve bilinçlendirme çalışması gerçekleştiren Sabancı Üniversitesi, bu alandaki farkındalık çalışmalarını, 2023-24 Akademik Yılı prestijiyle İdare Bilimleri Fakültesi’nde başlattığı “Afet Farkındalığı ve Yardım Yönetimi” dersi ile sürdürüyor.

“Afet Farkındalığı ve Yardım Yönetimi” dersinde, afet idaresi, tüm kademeleriyle öğrencilere aktarılırken; risk değerlendirmesi ve kırılganlık tahlili, lojistik ve kaynak idaresi, ferdî ekipman hazırlığı, afet yardımında bağlantı ve uyum, idarede teknolojinin rolünü, etik ve kültürel konular, toplum üzerindeki ruhsal tesir ve afetin yarattığı ekonomik yük üzere başlıklar farklı taraflarıyla ele alınıyor. Ders kapsamında öğrenciler, saha ziyaretleri gerçekleştirirken birebir vakitte proje hazırlayarak teori ile pratiği bir ortada eşzamanlı olarak öğrenmiş olacaklar. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan “Afet Farkındalığı ve Yardım Yönetimi” Dersinin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raha Akhavan, “Derste, afet idaresiyle ilgili temel tabirler ve kavramlar sunulurken, farklı afet cinsleri ve tesirleri inceleniyor. Hazır müdahale, güzelleştirme ve afet tesirlerini azaltma stratejileri tahlil edilerek afet idaresi evreleri ele alınıyor. Devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları, milletlerarası yardım örgütleri, topluluklar/gönüllüler üzere paydaşların rolleri inceleniyor ve ortalarındaki iş birliği ve uyumun ehemmiyeti vurgulanıyor” dedi. Akhavan, dersin içeriğine ait şöyle devam etti: 

İlginizi Çekebilir;  "II. Özbek- Türk Eğitim Forumu" Semerkant'ta gerçekleştirilecek

“Bu ders ile öğrencilerimizde hem profesyonel hem de ferdî düzeyde farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Kursun kıymetli aktivitelerinden birini, öğrencilere ödev olarak verilen, afet durumunda korunma, kurtarma ve aile üyeleriyle buluşmayı içeren bir plan hazırlamak oluşturuyor. AKUT Vakfı’ndan Arama Kurtarma uzmanlarını ve kendi Yerleşke Güvenlik takımından bireyleri, şahsî hazırlık, muhafaza ve tahliye hususlarında bir atölye düzenlemeye davet ettik. Akabinde öğrencilerden; kit hazırlama, yerleşke tahliye rotaları ve protokollerini inceleme ve aileleriyle tekrar bir ortaya gelme kademelerini da içeren planlarını geliştirmelerini istedik. Böylelikle periyot sonunda, her öğrenci, şahsî bir hazırlık planına ve periyodik bir inceleme rutinine sahip olacak. Buna ek olarak, öğrencilerimizi, arkadaşları ve aileleriyle birlikte çalışarak onların planlarını geliştirmelerine yardımcı olmalarını teşvik ediyoruz.”

Sabancı Üniversitesi’nde lisans düzeyinde tüm sınıflara sunulan “Afet Farkındalığı ve Yardım Yönetimi” dersini, dileyen tüm öğrenciler alabiliyor.   

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar