Haber 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sahim-sen başkanı Özlem Akarken: tek isteğimiz adalet olsun, memurun geçim derdi sona ersin!

Sahim-sen başkanı Özlem Akarken: tek isteğimiz adalet olsun, memurun geçim derdi sona ersin!

admin admin -
17 0

SAHİM-SEN LİDERİ HASRET AKARKEN:

“TEK İSTEĞİMİZ ADALET OLSUN, MEMURUN GEÇİM KAYGISI SONA ERSİN!”

 

Sağlık çalışanları ve emeklileri başta olmak üzere çalışanların enflasyona ezdirildiğini belirten SAHİM-SEN Lideri Hasret Akarken, “Seyyanen verilen artırım, artırım değildir. 2016 yılından beri çaba ediyoruz. Çaba etmeye devam edeceğiz. İsteğimiz hak, hukuk, adalet, liyakat olsun. Eğitime saygılı düzenlemeler gelsin. Memurun emeklinin geçim kaygısı sona ersin.” dedi.

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim 2023 enflasyonunu %3,43 olarak açıkladı. Temmuz, ağustos, eylül, ekim ayı dahil 4 aylık enflasyon farkı % 22,08 oldu. Toplu mukavele artırımı + enflasyon farkı ise % 40,39 olarak gerçekleşti. Bu sayılar başta sıhhat çalışanları olmak üzere devlet memurları ve emeklilerin geçinemediğini gösteriyor. 

 

SEÇİM MEYDANLARINDA HATIRLANAN SONRA DA UNUTULAN BİR ZÜMREYİZ

 

Konuyla ilgili kıymetlendirme yapan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Lideri Hasret Akarken, “TÜİK’in açıkladığı ortalamalara baktığımızda; emekli maaşları ve çalışan maaşlarının yoksulluk hududunun altında kaldığını görüyoruz. Emekli olan bir devlet memuru aldığı emekli ikramiyesi ile bırakın bir konut almayı artık otomobil bile alamıyor. Araştırmalara baktığımızda mesken almanın ne kadar düşük olduğunu görmek mümkün. Emekli olan memur, kira bedeli vererek barınma problemini halletmeye çalışmakta. Ülkemizde kira bedellerini de görüyoruz. Memur ve memur emeklileri fakirleşirken memur ve emeklilerinin maaşı eriyor.  Yüksek enflasyon karşısında açlık ve yoksulluk sonu artarken hayat gayretinden yorulmuş, tükenmiş ve fakirleşmiş olan dar ve sabit gelirli memurun halinden anlayacak, sıkıntılarına tahlil üretecek maalesef kimse yok. Seçim meydanlarında hatırlanan sonra da unutulan bir zümreyiz. Mesela kelam verilen Yardımcı Hizmetler Sınıfı hala kalkmamıştır. Kamunun kanayan yarasıdır. Liyakat yoktur. Liyakat olmayınca da fiyat siyaseti başta olmak üzere her düzenleme maalesef eksik ya da yanlıştır. Mesela yakın vakitte Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ek ödemelerin yönetmelikle ödenmeyeceği kararı buna örnektir. Yönetmelik değil maddeyle sağlanacak durumların düzenlenmesinin ne vakit yapılacağı aşikâr değildir. Umarız en kısa müddette TBMM gündemine alır” dedi. Ek gösterge düzenlemesinin de kamu çalışanı için adil olmadığını söz eden Akarken, “İşte bunlar bir ortaya geldiğinde görüyoruz ki gerçek düzenlemelere gereksinimimiz var. Nasıl olacak? Birinci gayemiz taban aylık gösterge sayısı 2000 olarak güncellenmeli… Toplu kontrat ikramiyesi iptal edilerek üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine 200 olan taban aylık gösterge sayısına ilaveten 50 gösterge sayısı ek edilmeli. Aylık gösterge tablosundaki sayılar en az %50 oranında artırılmalıdır. Kıdem aylık gösterge sayısı her bir hizmet yılı için 40 olarak güncellenmelidir. Hasılı bahsettiğimiz düzenlemelerle memurun refah seviyesi yükselecektir” tabirini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Belediyeler Arasında Paylaşım Platformları Kurmalıyız

 

DEVLET MEMURLARI VE EMEKLİLERİ AÇLIĞA MAHKUM EDİLMİŞTİR

 

“Merkez bankasının yıl sonu %65 enflasyon maksadına nazaran artırım kestirimlerimiz yıl sonu %49.47 hatta %55 e kadar çıkacaktır. Lakin enflasyon farkı artırım değildir. Temmuz ayından bu yana çalışan kamu işçisi ve emeklilerinin eriyen maaşının oranıdır. Memur o kadar çok vergi ödüyor ki yetkili sendika bunu gündeme taşıyamadığı için bürokratlar boyutunda da dikkate alınmıyor” diyen SAHİM-SEN’in lideri Akarken şu bilgileri verdi: “Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz günlerde sunduğu bütçeden de bunu anlıyoruz. Devlet memurları ve emeklileri açlığa mahkum edilmiştir. Sıhhat kurum çalışanları olarak tek kalem maaş ise toplu mukavele masasında çözümlenememiştir. Çok kalemlilik emekliliği de yansımadığı için emeklilik birden fazla devlet memuru için hayal olmuştur. Bir tarafta geçinemeyen çalışan yahut emekli devlet memurları bir tarafta yıllarca dirsek çürütüp okuyan diş doktorları başta olmak üzere atanamayan 39 sıhhat branşı çalışanı vardır. Atama bekleyen atanamayan özel kesimde bir kısmı iş bulup taban fiyat düzeyinde çalışan meslektaşlarımızda maalesef güç durumdadır.”

 

YOKSULLUK SONU ALTINDA KALAN MEMURLAR BEDENEN VE RUHEN YIPRANIYOR

 

Ekim 2023’te açlık hududunun 13 bin 684 lira, yoksulluk hududu ise 44 bin 573 lira olarak hesaplandığını vurgulayan Akarken, “Yoksulluk sonu altında kalan memurlar bedenen ve ruhen yıpranıyor ve sıhhat sorunları başta olmak üzere birçok sıkıntıyla uğraş ediyor. Sıhhatte şiddet artarak devam ediyor. Bir tarafta hayatı idame ettirme eforları, bir tarafta şiddet… Bu durum moral motivasyon bırakmıyor. Bu da elbette ki çalışma ortamlarında verimliliği engelliyor” dedi. Yetkili ve tesirli makamlarda olanların tüm bu yaşananları görüp duyduğunu söyleyen Akarken, “Bu vatan bizim… Bu memleket bizim. Yetkili ve tesirli bürokratlar; çalışanın, memurun, emeklinin, esnafın, çiftçinin hakkını gözetirse   umut yeşerir” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bergama'da yollar yenileniyor, halk refaha kavuşuyor

 

SEYYANEN VERİLEN ARTIRIM, ARTIRIM DEĞİLDİR

 

Memurun ve emeklisinin ekonomik olarak güçlendirilmesi ve içinde bulunduğu ekonomik çöküntüden kurtarılması gerektiğini lisana getiren SAHİM-SEN Lideri Akarken son olarak şöyle dedi: “Şu anda TBMM’de önümüzdeki yılın bakanlık bütçeleri görüşülüyor. Gelir vergisi dilimlerine ilişkin hesaplanan maktu had ve meblağların %50 artırılmalıdır. Seyyanen artırım değil emekliliğe yansıyan bir artırım düzenlemesi yapılmalıdır. Seyyanen verilen artırım, artırım değildir. Yalnızca günü kurtarmaktır. Bunun yanında aile ve çocuk yardımı göstergelerinin en az %50 oranında artırılması gerekmektedir. Devlet memurları artırım ve tazminatlar kararnamesinden yan ödeme ve özel hizmet tazminat puanlarına en az %50 artış uygulanmalıdır. Vergide adaletin sağlanması enflasyon nedeniyle gerçek kayıpların telafi edilecek bir artırımı memur ve emeklisi hak etmektedir. Bugünün bürokratları gelecekte düzgün izler bırakmayı istiyorlarsa memur ve emeklisinin hakkını muhafazalı, gerekli düzenlemeleri yapmalıdır. Yolumuz uzun ve ince… 2016 yılından beri uğraş ediyoruz. Gayret etmeye devam edeceğiz. İsteğimiz hak, hukuk, adalet, liyakat olsun. Eğitime saygılı düzenlemeler gelsin. Memurun emeklinin geçim sıkıntısı sona ersin.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar